Що таке ІДІЛ-Х і чому ця ісламістська група могла напасти на Росію? Експлейнер

Бойовики ІДІЛ, які здалися афганському уряду, представлені ЗМІ в Джелалабаді, провінція Нангархар, Афганістан, 17 листопада 2019 року. REUTERS

США мають розвіддані, які підтверджують відповідальність "Ісламської держави" за напад під час концерту під Москвою в п'ятницю, повідомив Reuters американський чиновник.

Як повідомляв Голос Америки, угруповання «Ісламська держава» взяло на себе відповідальність за п'ятничну стрілянину у великому концертному залі в Підмосков'ї, де за новими даними російської влади, загинуло понад 130 людей.

У заяві в Telegram-каналі угруповання, опублікованій її інформаційним агентством Aamaq, група заявила, що напала на велике зібрання християн у Красногорську на околиці Москви, де убила та поранила сотні людей.

Агентство Reuters та телеканал Al Jazeera підготували інформацію про афганське відділення "Ісламської держави", відоме як ІДІЛ-Х, та їхні мотиви нападу на Росію.

ЩО ТАКЕ ІДІЛ-K?

Ісламська група, що називає себе держава Хорасан (Khorasan – ISIS-К), названа за старою назвою регіону, який включав частини Ірану, Туркменістану та Афганістану, виникла в східному Афганістані наприкінці 2014 року та швидко завоювала репутацію, що вона діє з надзвичайною жорстокістю.

Кількість учасників однієї з найактивніших регіональних філій бойового угруповання «Ісламська держава» ІДІЛ-Х скоротилася після свого піку приблизно у 2018 році.

Як пише Reuters, великих втрат групі завдали таліби та сили США.

Але Сполучені Штати бачать у групі постійну загрозу, вважає генерал Майкл Курілла, командувач Центральним командуванням США.

У березні минулого року він заявив Конгресу що ІДІЛ-Х швидко розвиває здатність проводити «зовнішні операції» в Європі та Азії.

Він передбачив, що вона зможе завдати шкоди інтересам США та Заходу за межами Афганістану «вже через шість місяців і практично без попередження».

За його словами, атаки в самих США були менш ймовірні.

Сполучені Штати заявили, що їх здатність отримувати та обробляти розвіддані щодо екстремістських угруповань в Афганістані, таких як ІДІЛ-Х, зменшилася після виведення військ США з країни у 2021 році.

Американські військові заявили, що бачать «загальні риси» загрози нападу, але не мають конкретних деталей, якими вони володіли раніше.

ЯКІ НАПАДИ ЗДІЙСНЮВАЛА ГРУПА?

ІДІЛ-Х має історію нападів, зокрема на мечеті, всередині та за межами Афганістану.

Раніше цього року США перехопили повідомлення, які підтверджують, що група здійснила подвійні вибухи в Ірані, в результаті яких загинули майже 100 людей.

У вересні 2022 року бойовики ІДІЛ-Х взяли на себе відповідальність за смертоносний теракт у російському посольстві в Кабулі.

Група також відповідальна за атаку на міжнародний аеропорт Кабула в 2021 році, коли під час хаотичної евакуації США з країни загинули 13 військовослужбовців США та десятки цивільних.

Відповідно до січневого звіту ООН, зусилля Талібану перемогти угруповання призвели до зменшення кількості атак в Афганістані. Однак бомбардування не припиняються.

У четвер угруповання «Ісламська держава» взяло на себе відповідальність за теракт смертника перед банком в місті Кандагар в Афганістані, в результаті якого загинули щонайменше троє людей і 12 отримали поранення, повідомила місцева поліція.

ЧОМУ ЇМ НАПАДАТИ НА РОСІЮ?

Хоча напад ІДІЛ-Х на Росію в п'ятницю був драматичною ескалацією, експерти кажуть, що група виступає проти російського президента Володимира Путіна вже протягом кількох останніх років.

«Останні два роки ІДІЛ-Х була зосереджена на Росії, часто критикуючи Путіна у своїй пропаганді», — сказав Колін Кларк з Soufan Center, дослідницької групи в Нью-Йорку в інтерв'ю Reuters.

Мурат Аслан, військовий аналітик і колишній полковник турецької армії, в інтерв'ю катарському телеканалу Al-Jazeera сказав, ідеологія ІДІЛ «надихає їх у плані вибору цілей».

«Росія присутня в Сирії і воює проти ІДІЛ, як і Сполучені Штати. Це означає, що вони вважають такі країни ворожими», — сказав Аслан Al Jazeera.

Майкл Кугельман з вашингтонського Центру Вільсона сказав у розмові з Al Jazeera, що ІДІЛ-Х вважає, що Росія президента Росії Володимира Путіна «пригноблює російських мусульман».

Серед прикладів він навів вторгнення Радянського Союзу в Афганістан, дії Росії в Чечні, тісні стосунки Москви з урядами Сирії та Ірану, «а особливо військові кампанії, які Росія вела проти бойовиків ІДІЛ у Сирії та — через найманців Групи Вагнера — в деяких частинах Африки».

Він додав, що до складу угруповання ІДІЛ також входять низка центральноазійських бойовиків, які мають власні претензії до Москви.

Аміра Джадун, доцентка Університету Клемсона в Південній Кароліні та співавторка «Ісламська держава в Афганістані та Пакистані: стратегічні альянси та суперництво каже, що внаслідок своїх дій Москва стала центром «великої пропагандистської війни» цієї ісламістської групи.

«Участь Росії в глобальній боротьбі з ІДІЛ та її філіями, особливо через її військові операції в Сирії та її зусилля встановити зв’язки з афганським Талібаном – суперником ІДІЛ-Х – робить Росію ключовим супротивником для ІДІЛ/ІДІЛ-Х», Джадун сказала Al Jazeera.

Якщо атаку в Москві «напевно припишуть» ІДІЛ-Х, сказала Джедун, група сподівається збільшити свою політичну значущість та підтримку.

Адже на думку дослідниці, довівши, що вона може здійснювати атаки на території Росії, ІДІЛ-Х може досягти своєї мети – «перетворитися на терористичну організацію з глобальним впливом».

Підписуйтесь на Голос Америки Українською у WhatsApp і Viber!

Дивіться також: Угруповання «Ісламська держава» взяло на себе відповідальність за напад на концертний зал у Підмосков'ї