Міжнародний кримінальний суд не отримав від Росії жодних доказів для розслідування воєнних злочинів в Україні, повідомив прокурор МКС Карім Хан у Києві.
"У мене є докази від українців. Я не отримав доказів від росіян, - сказав Хан. - Якщо у вас щось є, дайте. Я готовий прийняти це і спілкуватися з ними, але для танго потрібні двоє".
Хан оглянув на Київщині місця влучання російських ракет та безпілотників у об'єкти інфраструктури і сказав, що можуть піти роки на розслідування справ щодо воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду на території України, "вчинених будь-якою зі сторін".
"Люди хочуть не піррових перемог, - сказав Хан, відповідаючи на запитання щодо повільності процесу. - Як прокурори, ми… тут не для того, щоб отримати оплески за фокуси. Щоразу, коли ми діємо, [люди] повинні бути впевнені, що це не політичний процес".
Як нагадує Reuters, Женевські конвенції та додаткові протоколи, сформовані міжнародними судами, кажуть, що сторони, що беруть участь у військовому конфлікті, повинні розмежувати "цивільні об'єкти та військові цілі", і що напади на цивільні об'єкти забороняються.
Дивіться також: Російський полон - це не поодинокі випадки сексуального насильства і тортур, а систематичні порушення прав людини - Анна Олсен"Як правило, ми чітко бачимо схему, я думаю, з точки зору кількості, масштабів та обсягів нападів проти енергетичної мережі України, нам потрібно подивитися, чому це відбувається; чи вони законні цілі чи ні?" - сказав Хан.
Під час зустрічі із Ханом президент України Володимир Зеленський розповів про підготовку конференції з питань справедливості United for justice і запросив прокурора МКС взяти в ній участь, а також повідомив, що згодом відбудеться відкриття офісу прокурора МКС в Україні.
"Ми чули від вас сигнали про підтримку й важливість правосуддя. Для нас було важливо це почути, бо це означало, що ми не одні в бажанні домогтися справедливості для України. З вашою допомогою ми зможемо повернути справедливість для Європи та світу. Щоб такі жахливі злочини не могли повторитися в майбутньому навіть теоретично", - цитує Зеленського його Офіс.
Крім того, як наголосив Зеленський, для українського суспільства, зокрема для майбутніх поколінь, надзвичайно важливо, щоб була реакція на випадки депортації Росією українських дітей з окупованих територій держави.
Прес-служба Зеленського також зазначає, що за словами Хана Міжнародний кримінальний суд готовий всебічно співпрацювати для відновлення справедливості. "Бо без верховенства права ми матимемо суспільство, де панує той, у кого більше зброї", - сказав він і наголосив на важливості співпраці з Офісом Генерального прокурора України: "Ми готові прискорювати роботу, щоб українці й люди в усьому світі якнайшвидше побачили справедливість, а винні отримали покарання".
Дивіться також: Гутерріш: Вторгнення Росії до України спричинило наймасштабніше порушення прав людиниАндрій Костін, генеральний прокурор України, який супроводжував Хана до місць російських бомбардувань, заявив, що десятки тисяч російських нападів на інфраструктуру та цивільних осіб України не мають жодного військового виправдання.
Докази, зібрані представниками України та міжнародними експертами, зокрема на звільнених від окупації територіях, засвідчують широко поширені злочини, включаючи тортури, страти, примусову депортацію та сексуальне насильство.
"Ми навіть не знаємо офіційної кількості загиблих цивільних на територіях, які перебувають під окупацією РФ. Особливо в населених пунктах на сході нашої країни. Це десятки тисяч жертв. Без сумніву, це геноцид українського народу. Але, щоб це визнали, маємо знати долю всіх людей", – наголосив Зеленський. Загалом Київ повідомляє про зібрані свідчення щодо принаймні 70 тисяч воєнних злочинів росіян.
Кремль відкидає звинувачення у злочинах проти людяності.
У статті використано матеріали Reuters