Ізраїль заявив про атаку на командно-контрольний центр бойовиків ХАМАСу, що був “вмонтований” у приміщення школи в Газі.
Речник Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) Надав Шошані у мережі Х повідомив: “За даними ізраїльської розвідки, близько 20 бойовиків ХАМАСу та "Ісламського джихаду", включно зі старшими командирами, діяли у комплексі будинків, які були уражені в школі Аль-Табаїн, і використовували його для здійснення терористичних атак. Цей комплекс і мечеть, яка була уражена в ньому, служили активним військовим об’єктом ХАМАСу та Ісламського джихаду”.
Бойовики угруповання ХАМАС заперечують заяви ізраїльських військових. Агенція цивільної оборони Гази, яку контролює ХАМАС, повідомляє, що у школі проживали переміщені особи цивільного населення.
За даними агенції, кількість загиблих внаслідок ізраїльського удару, наразі сягнула 90 осіб.
“Кількість загиблих становить від 90 до 100 осіб, є ще десятки поранених. Три ізраїльські ракети влучили в школу, де проживали палестинці”, - сказав у коментарі AFP речник агенції цивільної оборони Гази, яку контролює ХАМАС, Махмуд Бассаль.
Якщо кількість жертв буде підтверджено, це стане однією з найбільш смертоносних атак за 10 місяців війни в Газі між Ізраїлем і палестинським угрупованням ХАМАС, інформує AFP.
Речник ЦАХАЛу повідомив, що цифри, які оприлюднив інформаційний офіс Гази, "не збігаються з інформацією, якою володіє ЦАХАЛ". Він додав, що армія оборони Ізраїлю продовжує вивчати наслідки атаки.
Бойове угруповання “Ісламський джихад”, яке воює разом з ХАМАСом, заявило, що удар було завдано “під час світанкової молитви”.
У Газі загиблих назвали мучениками, наголосивши, що у школі проживало близько 250 осіб, близько половини з яких жінки та діти.
Реакція світу
Білий дім висловив стурбованість через обстріл школи в Газі. Речник Адміністрації президента США Шон Саветт оприлюднив заяву, де Білий дім закликає Ізраїль зробити все можливе, щоб мінімізувати кількість жертв серед мирного населення.
"Ми знаємо, що ХАМАС використовує школи як місця для збору та проведення операцій, але ми також неодноразово і послідовно заявляли, що Ізраїль повинен вжити заходів для мінімізації шкоди цивільному населенню. Ми оплакуємо кожного палестинського мирного жителя, який загинув у цьому конфлікті, включно з дітьми, і надто багато мирних жителів продовжують бути вбитими та пораненими".
"Це підкреслює терміновість припинення вогню та досягнення угоди щодо звільнення заручників, над досягненням якої ми продовжуємо невтомно працювати", – наголосив речник Білого дому.
Ізраїль тим часом запевнив, що у плануванні атак вони враховують ризик для цивільного населення.
“Було вжито багато заходів для зниження ризику заподіяння шкоди цивільному населенню, включаючи використання високоточних боєприпасів, повітряне спостереження та інформацію розвідки”, – йдеться у повідомленні Збройних сил Ізраїлю.
До нападу ХАМАСу на Ізраїль торік 7 жовтня у Газі проживало близько 2,4 мільйона жителів. Більшість з них були переміщені під час війни. Як інформує AFP, багато хто шукав притулку в шкільних будівлях.
Станом на 6 липня ООН зафіксувала, що 477 із 564 шкіл у Газі зазнали прямих ударів або пошкоджень під час війни.
Ізраїльську армію критикують за велику кількість жертв серед палестинського населення внаслідок ізраїльських атак. Водночас і влада Ізраїлю, і уряд країн Заходу неодноразово заявляли, що бойовики ХАМАСу використовують приміщення із мирним населенням у власних цілях, що ставить під загрозу життя мирних палестинців.
Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель засудив удари Ізраїлю по школах, включаючи суботній.
“Нажаханий зображеннями зі школи-укриття в Газі, яка постраждала від ізраїльського удару, і, як повідомляється, загинули десятки палестинців… Цій різанині немає виправдання”, – написав він у мережі Х.
Дивіться також: Конфлікт на Близькому Сході. Байден збирає команду з питань нацбезпеки у Ситуаційній кімнаті. ВідеоЄгипет заявив, що удар по школі свідчить про те, що Ізраїль не має наміру досягти припинення вогню.
Катар також вимагає міжнародного розслідування, назвавши удар “жахливим злочином проти мирного населення”, інформує агенція AP.
Шанси на перемир'я Ізраїлю та ХАМАСу
За день до цієї атаки, у п'ятницю, 9 серпня, держсекретар США Ентоні Блінкен у розмові з міністром оборони Ізраїлю Йоавом Галлантом наголосив на нагальній необхідності досягнути угоди про припинення вогню в Газі, що забезпечило б звільнення заручників, інформує Держдеп США.
Цього ж дня міністр фінансів Ізраїлю написав у мережі Х, що "ще не настав час для угоди про капітуляцію, яка б зупинила війну до знищення нацистів ХАМАС". Переговори про перемир'я з ХАМАСом він назвав "небезпечною пасткою, в якій "посередники" диктують нам "формулу" і нав’язують нам угоду про капітуляцію". Він закликав прем'єра Нетаньягу не потрапити в цю пастку.
Коментуючи цю заяву, радник Білого дому з комунікацій у сфері нацбезпеки Джон Кірбі назвав його аргументи про капітуляцію "абсолютно хибними".
"Деякі критики, як, наприклад, пан Смотрич, стверджують, що угода про звільнення заручників є капітуляцією перед ХАМАСом або що заручників не слід обмінювати на полонених. Пан Смотрич, по суті, припускає, що війна має тривати нескінченно, без паузи, і що життя заручників взагалі не має значення", – сказав Кірбі.
Представник Білого дому також додав: "Його аргументи абсолютно хибні; вони вводять в оману ізраїльську громадськість".
Як повідомляв Голос Америки, лідери Сполучених Штатів, Єгипту та Катару закликали Ізраїль та ХАМАС зустрітися 15 серпня та завершити переговори про угоду щодо припинення вогню в Газі та звільнення заручників, на тлі дедалі більшого загострення ситуації в регіоні.
ХАМАС визнаний у США та низці країн світу терористичною організацією.
Дивіться також: Лідери США, Єгипту та Катару закликали Ізраїль та ХАМАС укласти угоду для припинення війни в ГазіYour browser doesn’t support HTML5