"Не очікую, що зараз буде винесене питання про будь-яке фінансування для України" – спікер Джонсон

Спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон виступає перед пресою в Капітолії США у Вашингтоні, округ Колумбія, 5 грудня 2024 року. (AFP)

Продовження допомоги Україні та повне зняття обмежень із ЗСУ залишаються відкритими питаннями для американських законодавців.

Позиція спікера Палати представників Майка Джонсона та деяких інших республіканців залишається незмінною – у середу спікер сказав Голосу Америки, що не винесе на голосування додатковий пакет, допоки новообраний президент Дональд Трамп не прийде до влади.

Водночас, минулого тижня майбутній спецпредставник по Україні та Росії в адміністрації Дональда Трампа Кіт Келлог сказав, що будь-яка додаткова допомога Києву та зняття обмежень із ЗСУ лише допоможуть новій адміністрації завершити війну.

У нас є новообраний президент, і ми збираємося почекати та взяти на озброєння стратегію нового головнокомандувача щодо всього цього
Майк Джонсон

Коментуючи Голосу Америки прохання президента Джо Байдена приєднати до майбутньої короткострокової резолюції додаткову допомогу Україні на 24 мільярди доларів, Майк Джонсон пояснив, що очікує, що прихід до влади президента Дональда Трампа змінить динаміку російської війни проти України.

"У нас є новообраний президент, і ми збираємося почекати та взяти на озброєння стратегію нового головнокомандувача щодо всього цього. Отже, я не очікую, що зараз буде винесене питання про будь-яке фінансування для України", – сказав Джонсон у розмові з Голосом Америки у середу, 4-го грудня.

Інші законодавці сказали, що у поточній короткостроковій резолюції ці кошти навряд чи пройдуть, хоч деякі й підтримали би це на голосуванні.

Інші наголосили, що Європа має робити більше, а війну треба завершувати перемовинами. Всі вони чекають нової стратегії від адміністрації Дональда Трампа та не бажають робити будь-які вагомі кроки в останні тижні президентства Байдена.

Ерік Шмітт, сенатор-республіканець, каже, що про європейські справ мають подбати самі європейці, а США мають зараз інші пріоритети – вони мають зменшити державний борг та звернути увагу на схід, де найбільшим потенційним суперником є Китай.

"Я вважаю, що наші європейські союзники повинні значно більше активізуватися. Ми маємо 36 трильйонів доларів державного боргу, а наш головний супротивник – Китай. І я з нетерпінням чекаю приходу президента Трампа, який просуває політику «Америка понад усе», де наші базові національні інтереси є тим, за що ми боремося у першу чергу", – сказав Шмітт.

За його словами, це не означає, що республіканці не хочуть, щоб Україна виграла, але вони переконані, що в Європі на цьому мають зосередитись більше.

"Тому я не підтримую додатковий пакет, і я не можу уявити, щоб Конгрес це підтримав. Особливо, коли ми чекаємо на нового президента, який хоче вирішити це мирним шляхом, шляхом переговорів", – наголосив Шмітт.

Ми сподівалися, що гроші, які ми виділили раніше, а це було понад 48 мільярдів, будуть досить швидко виділені, але їм знадобилося дуже багато часу, щоб потрапити в Україну
Майк Раундс

Майк Раундс, сенатор-республіканець, вважає, що адмністрація демократів сама винна у тому, що гроші, виділені Конгресом, не надійшли в Україну вчасно.

"Ми сподівалися, що гроші, які ми виділили раніше, а це було понад 48 мільярдів доларів, будуть досить швидко виділені, але їм знадобилося дуже багато часу, щоб потрапити в Україну. Ми від цього не в захваті", – каже він, наголошуючи при цьому, що "підтримує зусилля України", і" захоплюється тим, що робить її керівництво" та прості українці.

Минулого року протягом майже шести місяців республіканці у Конгресі блокували виділення військової допомоги Україні, що призвело до браку зброї на полі бою та відступу українських військ з позицій на сході України під натиском більшої та краще озброєної російської армії.

Прихильник України конгресмен-республіканець Річ Маккормік, який бував в Україні вже під час війни та знайомий з ситуацією в країні та на фронті, каже, що хотів би, щоб Україна отримала фінансування, але сумнівається що вдасться проголосувати за його виділення найближчим часом в рамках короткострокової резолюції про фінансування уряду США, бо, за його словами, "в ній і так вже прописано багато витрат"

Але, він не втрачає надії, що це питання вдасться порушити вже незабаром.

"Побачимо, які важелі впливу ми маємо. Я переконаний, що це будуть обговорювати", – каже він.

Щодо коментарів Кіта Келлога, який підтримав надання максимальної допомоги нинішньою адміністрацією, то Річ Маккормік погоджується із ним і додає, що він проти будь-яких обмежень щодо ведення війни.

"Ми точно не хочемо ядерної ескалації, але Україна не має ядерної зброї, – її має Росія. Я не думаю, що Росія бажає розпочинати таку битву, тому що вони будуть повністю оточені та, відверто кажучи, у дуже поганій стратегічній позиції", – каже Маккормік.

Він наголосив, що США мають посилити санкції проти Росії.

"Зокрема перекрити усі засоби отримання прибутку від нафти, включаючи продаж нафти в Індію, яка потім перепродає її назад до Європи після переробки", – наголосив він.

Водночас демократи у Конгресі кажуть, що продовжать підтримувати додаткові кошти та іншу допомогу, тими способами, які є у їхньому розпорядженні нині, як у меншості у Конгресі США. Вони підкреслюють, що попри заяви деяких критиків, допомога залишається двопартійною і вони гарантуватимуть свої голоси на підтримку Києва.

Демократи продовжуватимуть підтримувати наших союзників, коли це питання зрештою винесуть на голосування
Піт Агілар

Піт Агілар, Голова Демократичної фракції, сказав Голосу Америки, що демократи переважною більшістю підтримують Україну і продовжуватимуть підтримувати її у боротьбі з російською агресією. Щодо пакету допомоги, то їм доведеться дочекатися того часу, коли спікер поставить це питання на голосування.

"Він хоче виконувати накази нової адміністрації, коли справа йде про фінансування України. Якщо це його рішення, то це його рішення. Але демократи продовжуватимуть підтримувати наших союзників, коли це питання зрештою винесуть на голосування", – сказав Агілар.

Бен Кардін, сенатор-демократ наголосив, що вважає, що потрібно дослухатися до потреб України і плану миру президента України Володимира Зеленського.

"Очевидно, що ми будемо орієнтуватися на те, що можливо втілити, і що потрібно Україні для її суверенітету. І безпека є одним із таких питань", – сказав Кардін.

Дивіться також: Закінчити війну за 24 години можливо: У Вашингтоні Порошенко запропонував свій план, як це зробити