Голова зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель закликав 27 країн ЄС прискорити виробництво та постачання боєприпасів для України, заявивши, що від цього може залежати результат війни з Росією.
«Це найбільш актуальне питання», – сказав Боррель 20 лютого, прибувши на зустріч міністрів закордонних справ ЄС у Брюсселі.
«Якщо ми цього не зробимо, результат війни буде під загрозою», – додав він, зазначивши, що російські сили випускають близько 50 тисяч снарядів на день.
За його словами, «Україна повинна бути на тому ж рівні спроможності».
«У них є артилерія, але їм не вистачає боєприпасів», – сказав Боррель.
Під час Мюнхенської конференції з безпеки прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас окреслила пропоновану процедуру закупівлі Європейським союзом боєприпасів для української оборони від імені країн-членів ЄС.
Згідно з пропозицією, країни-члени нададуть гроші ЄС, який укладатиме великі контракти з виробниками боєприпасів, що дозволить їм нарощувати виробництво. Подібна програма була створена під час пандемії COVID-19 для полегшення виробництва вакцин.
«Росія використовує щодня те, що Європейський союз виробляє за місяць, і з поточними можливостями військової промисловості ми можемо задовольнити потреби України за приблизно шість років, тому це абсолютно неприйнятно», – заявив журналістам міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу у Брюсселі напередодні зустрічі.
Боррель, який також був присутній у Мюнхені, схвалив пропозицію та сказав, що блок «працює» над цією ідеєю.
Жозеп Боррель також повідомив, що сказав міністру закордонних справ Китаю Ван Ї, що постачання зброї в Росію буде «червоною лінією» у відносинах ЄС із Пекіном.
«Він сказав мені, що вони не збираються цього робити, що вони не планують цього робити. Але ми залишатимемося пильними, – повідомив Боррель.
Держсекретар США Ентоні Блінкен раніше попередив Китай, що постачання Росії зброї для війни в Україні призведе до «серйозних наслідків». Китай відкинув звинувачення.