Україна та Росія повинні будуть піти на поступки для досягнення перемир'я. Про це в інтерв'ю Fox News заявив спецпредставник президента США з питань України та Росії Кіт Келлог.
"Думаю, станеться те, що ви побачите злиття подій. Ми матимемо дискусії з усіма протягом часу, ймовірно, скоро, щоб знайти спосіб... закінчити цей конфлікт, і це буде добре для обох сторін. І обидві сторони повинні будуть віддати потроху, - сказав Келлог. - Це не може бути так, що лише українці щось віддадуть або росіяни щось віддадуть".
При цьому напередодні президент Дональд Трамп заявив таке про потенційні перемовини: "Ми маємо справу з Україною і Росією. У нас заплановані зустрічі і переговори з різними сторонами, в тому числі з Україною і Росією. І я думаю, що ці дискусії проходять досить добре". Деталей про те, на якому етапі зараз перемовини, Трамп не надав.
Заяви посадовців адміністрації Трампа
За словами Келлога, "єдиною людиною, з якою хоче говорити (президент Росії Владімір) Путін... є президент Трамп, і президент Трамп є єдиним, хто може покласти цьому (війні) край, тож це дуже логічно, щоб президент Трамп працював із росіянами, працював із президентом Путіним".
Спецпредставник Білого дому додав: "(Президент України Володимир) Зеленський вже дав зрозуміти, що пом'якшить свою позицію щодо територій. І Путіну також доведеться пом’якшити свої позиції".
Американські посадовці неодноразово озвучували думки про те, що для перемир'я на поступки мають піти і Росія, і Україна.
Зокрема 30 січня державний секретар США Марко Рубіо заявив, що вважає, що російська війна в Україні зайшла у глухий кут, й від цього страждають як українці, так і росіяни, тож завдання президента Дональда Трампа - покласти край конфлікту й досягти тривалого миру.
Для цього потрібно розпочати переговори, де обом сторонам доведеться "чимось пожертвувати", сказав Рубіо: "В усіх перемовинах обидві сторони мають чимось пожертвувати. Я не буду говорити про це заздалегідь, це буде робота тяжкої дипломатії, яку ми раніше вели у світі у минулому. Треба бути реалістичними з цього приводу, але обидві сторони у переговорах мають щось віддати, і на це піде час".
Заяви України
1 лютого в інтерв'ю Associated Press президент України Володимир Зеленський заявив, що "виключення України з переговорів США і Росії про війну" було б "дуже небезпечним".
Зеленський додав, що Росія не хоче брати участь у переговорах про припинення вогню чи обговорювати будь-які поступки, які Кремль трактує як програш у той час, коли її війська мають перевагу на полі бою.
Зеленський прямо не відповів на прохання прокоментувати слова Рубіо щодо можливих поступок з боку України, однак український глава сказав: "Передусім, Марко Рубіо - я б хотів, щоб він приїхав в Україну, мені здається, йому треба подивитись, що наробила Росія".
Нагадаємо, держсекретар США Марко Рубіо сказав, що США продовжують "фінансувати безвихідну ситуацію, затяжний тупик, що продовжує людські страждання", і що внаслідок затяжної війни Україну відкинуто на сто років назад, знищено інфраструктуру.
Коментуючи це, Зеленський сказав: "Я думаю, що ця заява викликає питання... наші люди, чесно, на десятки років попереду всього світу, включаючи і Сполучені Штати, і Європу, у цих технологіях, дронах тощо".
При цьому інші заяви Келлога, зокрема про бажання США, щоб Україна провела вибори президента до кінця року, коментував радник Зеленського Дмитро Литвин. Він написав в мережі Х: "Росія збільшує виробництво ракет та боєприпасів і знаходить способи обходу санкцій. Альянс РФ із Північною Кореєю не свідчить про готовність до миру. Тому Україні потрібен глибший підхід від міжнародних партнерів, а не просто ідея перемир’я".
"Якщо план Келлога – це просто припинення вогню та вибори, то це провальний план. Путіна не залякають ці дві речі", – зазначив Литвин. Він додав, що Трамп під час зустрічей із Зеленським демонстрував "глибоке розуміння ситуації та можливих важелів тиску на Кремль". Радник українського президента додав, що з уривків інтерв'ю поки "важко повною мірою оцінити" позицію спецпредставника Білого дому.
Заяви Росії
Нині речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що "вочевидь, плануються контакти" із адміністрацією США, і Москва також має "процес планування", але "поки ніхто не обговорював скільки-небудь серйозно можливу комбінацію складу учасників переговорів".
Раніше, коментуючи попередні слова Рубіо про необхідність поступок з боку Росії та України для перемир'я, Пєсков сказав: "Нашу позицію щодо врегулювання було сформульовано чітко президентом, ми виходимо з цієї позиції... Більше тут додати нічого".
Москва раніше називала умови мирних переговорів: виведення українських військ із Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, визнання цих регіонів частиною Росії, нейтральний статус України та зняття санкцій.
Президент України Володимир Зеленський назвав це ультиматумом, наполягаючи на гарантіях безпеки НАТО та збереженні постачання зброї, нагадує Радіо Свобода.
А 20 січня Путін заявив, що Росія відкрита для діалогу з новою адміністрацією Трампа щодо України.
Думки оглядачів
Днями Інститут дослідження війни (ISW) написав, що "давня теорія перемоги Путіна ґрунтується на припущенні, що Захід покине Україну, і лише непохитна підтримка Заходу та послідовне надання Києву західної військової допомоги можуть змусити Путіна відмовитися від своєї теорії та прийняти необхідність запропонувати поступки, необхідні для будь-якого розв'язання конфлікту, прийнятного для США, Європи та України".
Оглядачі ISW заявили, що лише США можуть надати Україні важливу зброю та військову техніку в масштабах, швидкості та регулярності, необхідних для захисту України від Росії.
За оцінками ISW, Путін 20 січня повторив, що "Кремль готовий вести переговори зі Сполученими Штатами щодо війни в Україні, але зазначив, що зберігає свої вимоги щодо повної капітуляції України".
Неурядова організація Center for American Progress (CAP) у статті пише, що "майбутнє України залежить від критичної підтримки США", й що Україна може або тримати стійку підтримку США, яка зміцнить позиції Києва в переговорах, або змушена буде піти на поступки, які роблять Україну вразливою для подальшої російської агресії.
Як вважають аналітики CAP, на кону два сценарії: "успішна інтеграція Західної Німеччини в Західне лоно після Другої світової війни або нещодавнє виключення Грузії з євроатлантичних інституцій, що позначене роздробленою політикою та замороженим конфліктом".
"Всі, хто закликають Україну до територіальних поступок, мають спершу віддати частину своїх земель і подати приклад, - сказав в нещодавньому інтерв'ю RFI колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. - Вирішувати чиюсь іншу долю - щодо територій, щодо НАТО, чогось іншого - легко. Але поставте себе на їхнє місце - і ви прийдете до цілковито інших висновків і підходів щодо переговорів".
Дивіться також: "Треба уникнути конфлікту з союзниками", лунає у ЄС на саміті про оборону