У Європі закликали до "негайних дій" через репресії проти журналістів у Грузії. Журналістка Амаглобелі "ледь ходить"

Жінка з прапорами ЄС та Грузії стоїть перед поліцією, яка блокує вулицю під час мітингу з вимогою нових парламентських виборів у країні, біля будівлі парламенту в Тбілісі, 25 листопада 2024. Фото: AP Фото/Шах Айвазов

Ситуація із ув'язненою у Грузії журналісткою Мзією Амаглобелі, яка голодує вже три тижні, "вимагає термінових дій", заявив комісар Ради Європи з прав людини Майкл О’Флаерті.

"Це не просто питання свободи та ув’язнення – це питання життя і смерті. І я дуже сподіваюся, що влада [Грузії] діятиме з необхідною швидкістю в цій надзвичайно складній ситуації", – сказав О’Флаерті у коментарі Радіо Свобода.

49-річна Амаглобелі - засновниця незалежних медіасайтів Batumelebi та Netgazeti.

Її заарештували 12 січня цього року під час масових антиурядових протестів в місті Батумі. Журналістку звинувачують у нападі на поліціянта, за що їй загрожує до семи років позбавлення волі.

На знак протесту Амаглобелі почала голодування. Її адвокат Джуба Сіхарулідзе розповів агенції AP, що жінка слабшає з кожним днем, вона ледь долає невелику відстань від камери до кімнати, де зазвичай проходять зустрічі з адвокатом.

За словами грузинських та західних правозахисників, її життя під загрозою.

Арешт журналістки

На відео, опублікованому в грузинських медіа, видно, як журналістка Амаглобелі дала ляпаса начальнику поліції Батумі під час протесту. Свідки та її адвокати кажуть, що поліціянти перед цим фізично та вербально знущалися з неї, а ляпас вже був її реакцією на це.

Як розповів адвокат журналістки Джуба Сіхарулідзе в інтерв'ю AP, жорстоке поводження над затриманою продовжувалося під час утримання її під вартою, коли начальник поліції "плюнув Мзії в обличчя та відмовляв їй у доступі до питної води та відвідуванні туалету".

Мзію Амаглобелі утримують у в'язниці міста Руставі, поблизу столиці Грузії Тбілісі. За словами адвоката, влада розслідує ці звинувачення.

Грузинське Міністерство внутрішніх справ не відповіло на запит AP про коментар.

Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що влада розслідуватиме будь-яке надмірне застосування сили, але у випадку Амаглобелі її дії відбувалися "перед камерами".

"Цей злочин абсолютно очевидний", - сказав прем'єр-міністр.

Вплив на журналістів

Нестан Цецхладзе, редактор грузинського видання Netgazeti, заявив, що арешт засновниці справив жахливий вплив на журналістів.

"Якщо вони так поводяться із засновницею найвідоміших незалежних медіа, директоркою і медіаменеджеркою, вільною від будь-яких політичних впливів та впливових груп, то з іншими можуть поводитися так само або навіть гірше", — сказав Цецхладзе агентству AP.

Мзія Амаглобелі є однією з понад 40 осіб, яких заарештували за кримінальними звинуваченнями після серії антиурядових демонстрацій, які останніми місяцями прокотилися Грузією.

Міжнародна правозахисна організація "Репортери без кордонів" закликала ЄС вжити рішучих заходів і розпочати міжнародне розслідування насильства щодо журналістів у Грузії.

За даними правозахисників, під час урядових протестів понад 70 журналістів зазнали різних нападів — деякі з них по кілька разів — і половина з них отримали поранення.

"Напади включають побиття, воду з водометів, сльозогінний газ, арешти, образи, перешкоджання їхній роботі та пошкодження обладнання. Грузинська поліція переслідувала репортерів, які висвітлювали протести", - мовиться у повідомленні "Репортерів без кордонів".

"Абсурдна" справа щодо актора Чичінадзе

Ще один відомий грузин, якого ув’язнили за участь у протестах, 28-річний актор театру та кіно Андро Чичінадзе, який брав активну участь у протестах.

Після протестів у листопаді поліція провела обшук в його домі і заарештувала його 5 грудня. Чичінадзе висунули звинувачення в "участі у груповому насильстві", що карається ув’язненням терміном до дев’яти років.

Адвокати актора кажуть, що прокурори мають відеозаписи, на яких Чичінадзе розмахує палицею та кидає пляшку, яку, як стверджують адвокати, кинула в нього поліція.

Чичінадзе звинувачення відкидає. Його адвокати заявляють, що немає жодних доказів того, що він когось вдарив, і жодна людина не стверджує, що стала жертвою насильства з його боку, в якому його звинувачують.

На засіданні суду щодо запобіжного заходу грузинський актор порівняв себе з "персонажем Кафки, який постав перед судом, і не може зрозуміти, що з ним відбувається".

Його мати Ліка Гунцадзе в інтерв'ю AP назвала справу проти сина "просто абсурдом".

Звинувачення в розпалюванні революції

Політична криза у Грузії почалась після парламентських виборів, на яких перемогла владна партія "Грузинська мрія". Втім її опоненти стверджують, що голосування було сфальсифіковане.

Результати виборів ще більше підштовхнули Грузію до сфери впливу Росії. Офіційне Тбілісі призупинило переговори про вступ до ЄС, натомість провладна партія "Грузинська мрія" ухвалила низку законів, схожих на російські, які обмежують роботу правозахисних груп та медіа, а також серйозно обмежують права спільноти ЛГБТ.

Ці закони, засуджені Європейським Союзом та США, викликали масові протести в країні. Правоохоронці та служби безпеки намагались силовими способами придушити невдоволення громадян.

Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе виступив на захист дій свого уряду, звинувативши протестувальників у прагненні "заподіяти шкоду державі" та спробах влаштувати революцію, подібну до Революції Гідності в Україні у 2014 році, коли було усунено від влади президента Віктора Януковича.

Багато з людей, затриманих поліцією, повідомили, що вони зазнали фізичних та словесних образ з боку поліції або під час утримання під вартою.

Еліс Джил Едвардс, спеціальна доповідачка ООН з питань тортур та інших жорстоких, нелюдських видів покарання, або таких, що принижують гідність, сказала у коментарі Associated Press, що застосування насильницьких методів під час мирних демонстрацій вказує на "агресивну кампанію" проти протестувальників у Грузії.

"Усе це вказує на агресивну кампанію з метою припинення цих демонстрацій, переважна більшість яких, як повідомляється, була мирною", — сказала вона.

Плани посилити покарання

"Грузинська мрія" оголосила 3 лютого про плани запровадити більш суворі покарання як за кримінальні, так і за адміністративні правопорушення, у яких можуть звинуватити протестувальників. Мовиться про збільшення строків ув’язнення, збільшення штрафів і тюремних термінів.

Ека Гігаурі, виконавча директорка організації Transparency International Georgia, сказала AP, що, на її думку, уряд "використовує російську та білоруську методику" для нападів на опонентів уряду.

"Нічого нового немає в тому, як вони атакують громадських активістів, – заявила вона. - Це відбувалося в Росії багато років тому".

Ліка Гунцадзе, мати заарештованого актора Андро Чичінадзе висловила подібну думку: "Ми вибрали Європу, а нас забрали в Росію".

У статті використані матеріали видання Associated Press.

Your browser doesn’t support HTML5

Замороження допомоги США призвело до зриву роботи українських організацій. Відео