США та Україна продовжують переговори щодо гарантій безпеки, і формалізують деталі, як в цій угоді мають виглядати потреби України. Про це повідомив радник Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі.
“Незалежно від того, коли ця війна закінчиться, незалежно від того, як ця війна закінчиться, Україна все одно матиме довгий кордон з Росією, і вони все одно матимуть законні безпекові потреби. Сполучені Штати будуть продовжувати їх підтримувати, поки вони уточнюють свої потреби, як ці потреби мають виглядати”, - сказав Джон Кірбі на питання Голосу Америки про те, в якому статусі нині переговори між Києвом та Вашингтоном про двосторонню безпекову угоду.
30 квітня представники уряду США - Держдепартаменту, Міністерства оборони США та Ради національної безпеки США - продовжили обговорення з українськими колегами безпекових домовленостей. Про це повідомила пресслужба Держдепу США. За повідомленням, ця розмова “має важливе значення для довгострокових двосторонніх домовленостей у сфері безпеки та інших зобов’язань, згідно зі Спільною декларацією “Групи семи”.
Джон Кірбі додав, що дев’ять інших країн завершили переговори з Україною щодо угоди про двосторонню безпеку. “Ми всі працюємо над одним і тим же - намагаємося створити те, що можна буде назвати двосторонніми безпековими домовленостями”, - сказав представник Білого дому.
Джон Кірбі додав, що США пишаються зусиллями свого уряду, “які спрямовані на підтримку України в розбудові її нинішнього потенціалу сил”.
Як повідомляв раніше Голос Америки із посиланням на оглядачів та американські ЗМІ, США та Україна мають намір підписати двостороню безпекову угоду на саміті НАТО влітку цього року. Вона базуватиметься на схожій системі, яку зараз має Ізраїль, і передбачатиме пріоритет в постачанні зброї та передових технологій Києву. Документ, як очікується, сприятиме майбутньому членству України в НАТО, але не робитиме Альянс стороною конфлікту з Росією.
Видання WSJ повідомило, що в адміністрації Байдена вважають, що ізраїльська безпекова модель може розв'язати основні оборонні проблеми України, допоки та не отримала членства в НАТО.
У липні 2023 року країни “Групи семи” схвалили Декларацію щодо підтримки України, яка передбачає, що кожна країна G7 узгодить з Україною довготривалі двосторонні безпекові зобов’язання.
Тоді президент США Джо Байден заявив: "Ми допоможемо Україні побудувати потужну боєздатну оборону на суші, у повітрі та на морі, яка буде силою стабільності в регіоні та стримуватиме будь-які загрози".
У документі країни G7 зобов'язалися узгодити з Україною двосторонні домовленості щодо забезпечення стійких збройних сил, зміцнити економічну стабільність, надати технічну та фінансову підтримку, а тако “покласти економічні та інші витрати на Росію", які були скоєні під час війни.
Україна зі свого боку взяла на себе зобов'язання з "прозорості та підзвітності" перед партнерами, а також пообіцяла продовжувати правоохоронну та судову реформи, боротьбу з корупцією, просувати оборонні реформи та модернізацію.
Ці двосторонні угоди мають діяти до того часу, поки Україна не стане повноцінним членом Північноатлантичного оборонного альянсу НАТО.