Картина "Рік 1933": маловідомі факти про роботу, передану Україні зі США

Генеральний консул України в Нью-Йорку Олексій Голубов та президент УВАН Альберт Кіпа підписують документи про передачу картину Україні

Експозиція Національного музею Голодомору-Геноциду в Києві поповнилась унікальною роботою. Українська Вільна Академія Наук у США передала у дар музею картину "Рік 1933" (голод в Україні) авторства Віктора Цимбала і 23 лютого твір доставили до музею в Києві. Особливість цього полотна в тому, що воно є одним з перших творів мистецтва в світі, присвячених Голодомору.

Картина написана в 1936 році відомим українським художником Віктором Цимбалом. Він народився на Київщині, навчався у Київському художньому училищі у художника Олександра Мурашка. Як згадує у спогадах Цимбал, він також "міг стати українським "термопільським героєм" і покласти голову в обороні Києва під Крутами", але батько застосував силу і не пустив сина. Згодом митець воював у лавах армії УНР, але в листопаді 1920-го після падіння Директорії, назавжди покинув Україну. Спочатку митець жив і працював у Польщі та Чехії, але за кілька він виїхав до Аргентини, де і написав "Рік 1933".

Генеральний консул України в Нью-Йорку Олексій Голубов та президент УВАН Альберт Кіпа під час церемонії передачі картини Україні

Як розповів "Голосу Америки" дослідник Юрій Савчук, робота вперше була презентована публіці 1936 року на виставці у Буенос-Айресі. «Твір довгі десятиліття відігравав важливу функцію в розголошенні правди про Голодомор. Адже навіть в Америці говорити вголос про цю велику національну трагедію українського народу розпочали тільки з 1983-му», - пояснює він.

В Аргентині картина виставлялася кілька разів на заходах, присвячених вшануванню пам’яті жертв Голодомору. Проте з приходом до влади комуністів, які вважали картину наклепом української імміграції, твір довгий час не демонструвався. Під час останнього показу комуністи навіть влаштували бійку.

Сам Цимбал 1960-го переїхав до Сполучених Штатів, вдруге тікаючи від комуністичного режиму. За два роки Українська вільна академія наук в США (УВАН) отримала у свою колекцію цей шедевр Цимбала з нагоди тридцятиліття Голодомору.

Президент УВАН Альберт Кіпа розповідає, що картина зберігалася в фондах та кілька разів виставлялася в Нью-Йорку. Співробітники академії, як могли намагалися зберегти її в хорошому стані та навіть покрили її спеціальним розчином, який скріпив фарбу.

Your browser doesn’t support HTML5

Україні передали картину «Рік 1933» художника Віктора Цимбала. Відео

За 50 років друзі родини ініціювали передачу картини Національному музею Голодомору-Геноциду в Києві. Картина потребує реставрації та спеціальних умов зберігання. "Важливо, щоб вона не пропала і зберігалася у найкращих умовах. Саме тому ми прийняли це рішення", - пояснює Кіпа.

Пам’ять про Голодомор у Радянському Союзі перебував під суворою забороною. Не побоялася писати на цю тему лише відома українська художниця Катерина Білокур. Вона пережила Голодомор у своєму рідному селі на Пирятинщині, і ті страшні події в 1947-му вона зобразила в картині "Цар-Колос".

В Україні про голод 1932-1933 рр. відкрито почали говорити лише в кінці 1980-х. Тільки після цього митці почали відкрито звертатися до цієї трагічної теми у своєму живописі.

Дивіться також: Як меморіал жертвам Голодомору у Вашингтоні знаходить відгук у людей різних національностей. Відео

Your browser doesn’t support HTML5

Як меморіал жертвам Голодомору у Вашингтоні знаходить відгук у людей різних національностей. Відео