Міністри оборони України Рустем Умєров та США Піт Геґсет 12 лютого провели першу зустріч відтоді як Геґсет обійняв посаду у новій адміністрації президента Дональда Трампа.
Про це повідомив міністр Умєров, який перебуває у Брюсселі для участі у засіданні Контактної групи з питань оборони України, запланованої на 12 лютого.
Умєров розмістив фотографію з Геґсетом на своїй сторінці в мережі Facebook, однак не повідомив про деталі розмови.
Український міністр також сповістив, що серед тем обговорення на зустрічі Контактної групи є прискорення постачання Україні зброї, зокрема ППО, авіації та боєприпасів, а також інвестиції в оборонну промисловість України та спільні проєкти військового виробництва з європейськими партнерами.
“Україна готова до переговорів про завершення війни, - додав Умєров. – Але справедливий і тривалий мир можливий лише тоді, коли Україна буде сильною на полі бою”.
Вперше засідання у форматі "Рамштайн" пройде під головуванням Британії, а не США, які відіграли ключову роль у створенні Контактної групи з близько 50 країн та головували на попередніх зустрічах.
Міністр Геґсет зранку 12 лютого прибув на зустрічі у Брюсселі, де він очікувано спонукатиме європейських партнерів взяти на себе більшу роль у підтримці України та збільшити витрати на оборону.
“Прибув у штаб-квартиру НАТО. Наше зобов’язання чітке: НАТО має бути сильнішою, смертоноснішою силою, а не дипломатичним клубом. Час для союзників піднятися на висоту моменту”, - написав він на своїй сторінці в мережі Х.
Перед засіданням Контактної групи Геґсет зустрівся з міністром оборони Британії Джоном Гілі, який головуватиме на засіданні. За повідомленнями новинних агентств, Британія та деякі інші країни цього дня можуть оголосити про нові пакети військової допомоги Україні.
Your browser doesn’t support HTML5
Cтудія Вашингтон. Деталі візиту очільника Пентагону до Європи
Переговори Геґсета в Брюсселі з союзниками по НАТО та Україною є частиною серії візитів представників адміністрації президента Дональда Трампа до Європи цього тижня.
Одним з кульмінаційних моментів цих зустрічей мають стати переговори віцепрезидента США Джей Ді Венса з президентом України Володимиром Зеленським на Мюнхенській безпековій конференції 14 лютого.
Геґсет задав тон зустрічам 12 лютого, заявивши напередодні у Німеччині на початку свого європейського турне: “Європейський континент заслуговує на те, щоб бути вільним від будь-якої агресії, але ті, хто живе тут по сусідству, мають інвестувати найбільше в цю індивідуальну та колективну оборону”.
Своєю чергою генеральний секретар НАТО Марк Рютте намагався донести повідомлення про те, що європейські союзники США по НАТО вже роблять більше як з погляду збільшення витрат на власну оборону, так і з погляду підтримки України.
Так, коментуючи зобов’язання країн НАТО, виголошене на Вашингтонському саміті у липні 2024 року, надати Україні 40 мільярдів євро військової допомоги протягом року, речниця Альянсу Еллісон Гарт заявила 11 лютого, що Рютте “підтвердив, що союзники перевищили це зобов’язання, надавши понад 50 мільярдів євро допомоги Україні у 2024 році”.
“Понад половина цього надійшла від європейських союзників і Канади”, - додала вона, не пояснивши, як саме були зроблені ці розрахунки.
Зустрічі України та союзників у Брюсселі 12 лютого відбуваються на тлі чергового російського масованого повітряного удару по українських містах вранці цього ж дня, в результаті якого, за свідченнями президента Зеленського, принаймні одна людина загину в Києві, а ще четверо постраждали.
Зеленський розцінив російський удар як такий, що вказує на неготовність РФ до початку мирних переговорів, попри повідомлення про посилення контактів між Вашингтоном та Москвою щодо потенційних мирних переговорів.
“Цей терор Росії проти України не припиниться сам по собі. Путін не готується до миру – він продовжує вбивати українців і руйнувати міста. Лише сильні кроки й тиск на Росію можуть зупинити цей терор. Саме зараз нам потрібна єдність і підтримка всіх наших партнерів у боротьбі заради справедливого завершення цієї війни”, - написав Зеленський у своїх соціальних мережах.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.
Дивіться також: "Це початок відносин". Трамп про повернення з російської тюрми американського вчителя Марка Фогеля