Джилл Байден в Парижі відзначає повернення США до ЮНЕСКО

Перша леді США Джилл Байден прибула до аеропорту Орлі в Парижі, 24 липня 2023 року

Джилл Байден представляла свою країну на Олімпіаді в Токіо, на коронації короля в Лондоні та на королівському весіллі в Йорданії. Вона має ще одну нагоду застосувати свої навички посла цього тижня, коли Сполучені Штати офіційно знову приєднаються до агентства ООН, яке займається освітою, наукою та культурою в усьому світі.

Байден прибула до Парижа вранці в понеділок у супроводі своєї дочки Ешлі Байден, і разом з іншими VIP-особами виступить на церемонії у вівторок у штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури. Американський прапор буде піднято на честь повернення США до членства ЮНЕСКО після п'ятирічної відсутності.

ЮНЕСКО прагне сприяти глобальній співпраці в освіті, науці та культурі. Організація веде перелік об’єктів Всесвітньої спадщини, гідними вічного збереження.

Агентство в неділю засудило напад Росії на собор в Одесі та інші об’єкти культурної спадщини в Україні в останні дні та повідомило, що відправить команду до чорноморського портового міста для оцінки збитків.

Дивіться також: «Я вірила, що Росія не знищить історичну Одесу через її значення для Російської імперії. Але я помилялася». Реакції у світі на обстріл Одеси

У своїй заяві ЮНЕСКО зазначила, що історичний центр Одеси був оголошений ЮНЕСКО об’єктом Всесвітньої спадщини на початку цього року, і заявила, що атаки російських військ суперечать нещодавнім обіцянкам російської влади вжити запобіжних заходів, щоб зберегти такі об’єкти по всій країні.

Байден відвідає історичне місце у Франції, Мон-Сен-Мішель, 1000-літнє бенедиктинське абатство, яке було внесене до списку Всесвітньої спадщини в 1979 році. Воно розташоване на острові в Нормандії, на півночі країни.

Перша леді США також відвідає американське кладовище та меморіал у Бретані, щоб віддати шану понад 4400 військовослужбовцям США, похованим там, більшість із яких загинули в Нормандії та Бретані під час Другої світової війни. Вона також прибуде до Єлисейського палацу в Парижі у вівторок, де зустрінеться з Бріжит Макрон, колишньою вчителькою та дружиною президента Франції Еммануеля Макрона.

Жінки зустрічалися кілька разів протягом останніх двох років, зокрема у Вашингтоні в грудні минулого року, коли Макрон перебував з державним візитом у США.

Перша леді США Джилл Байден та перша леді Франції Бріджит Макрон у Вашингтоні, 1 грудня 2022 року. (Photo by Natalie Liu)

Високопосадовці уряду США заявили, що повернення до ЮНЕСКО відповідає меті президента США зміцнити глобальне партнерство та повернути американське лідерство до ООН та інших міжнародних організацій, щоб протидіяти країнам, які не поділяють цінності США.

Інші говорили, що Джилл Байден, яка викладає англійську та письмо в громадському коледжі Вірджинії, найкраще підходить для того, щоб представляти Сполучені Штати в Парижі у вівторок.

«Перша леді як людина, яка все життя викладає та вірить в силу освітніх можливостей у всьому світі, має честь допомогти відсвяткувати цю важливу віху, — сказала Елізабет Александер, прес-секретарка. - Вона з нетерпінням чекає на можливість знову підняти прапор Сполучених Штатів у штаб-квартирі ЮНЕСКО, демонструючи відданість нашої країни міжнародній співпраці в освіті, науці та культурі».

США вийшли з організації, що базується в Парижі, у 2018 році за президентства Дональда Трампа, республіканця, який стверджував, що ЮНЕСКО упереджено ставиться до Ізраїлю.

Адміністрація Байдена, демократа, прагнула брати участь в організації, через занепокоєння, що Китай заповнить порожнечу в лідерстві, утворену відсутністю США.

У червні адміністрація оголосила, що подасть заявку на повернення до організації, що складається з 193 членів, яка також відіграє важливу роль у встановленні міжнародних стандартів штучного інтелекту та технологічної освіти.

Раніше цього місяця керівна рада організації проголосувала за схвалення плану Байдена щодо повторного вступу, і США надали документ, який засвідчує, що вони приймуть запрошення стати 194-м членом ЮНЕСКО.

«Наша організація знову рухається до універсальності», — сказала тоді генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азуле. Вона назвала повернення США «чудовою новиною для багатосторонності в цілому. Якщо ми хочемо протистояти викликам нашого століття, відповідь може бути лише колективною». У 2017 році адміністрація Трампа оголосила, що США вийдуть з ЮНЕСКО, посилаючись на антиізраїльську упередженість. Це рішення набуло чинності через рік.

Архівне фото: штаб-квартира ЮНЕСКО в Парижі, 15 липня 2020 року

США та Ізраїль припинили фінансування ЮНЕСКО після того, як вона проголосувала за включення Палестини до числа держав-членів у 2011 році.

Адміністрація Байдена подала запит, щоб включити до бюджету 2024 року 150 мільйонів доларів для внесків та виплати заборгованості ЮНЕСКО. План передбачає подібні запити на наступні роки до повного погашення боргу в розмірі 619 мільйонів доларів.

Це становить значну частину річного операційного бюджету ЮНЕСКО в 534 мільйони доларів. До виходу США забезпечували 22% загального фінансування агентства.

Раніше Сполучені Штати виходили з ЮНЕСКО за адміністрації Рейгана в 1984 році, оскільки вважали, що агентством погано керують, там є корупція і його використовують для просування радянських інтересів.

США знову приєднались у 2003 році під час президентства Джорджа Буша. На церемонії виступила дружина Буша Лора, колишня вчителька початкової школи та бібліотекар.

Представляти президента вдома та за кордоном є важливою частиною діяльності першої леді, і Джилл Байден подорожує принаймні кілька разів на тиждень, щоб просувати ініціативи адміністрації. Поїздка до Парижа – її четверта самостійна міжнародна подорож цього року. У лютому вона відвідала Намібію та Кенію, а в травні здійснила поїздку до Лондона на коронацію короля Карла III.

У червні вона поїхала до Йорданії, щоб відвідати королівське весілля сина короля Абдалли II, а потім відвідала Єгипет, Марокко та Португалію. Перед тим, як полетіти до Парижа в неділю ввечері, вона була брала участь в події зі збору коштів у п’ятницю та суботу в Массачусетсі для виборчої кампанії свого чоловіка.