Північнокорейська ракета з другим супутником-шпигуном вибухнула після запуску

Фото від 28 травня 2024 року: люди дивляться новини в Сеулі, Південна Корея, після повідомлень Північної Кореї про невдалий запуск супутника.

Ракета, запущена Північною Кореєю, щоб вивести на орбіту другий супутник-розвідник країни, вибухнула невдовзі після старту в понеділок, повідомляють державні ЗМІ,

Це зруйнувало сподівання лідера КНДР Кім Чен Ина покращити спостереження за США та Південною Кореєю.

Невдалий запуск у понеділок стався через кілька годин після першої за понад чотири роки зустрічі лідерів Південної Кореї, Китаю та Японії в Сеулі. Дуже незвично для Північної Кореї вдаватися до провокаційних дій, коли Китай, її головний союзник і економічний партнер, бере участь у зустрічі дипломатів високого рівня в регіоні.

Запуск викликав звинувачення з боку сусідів Північної Кореї, оскільки ООН забороняє Північній Кореї проводити будь-які подібні запуски, розглядаючи їх як прикриття для випробувань ракетних технологій великої дальності.

Державне центральне інформаційне агентство Північної Кореї повідомило, що запустило ракету із супутником-шпигуном на своєму головному північно-західному космічному центрі. Але KCNA повідомило, що ракета вибухнула під час польоту на першому ступені незабаром після старту через ймовірну проблему з двигуном.

KCNA з посиланням на невідомого заступника директора Національного управління аерокосмічних технологій заявило, що за попередніми оцінками, вибух був пов'язаний з надійністю роботи нещодавно розробленого киснево-нафтового двигуна. За його словами, інші можливі причини будуть розслідувані, повідомляє KCNA.

Уряд Японії короткочасно опублікував попередження про ракетну загрозу для південної префектури Окінава, закликаючи жителів ховатися всередині будівель та інших безпечніших місць.

Пізніше попередження було скасовано, оскільки регіону більше не загрожує небезпека, заявив головний секретар кабінету міністрів Йосімаса Хаясі.

Міністр оборони Японії Мінору Кіхара назвав запуск КНДР "серйозним викликом для всього світу". Індійсько-тихоокеанське командування США розкритикувало запуск як "нахабне порушення" резолюцій Ради Безпеки ООН і заявило, що в ньому використовуються технології, які безпосередньо пов’язані з програмою міжконтинентальних балістичних ракет Північної Кореї. Міністерство Південної Кореї з об'єднання назвало запуск супутника КНДР "провокацією, яка серйозно загрожує нашій і регіональній безпеці".

Північна Корея стверджує, що вона має право запускати супутники та випробовувати ракети перед обличчям військових загроз під проводом США. Північна Корея заявляє, що використання супутників-шпигунів дозволить їй краще стежити за США та Південною Кореєю та покращувати точність своїх ракет.

Під час тристоронньої зустрічі з прем’єр-міністром Японії Фуміо Кішідою та прем’єр-міністром Китаю Лі Цяном раніше в понеділок президент Південної Кореї Юн Сук Йоль закликав до жорстких міжнародних дій, якщо Північна Корея виконає свій план запуску.

Кішіда, зі свого боку, закликав Північну Корею відкликати свій план запуску, але Лі не згадав про план запуску, коли говорив про сприяння миру та стабільності на Корейському півострові.

Раніше в понеділок Північна Корея повідомила берегову охорону Японії про запланований запуск і закликала проявляти обережність у водах між Корейським півостровом і Китаєм і на схід від головного філіппінського острова Лусон під час запуску з понеділка по 3 червня.

Деякі оглядачі кажуть, що запуск супутника Північною Кореєю в перший день восьмиденного вікна, можливо, був спрямований на те, щоб застудити зустріч Сеул-Пекін-Токіо та висловити своє невдоволення Китаєм.

Кім Чен Ин підтримує ідею "нової холодної війни" та прагне зміцнити зв’язки з Пекіном і Москвою, щоб створити єдиний фронт проти Вашингтона, тому дипломатія Китаю з Сеулом і Токіо могла викликати занепокоєння для Пхеньяна.

Останніми місяцями Кім Чен Ин зосередив увагу на відносинах з Росією. Пхеньян і Москва — обидва втягнені в конфронтацію з Вашингтоном — розширюють військову співпрацю. Китай, який набагато чутливіший до своєї міжнародної репутації, приєднався до Росії в блокуванні зусиль під керівництвом США в Раді Безпеки ООН щодо посилення санкцій проти Північної Кореї, але був менш сміливим і відкритим у підтримці "нової холодної війни" Кіма.

Міністерство закордонних справ Північної Кореї в понеділок різко розкритикувало спільну заяву Лі, Юна та Кішіди, назвавши її "безпідставним втручанням у внутрішні справи". Міністерство поставило під сумнів частину спільної заяви, в якій говориться, що три лідери знову підкреслили свої позиції щодо денуклеаризації Корейського півострова.

Хоча Північна Корея в основному критикує Південній Кореї за те, що вона нібито несе відповідальність за цю заяву, Північна Корея все ще надзвичайно рідко критикує заяву, підписану Китаєм. Невдалий запуск супутника став ударом по плану Кіма запустити ще три військові супутники-шпигуни в 2024 році на додаток до першого військового розвідувального супутника його країни, який був виведений на орбіту в листопаді минулого року. Листопадовий запуск відбувся після двох невдалих стартів. Під час першої спроби північнокорейська ракета із супутником впала в океан незабаром після старту. Після другої спроби Північна Корея заявила, що сталася помилка в системі екстреного підриву під час польоту третього етапу.