"В України немає іншого вибору як перемогти". Ексміністерка закордонних справ Польщі Фотиґа

"Необхідно допомоги Україні перемогти. Інакше нас може спіткати катастрофа,” – сказала вважає депутатка Європейського парламенту Анна Фотиґа в інтерв’ю Голосу Америки під час свого перебування у Вашингтоні.

Росія повинна зазнати поразки у війні, а в України немає іншого виходу, ніж перемогти. І для цього США та інші партнери повинні якомога швидше надати Україні передову зброю та боєприпаси. Так вважає депутатка Європейського парламенту та генеральна секретарка Партії європейських консерваторів і реформістів Анна Фотиґа.

“В українців немає вибору. Вони повинні перемогти. І у нас також немає вибору. Нам необхідно, аби Україна перемогла. Необхідно допомоги Україні перемогти. Інакше нас може спіткати катастрофа,” – сказала вона в інтерв’ю журналістці Української служби Голосу Америки Тетяні Ворожко під час свого перебування у Вашингтоні.

Фотиґа у 2006-2007 очолювала зовнішньополітичне відомство Польщі, а у 2007-2008 обіймала посаду керівника Канцелярії президента Польщі Ярослава Качинського. Під час нинішніх зустрічей у Вашингтоні її головним посланням була терміновість передачі Україні зброї та боєприпасів.

“Мої меседжі чіткі – Росія повинна зазнати поразки в Україні. Я не обговорюю, якою має бути перемога, що ми можемо вважати перемогою, чи достатньо часткової перемоги, чи ні. Росію треба перемогти в Україні. Інакше ніхто не може бути впевнений у безпеці”, - сказала вона.

Анна Ельжбета Фотиґа – польська політикиня, депетутка Європейського парламенту

Питання допомоги Україні та союзникам США - предмет політичних дискусій з жовтня минулого року. Після того як Сенат на початку лютого ухвалив допомогу для України на понад 60 мільярдів доларів у пакеті із допомогою іншим союзникам, спікер Палати представників США Майк Джонсон відмовився вносити цей законопроєкт на голосування.

Пізніше він сказав Українській службі Голосу Америки, що не поставить на голосування це питання раніше, ніж конгресмени домовляться про бюджет, тобто, згідно з очікуваннями, - не раніше 22-го березня.

Адміністрація президента США закликає законодавців схвалити допомогу якомога раніше. Зокрема, міністерка фінансів США Дженет Єллен назвала таку "бездіяльність" подарунком для президента Росії Володимира Путіна.

"У міру того, як Палата представників продовжує буксувати, Росія завойовує позиції на полі бою, а Україна змушена економити боєприпаси", — сказала Єллен.

Пізніше вона додала: "Бездіяльність Конгресу є нічим іншим, як подарунком Путіну, Ірану та іншим супротивникам, які виступають проти Америки та її союзників".

Дивіться також: "Затримка допомоги Україні - подарунок Путіну". Міністерка фінансів США звернулась до спікера Джонсона

В інтерв`ю Голосу Америки Фотиґа відкинула основні аргументи частини республіканців, які виступають проти допомоги Україні. Один з них полягає на тому, що підтримка України у війні з Росією має бути справою переважно чи виключно Європи.

Зокрема, кампанія колишнього президента США та фаворита серед кандидатів на президента від Республіканської партії Дональда Трампа не спростувала слова угорського лідера Віктора Орбана про те, що Трамп у розмові сказав Орбану, що не дасть на війну в Україні ні копійки, про що раніше писав Голос Америки.

“Президент Трамп вважає, що європейські країни повинні платити більше за вартість конфлікту, оскільки США заплатили значно більше, що несправедливо щодо наших платників податків,” – йдеться у заяві речника виборчої кампанії Трампа.

Раніше про те, що США мають зосередитися на безпеці кордонів та загрозі від Китаю, неодноразово говорив інший учасник виборчих перегонів, губернатор Флориди Рон Десантіс. Наразі він вийшов з виборчої кампанії.

Фотиґа припускає, що таким чином деякі американські політики намагаються підштовхнути європейців витрачати більше на оборону, але Польща, вказує вона, вже витрачає більше, ніж 2%, на оборону, відповідно до зобов`язань як члена НАТО.

Перед зустріччю із президентом США польський президент опублікував колонку у виданні The Washington Post, в якій він закликав країни НАТО збільшити витрати на оборону до 3% ВВП, зазначивши, що теперішні витрати на оборону Польщі складають близько 4% ВВП.

Дивіться також: Інвестувати в безпеку, не чекаючи "геополітичного шоку" рівня Перл Гарбор, закликали експерти на слуханнях в Конгресі США

“Вони намагаються підштовхнути Європу збільшити витрати на оборону. Це розумно. Насправді країни нашого регіону, сусідні з Україною країни задовго до повномасштабного вторгнення почали їх збільшувати. Польща є фактичним лідером після США та всього НАТО. І так, інші країни повинні робити те саме. Але я б не радила усім нам, зокрема Україні, думати про те, що Європа зможе перебрати у США захист цієї надзвичайно важливої території. Тому що Європу, навіть з необхідними витратами, потрібно захищати трансатлантичним шляхом. Європа недостатньо геополітична”, - сказала вона.

Також вона відкинула тезу, що, мовляв, Україні не варто давати зброю, бо вона все одно не зможе перемогти Росію, яка є значно більшою за розміром, кількістю людей та обсягом ВПК. Як писав Голос Америки, про це зокрема говорили учасники обговорення на платформі Х – Ілон Маск, колишній учасник виборчих перегонів підприємець Вівек Рамасвамі, сенатори-республіканці Рон Джонсон та ДжейДі Венс.

“Я не погоджуюсь. Коли Україна мала достатньо оборонної техніки, зброї, боєприпасів, були ознаки її перемоги. Чим довша перерва у постачаннях, тим важче мобілізувати людей. Це очевидно. Я вірю в можливість перемоги”, - сказала Фотиґа в інтерв’ю.

Іншого способу уникнути катастрофи просто немає, а прояв слабкості, за її словами, є найгіршим ставленням.

Також вона не погодилася із поширеним уявленням про те, що розпад Росії, до якого може призвести її поразка у війні з Україною, може становити велику загрозу світові. Більшою загрозою є неоколоніальні, неоімперські настрої, притаманні цій країні, вважає вона.

Дивіться також: Лише "аграрний Рамштайн" розв’яже проблему з українським зерном – ексміністерка закордонних справ Польщі

“Росія розпочала війну не тому, що у них при владі - злочинець. Це країна, яка за будь-якого режиму – чи то царська Росія, чи Радянський Союз, чи Російська Федерація - демонструє неоколоніальні чи неімперські настрої. Вона знищує українську культуру, депортує дітей, насильно віддає їх російським батькам на усиновлення, говорить, що української нації не існує. Вони влаштовують те, що відповідає критеріям геноциду”, - наголошує євродепутатка.

Навіть якщо до влади в Росії якимось чином прийде ліберальна опозиція і відбудеться модернізація режиму, під владою Москви залишатимуться нації, які прагнуть та заслуговують на свободу, говорить вона.

“Там залишаються нації у полоні. Вони хочуть свободи. Можливо, вони потім захочуть федерації. Але люди не повинні боятися свободи. Свобода є основою Сполучених Штатів. Чому люди повинні заважати іншим почуватися вільними та незалежними?” - риторично підсумувала Фатиґа.

Дивіться також:

Your browser doesn’t support HTML5

“Війна знаходиться на роздоріжжі”. Директор ЦРУ на слуханнях в Сенаті. Відео