Визнати Росію державою-спонсором тероризму закликав сенатор-республіканець Ліндсі Грем. На його думку, це вплине на поведінку Китаю та застереже Пекін від співпраці з Москвою. Про це Грем заявив під час слухань у юридичному комітеті Сенату США щодо російської відповідальності за злочини в Україні за участі заступниці генпрокурора США Лізи Монако.
На слуханнях у Сенаті, які відбулися 19 квітня під назвою “Притягнення російських клептократів та порушників прав людини до відповідальності за їхні злочини проти України”, Грем зазначив, що вважає високою ймовірність надання Китаєм летальної допомоги Росії. "І якщо вони це зроблять, я хотів би, щоб вони зіткнулися з санкціями, передбаченими за сприяння державі-спонсору тероризму. Ми маємо шанс стримати Китай, оголосивши Росію державою-спонсором тероризму", - зазначив Грем. Він закликав Конгрес уникнути, на його думку, таких же помилок, як перед повномасштабним вторгненням Росії, коли "ми посилали росіянам невірні сигнали. Я не хочу надсилати невірний сигнал китайцям. Я хочу, щоб Китай знав, що згідно із законодавством США, Росія є державою-спонсором тероризму, і ви допомагаєте їм на свій страх і ризик."
Також Грем запитав у заступниці генпрокурора про ймовірне переслідування російського президента Володимира Путіна з боку Інтерполу: "Як ви вважаєте, чи було б виправдано видати “червоне повідомлення” Інтерполу для Путіна?" На це запитання Монако відповіла: "Я вважаю, що це, безперечно, виправдано. Я думаю, що він має пройти через процес. Міжнародний Кримінальний Суд, я думаю, міг попросити Інтерпол видати це “червоне повідомлення." Також вона зазначила, що у США вважають Путіна воєнним злочинцем.
На зустрічі з заступницею генпрокурора США, окрім необхідності визнання Росії державою-спонсором тероризму, сенатори також закликали визнати дії Москви, зокрема щодо вивезення дітей з України, актом геноциду. Про це в заступниці генпрокурора запитала представниця Республіканської партії сенаторка Марша Блекберн: "Ми чули просто жахливі історії про те, як росіяни викрадають дітей і вивозять їх у табори перевиховання в Росії. Чи могли б ви класифікувати те, що вони роблять із цими дітьми як війну-геноцид, таку, що ведеться не тільки проти українського народу, а й конкретно проти дітей. Як ви це класифікуєте?"
Заступниця генпрокурора США відповіла, що "росіяни та російська воєнна машина вчиняють воєнні злочини, злочини агресії, злочини проти людства, особливо коли йдеться про дітей." Водночас вона додала: "Геноцид, сенаторко, вимагає конкретного наміру... У нас є статут про геноцид, якщо ми розробимо компетентні докази, щоб мати можливість домогтися цього, ми, безумовно, повинні зробити."
На слуханнях у комітеті Сенату показали кадри зі зруйнованих українських міст, зокрема з Маріуполя. Голова комітету сенатор-демократ Дік Дурбін запевнив, що юридичний комітет Сенату США підтримує Україну і ніхто з причетних до руйнувань та злочинів не залишиться непокараним. “Цей комітет підтримує вас. Ми вас підтримуємо. Ми збираємо докази воєнних злочинів, навіть коли війна триває. І ми не повинні заспокоїтися, поки винні у скоєнні понад 77 000 задокументованих наразі воєнних злочинів у Бучі, Ізюмі й не тільки не будуть притягнуті до відповідальності,” - сказав Дурбін.
Your browser doesn’t support HTML5