Джонсон: конгресмени США готують нову версію пакету допомоги Україні

Cпікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон заявив, що новий пакет допомоги Україні міститиме важливі "інноваці".

Палата представників Конгресу США складає новий законопроєкт щодо допомоги Україні й планує включити туди важливі "інновації", порівняно з законопроєктом, який подав президент США Джо Байден і який вже пройшов схвалення в іншій палаті американського Конгресу - Сенаті. Про це заявив спікер Палати представників Майк Джонсон в інтерв'ю Fox News в неділю. Джонсон вказав, що планує просунути новий законопроєкт в Конгресі після періоду роботи в округах. Палата представників повертається до сесійних засідань 9 квітня, а наступний період роботи в округах заплановано на 19-26 квітня.

Раніше того ж дня голова Комітету розвідки Палати представників Майк Тернер в інтерв'ю CBS News також запевнив, що Джонсон "без зволікань" виставить допомогу Україні на голосування, коли Палата представників повернеться до роботи.

"Спікер дуже чітко заявляв, що коли ми повернемось, це наступний пріоритет порядку денного, після того, як законопроєкти про фінансування уряду було прийнято", - сказав Тернер.

А от конгресмен-республіканець Дон Бейкон припустив в інтерв'ю NBC News в неділю - якщо Джонсон виставить законопроєкт на голосування, він може зіткнутись із ризиком відставки. "Не буду це заперечувати", - відповів Бейкон на питання ведучої Крістен Велкер стосовно можливості відставки спікера, якщо той винесе законопроєкт на голосування.

Деталі допомоги Україні ще опрацьовуються

Серед важливих інновацій, яких можна очікувати в законопроєкті, Джонсон перелічив можливість конфіскації російських активів, надання допомоги Україні у вигляді позики, а також положення, що сприяють збільшенню експорту енергоресурсів зі США, щоб зменшити надходження для Путіна.

"Законопроєкт REPO, як вам відомо, дозволяє використати конфісковані активи російських олігархів, щоб дозволити українцям з ними боротись - це чиста поезія", - сказав Джонсон.

Щодо ідеї надання Україні допомоги у вигляді кредиту Джонсон додав: "Навіть президент Трамп говорив про концепцію кредиту, коли ми ... не просто даємо міжнародну допомогу. Ми створюємо формат відносин, коли вони можуть її повернути нам у правильний час".

Бейкон сподівається, що Палата представників затвердить варіант законопроєкту, над яким він працював з іншими конгресменами і який передбачає 66 мільярдів доларів військової допомоги для України, Ізраїлю та Тайваню.

"Якщо ми затвердимо цей законопроєкт, а я гадаю так буде, бо є достатня підтримка в палаті для цього. І я хочу переконатись, що є підтримка і в Сенаті".

Інший республіканець Метт Гетц, який ініціював відставку попереднього спікера Кевіна Маккарті, а тепер підтримує Джонсона, в інтерв'ю CNN в неділю похвалив Джонсона за те, що той не виставив на голосування в Палаті представників законопроєкт, що передбачає 95 мільярдів доларів на підтримку національних інтересів США, включаючи Україну. Цей законопроєкт раніше схвалив Сенат. "Гадаю, він [Джонсон] формує кращий шлях прямо зараз", - додав Гетц.

Гетц висловив сподівання, що Джонсон зможе знайти джерела в бюджеті, які б компенсували витрати США на допомогу Україні.

"Якщо компенсацій не буде, ми будемо дуже розчаровані, - сказав Гетц CNN. - Гадаю ми не повинні фінансувати Україну за рахунок дефіциту. Також, думаю, пріоритетом для нас має стати наш власний кордон. І, гадаю, спікер Джонсон поділяє це бачення".

Тернер припустив, що в Конгресі вестимуться обговорення щодо того, чи буде допомогу Україні частково надано в формі позики, а також про те, чи буде до законопроєкту включено заходи з імміграційної реформи США, але висловив переконання, що перемовини завершаться затвердженням пакету допомоги.

Демократи можуть допомогти Джонсону зберегти спікерство


Конгресвумен-республіканка, яка послідовно виступає проти допомоги Україні, Марджорі Тейлор-Грін раніше цього місяця ініціювала петицію про відставку Джонсона. Вона також висловила сподівання, що спікер не винесе на голосування законопроєкт з допомоги.

Демократи можуть допомогти Джонсону зберегти спікерство, припускає Бейкон.

В неділю конгресмен-демократ Джим Клайберн допустив, що може підтримати Джонсона, якщо так вирішить голова фракції демократів в Палаті представників Гакім Джеффріс. Тернер також зазначив, що Джеффріс не планує об'єднуватись із радикальними республіканцями, щоб усунути Джонсона з посади.

Однак, якщо запропоновані в законопроєкті щодо України скорочення видатків бюджету виявляться неприйнятними для демократів, вони можуть і не надати цю підтримку, кажуть оглядачі.