Італійський президент Серджіо Маттарелла відхилив склад нового уряду, який пропонувала коаліція двох популістських партій, наблизивши ймовірність позачергових виборів.
Якщо ми хочемо це (євро) обговорювати, то це треба робити у серйоний спосіб.Серджіо Маттарелла
Причиною вето президента стала пропонована кандидатура міністра економіки, 81-річного євроскептика Паоло Савони, який заявляв про потребу відмови Італії від спільної європейської валюти.
“Непевність нашої позиції стурбувала інвесторів і тих, хто тримає заощадження, в Італії, а також за її межами. Членство в євро (Європейському монетарному союзі) є засадничим рішенням. Якщо ми хочемо це обговорювати, то це треба робити у серйоний спосіб”, - цитує Reuters заяву президента Маттарелли.
Крайньо-права партія “Ліга” та популістський “Рух п’яти зірок”, які намагалися створити уряд після виборів 4 березня, звинуватили президента у зраді конституції
Лідер “Руху п’яти зірок” Луїджі Ді Майо закликав поставити на голосування у парламенті питання про імпічмент президента.
Керівник “Ліги” Маттео Сальвіні заявив про потребу нових виборів і пригрозив масовими протестами.
“Якщо нема схвалення Берліна, Парижа або Брюсселя, то уряд в Італії сформувати неможливо. Це божевілля, і я прошу італійський народ триматися з нами, бо я хочу знову повернути в цю країну демократію”, - заявив журналістам Сальвіні.
“Ліга” та “Рух п’яти зірок”, які домоглися значних успіхів, але не отримали переконливої більшості на минулих виборах, заявляли про готовність до більш конфронтаційних відносин з Брюсселем і висловлювалися проти політики ЄС у таких питаннях як політика санкцій щодо Росії за агресію Москви в Україні.
Представники обидвох партій заявляли, що санкції щодо Росії шкодять італійській економіці і мають бути переглянуті.
Президент сказав, що кандидатура нового міністра економіка була єдиною, щодо якої у нього були заперечення і він заявив, що мав право блокувати кандидатури, які потенційно небезпечні для країни.
На понеділок Маттарелла заявив, що пропонує створення тимчасового уряду і викликав на консультації Карло Коттареллі, колишнього посадовця у Міжнародному валютному фонді.
Але кореспонденти кажуть, що тимчасовий уряд навряд чи працюватиме довго.
Питання про членство Італії у Європейському монетарному союзі тепер може стати ключовим політичним питанням і темою виборчих дебатів.
Італія - четверта за обсягами економіка Європейського Союзу, але її національний борг сягає 2,1 трильйона євро, що загрожує країні борговою кризою на зразок тієї, що спустошила Грецію кілька років тому.
Дивіться також: У Нью-Йорку провели акцію на підтримку Сенцова та інших політв’язнів
Your browser doesn’t support HTML5