Ізраїль розкритикував висновки дослідників, що загиблих у Газі є набагато більше, ніж повідомляє ХАМАС

Палестинська жінка розвішує одяг для сушіння біля свого тимчасового намету в Газі, 11 січня 2025 р. Omar AL-QATTAA/AFP

Ізраїль розкритикував результати дослідження британських дослідників щодо кількості загиблих у Газі, опублікованого в медичному журналі The Lancet.

“Як уже було доведено незліченну кількість разів, не можна довіряти будь-якій інформації, яка походить із Гази, а також не можна ігнорувати історію антиізраїльської упередженості The Lancet”, – мовиться у заяві посольства Ізраїлю в Лондоні у відповідь на прохання про коментар від Голосу Америки.

З цієї причини Ізраїль “наполегливо заохочує” читачів ставити під сумнів джерела видання та достовірність аналізу.

“Ми закликаємо припинити постійне поширення дезінформації про Ізраїль. Така діяльність лише на користь ХАМАСу, є безвідповідальною та небезпечно сприяє зростанню антисемітизму”, – закликало посольство.

Згідно з висновками аналізу дослідників Лондонської школи гігієни та тропічної медицини, опублікованого в медичному журналі The Lancet, кількість загиблих у Газі унаслідок війни, розпочатої з нападу бойовиків ХАМАСу на Ізраїль, значно перевищує офіційні дані.

Автори звіту кажуть, що зіставили офіційні звіти, записи родичів і некрологи у соцмережах і вважають, що з жовтня 2023 року по червень 2024 року у Газі внаслідок війни загинуло понад 64 000 палестинців та припустили, що Міністерство охорони здоров’я, яким керує ХАМАС, занизило дані про кількість загиблих на 41%, оскільки офіційна цифра за цей період становила 37 877 смертей.

Як пояснює британська газета The Guardian, у дослідженні The Lancet стверджується, що спроможність палестинського Міністерства охорони здоров’я щодо ведення електронних записів про смерть раніше була надійною, але погіршилася під час військової кампанії Ізраїлю, яка включала рейди на лікарні та інші медичні заклади та збої в цифровому зв’язку.

Згідно з доповіддю The Lancet, близько 59% загиблих були жінками, дітьми або людьми похилого віку.

Аналіз не зміг встановив кількість бійців ХАМАС серед загиблих.

Раніше Вашингтонський інститут Близькосхідної політики писав, що методологія, яку зараз застосовує ХАМАС, який керує Газою, різко занижує смертельні випадки серед дорослих чоловіків, демографічної групи, яка, швидше за все, є учасниками бойових дій.

"У перший місяць війни підконтрольне ХАМАСу Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) у Газі покладалося на свою існуючу систему збору інформації, яка складалася переважно з лікарень і моргів, щоб засвідчувати кожну смерть. Однак, починаючи з листопада (2023 року – ред.), лікарні на півночі Гази почали закривати або евакуювати під час ізраїльського наземного вторгнення, що спонукало МОЗ запровадити нову, невизначену методологію для підрахунку смертельних випадків – повідомлення у ЗМІ", – пише Вашингтонський інститут.

Оскільки у медіа набагато менше повідомляється про загибель бойовиків ХАМАСу, ця методологія, яку МОЗ ХАМАСу рідко визнає публічно, є причиною, чому стверджується, що переважна більшість загиблих у Газі, це — жінки та діти, вважають дослідники Вашингтонського інституту, які відзначили цю проблему ще у січні минулого року.

Окремий аналіз Організації Об’єднаних Націй понад 8000 підтверджених смертей у період з листопада 2023 року по квітень 2024 року показав, що 44% жертв були дітьми, а 26% – жінками, нагадує Генрі Риджвелл із Англомовної служби Голосу Америки.

Дослідники звіту, опублікованого у The Lancet, використовували науковий метод дослідження під назвою аналіз повторного захоплення, за допомогою якої три різні джерела були проаналізовані перехресно. Чим менше збігів між джерелами, тим більша ймовірність того, що багато смертей залишилися незареєстрованими.

Першим таким джерелом був список тіл, ідентифікованих у лікарнях і моргах, складений Міністерством охорони здоров’я Палестини. Другим – онлайн-опитування, розповсюджене тією ж інституцією з проханням родичів записувати померлих членів родини. Третій список був складений з некрологів, опублікованих у соціальних мережах Instagram і Facebook.

Управління ООН з координації гуманітарних питань оцінює, що 10 000 палестинців вважаються зниклими безвісти під завалами.

Таку ж техніку раніше використовували в Судані, Ємені та Косово, і деякі з цих доказів були використані в Міжнародному суді (ICJustice).

ХАМАС все ще утримує майже 100 заручників, приблизно третина з них вважається мертвими.

Ізраїль звинувачує ХАМАС у використанні мирних жителів як живого щита в Газі.

Reuters цитує ізраїльського високопосадовця, який каже: “Жодна інша армія у світі ніколи не вживала таких широкомасштабних заходів – завчасне попередження цивільних осіб про необхідність евакуації, безпечні зони та вжиття усіх можливих заходів для запобігання шкоди цивільним особам. Цифри, наведені в цьому звіті, не відображають ситуації на місці”.

Голос Америки не зміг незалежно перевірити ці цифри. Ізраїль не впускає іноземних журналістів в Газу.

Your browser doesn’t support HTML5

Палата представників підтримала санкції проти Міжнародного кримінального суду: що далі. Відео