Влада Фінляндії у четвер, 26 грудня, заявила, що взяла контроль над нафтовим танкером, який прямував із Росії. Судно підозрюють у розриві електричного кабелю в Балтійському морі, а також несправності трьох кабелів зв'язку між країнами, яке сталося в середу, 25 грудня.
"Ми розслідуємо серйозну диверсію", - заявив Робін Лардот, директор Національного бюро розслідувань Фінляндії, яке очолює міжвідомче розслідування, повідомляє Reuters.
Митна служба Фінляндії заявила, що конфіскувала вантаж судна Eagle S, яке, ймовірно, належить до "тіньового флоту" Росії, що складається із застарілих танкерів, які Москва застосовує для обходу санкцій на продаж російської нафти.
"Поліція і прикордонна служба затримали 230-метровий танкер під прапором Островів Кука, повністю завантажений нафтою. Наразі судно стоїть на якорі у фінських територіальних водах", - повідомив комісар національної поліції Фінляндії Ілкка Коскімякі.
Про небезпеку російського "тіньового флоту" заявив президент Фінляндії Александр Стубб та очільник МЗС Естонії.
В Естонії та Фінляндії заявили про загрозу російського "тіньового флоту"
Президент Фінляндії Александр Стубб повідомив, що отримав звіт про інцидент із кабелем у Фінській затоці та заявив, що на необхідності протидії ризикам, які становлять судна російського "тіньового флоту".
"Наші органи влади ефективно співпрацюють з розслідування подій... Необхідно вміти запобігати ризикам, які становлять кораблі російського "тіньового флоту", - написав Александр Стубб у мережі Х 26 грудня.
На тому, що ситуацію з пошкодженням критичної підводної інфраструктури в Балтійському морі не можна вважати випадковістю, наголосив міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.
"Пошкодження критичної підводної інфраструктури стало настільки частим, що важко повірити, що це випадковість або просто погана морська навігація", – сказав Цахкна.
Він додав, що пошкодження підводної інфраструктури стало більш систематичним і має розглядатися як "атаки на життєво важливі структури".
Міністр закордонних справ Естонії зазначив, що розслідування перебуває на початковій стадії, однак підтвердив, що судно EAGLE S під прапором Островів Кука "було супроводжене фінською владою у фінський порт".
"Крім обходу санкцій, тіньовий флот є загрозою безпеці в Балтійському морі, і ми не можемо просто сидіти і дивитися", - сказав Цахкна.
Уряди Фінляндії та Естонії проведуть позачергові засідання в четвер, щоб оцінити ситуацію, повідомляє Reuters.
Збій може спричинити напружену ситуацію з електропостачанням взимку
Електричний кабель EstLink 2, що з'єднує Фінляндію та Естонію по дну Балтійського моря, було відключено в середу, 25 грудня, о 12:26 за місцевим часом.
В уряді Фінляндії відразу запевнили, що розрив кабелю не вплине на ситуацію з енергопостачанням в країні.
Водночас у заяві оператора Fingrid йдеться, що ремонт кабелю Estlink 2 довжиною у 170 км займе місяці, а збій може спричинити напружену ситуацію з електропостачанням взимку.
"Постачання електроенергії зараз є достатнім. Однак ця ситуація може погіршитися, якщо погодні умови стануть холоднішими на тривалий період. У холодні та безвітряні періоди збій у з’єднанні EstLink 2 може збільшити ймовірність того, що ситуація з електропостачанням погіршиться", - повідомила компанія 26 грудня.
У компанії-операторі Fingrid пояснили, EstLink 2 – це лінія передачі електроенергії між Фінляндією та Естонією потужністю 650 мегават. Загальна її довжина становить 170 км, із якої 145 км — підводний кабель, 14 км — повітряна лінія з фінської боку і 12 км — підземний кабель в Естонії.
Також компанії Elisa Eesti AS та CITIC Telecom CPC поінформували у середу ввечері про перебої у роботі морських телекомунікаційних кабелів між Естонією та Фінляндією.
"Систематичні проблеми в Балтійському морі мають стати терміновим попередженням для НАТО і ЄС"
Зростання кількості підводних інцидентів у Балтійському морі має послужити суворим і терміновим попередженням для НАТО і ЄС, заявив 26 грудня міністр закордонних справ Литви Ґабріеліус Ландсберґіс, якого цитує Reuters.
Країни, які мають вихід до Балтійського моря, перебувають у стані підвищеної готовності після низки відключень електричних і телекомунікаційних кабелів із 2022 року.
Так, 23 грудня, як писав Голос Америки, міністерка закордонних справ Швеції Марія Мальмер Стенергард заявила, що Китай відхилив прохання шведської прокуратури обстежити китайське судно, яке підозрюють у можливій причетності до розриву двох підводних кабелів у Балтійському морі в листопаді.
Два комунікаційних кабелі були перерізані у територіальних водах Швеції 17 і 18 листопада, приблизно у той час, коли китайське судно Yi Peng 3, згідно з даними сайтів стеження за судноплавством, проходило над місцем розриву.
Крім того, 17 листопада був пошкоджений кабель Arelion, який з’єднує шведський острів Готланд з Литвою. А 18 листопада був перерізаний кабель C-Lion 1, що з’єднує Гельсінкі та німецький порт Росток.
Посадовці ЄС тоді заявили, що підозрюють диверсію, пов'язану з вторгненням Росії в Україну, що було відкинуто Москвою.
Дванадцять західних країн 16 грудня заявили, що узгодили заходи щодо "розриву та стримування" російського "тіньового флоту", щоб запобігти порушенням санкцій і збільшити вартість війни в Україні для Москви.
17 грудня Велика Британія запровадила санкції проти 20 суден "тіньового флоту", що перевозять незаконну російську нафту.
Серед них, зокрема, судна Ocean Faye, Andaman Skies і Mianzimu, кожне з яких транспортувало понад чотири мільйони барелів російської нафти у 2024 році. Під санкції також потрапили дві компанії, які займаються торгівлею російської нафти 2Rivers DMCC і 2Rivers PTE LTD.
Дивіться також:
Your browser doesn’t support HTML5