Взаємна критика Трампа і Гарріс стає брутальнішою за тиждень до виборів

Кандидатка на президента від Демократичної партії Камала Гарріс та кандидат від Республіканської партії Дональд Трамп під час своїх виборчих мітингів у жовтні 2024 року. Фотоколаж: AP

Віцепрезидентка США Камала Гарріс і колишній президент Дональд Трамп докладають останніх зусиль, щоб заручитися підтримкою виборців. До президентських виборів у США лишається тиждень.

Гарріс, кандидатка від Демократичної партії, виступила зі своїми так званими "прикінцевими аргументами" у вечірній промові у вівторок, 29 жовтня, біля Білого дому.

Трамп, якого висунули республіканці, провів передвиборчий мітинг у Пенсільванії, одному з семи штатів, який, імовірно, стане ключовим у визначенні переможця цієї напруженої виборчої кампанії.

Гарріс пообіцяла працювати над покращенням життя людей і запевнила, що прийде на роботу в Білий дім зі списком справ, які планує зробити. Вона також розкритикувала свого опонента Дональда Трампа, який, мовляв, зосереджений лише на собі та прийде на новий термін зі списком ворогів.

Вона виголосила промову в тому ж районі, де в січні 2021 року президент Трамп звернувся до своїх прихильників перед тим, як значна їхня частина вирушила до Капітолія та увірвалися в приміщення Конгресу, щоб завадити затвердженню поразки Трампа і перемоги Байдена на президентських виборах.

"Ми знаємо, хто такий Дональд Трамп. Це та людина, яка стояла на цьому ж самому місці майже чотири роки тому і відправила озброєний натовп до Капітолія Сполучених Штатів, щоб скасувати волевиявлення народу на вільних і справедливих виборах", – сказала у промові Гарріс.

Your browser doesn’t support HTML5

Що говорять Дональд Трамп та Камала Гарріс у своїх останніх промовах напередодні виборів. Відео

За кілька днів до виборів опитування у США показують, що американці порівну розділились у підтримці кандидатів, і Гарріс і Трамп мають однакову кількість голосів. У деяких вирішальних штатах один з них може бути трохи попереду чи позаду, але все це в межах статистичної похибки.

Близько 49 мільйонів людей вже віддали свої голоси поштою або ранньому голосуванні, повідомляє виборча лабораторія Університету Флориди. Загалом, на минулих президентських виборах у США голосувало понад 155 мільйонів людей.

Дональд Трамп перед тим, як відправитися в Аллентаун, місто з великою частиною латиноамериканського населення в Пенсильванії, виступив 29-го жовтня у своєму маєтку Мар-а-Лаго на березі океану у штаті Флорида. Він назвав Гарріс "вкрай некомпетентною... людиною-катастрофою".

Голоси пуерториканців

Трамп не відповідав на питання журналістів і не згадував про жарт, що пролунав на його недільному мітингу в Нью-Йорку біля Медісон Сквер Гарден. Тоді американський комік Тоні Хінчкліфф під час виступу на підтримку Трампа сказав, що латиноамериканська територія Пуерто-Рико є "плавучим островом сміття".

Кампанія Трампа дистанціювалася від цього жарту. Трамп публічно не коментував ці слова, але в коментарі ABC News сказав, що не знає Хінчкліффа. "Хтось поставив його туди. Я не знаю, хто він", - сказав Трамп.

Дивіться також: Гарріс і Трамп намагаються схилити на свій бік латиноамериканських виборців

Трамп також запевняв, що не чув цього жарту, попри те, що відео з цим моментом показували по телебаченню і багато про нього писали. Коли в кандидата запитали, як він ставиться до жарту про латиноамериканців Пуерто-Рико, він не скористався нагодою, щоб засудити цей жарт. Натомість повторив, що не чув його.

Колишній президент Трамп назвав передвиборчий мітинг у Нью-Йорку "абсолютним фестивалем любові".

Пуерториканці, які живуть на острові, є американцями, але вони не мають права голосувати на виборах, оскільки голосувати на президентських виборах у США можуть лише люди, які проживають в американських штатах, не на територіях.

Втім сотні тисяч американців, які виросли в Пуерто-Рико і переїхали жити на материкову частину США, як і їхні родичі, можуть голосувати в будь-якому штаті, де вони живуть.

З огляду на те, що сотні тисяч голосів пуерториканців дуже важливі для результату виборів у деяких ключових штатах, кампанія Гарріс швидко створила відео рекламу, у якій говориться, що виборці з Латинської Америки "заслуговують на краще", ніж те, що пропонує колишній президент.

За даними Latino Data Hub Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, лише в Пенсильванії, яку обидва кандидати вважають вирішальною для перемоги на президентських виборах, проживає понад 300 000 пуерториканців, що мають право голосу.

У Північній Кароліні, Вісконсині та Мічигані, трьох інших ключових штатах, також є значна кількість пуерториканців.

Під час кампанії Гарріс і Трамп часто обмінювалися образливими словами.

Трамп описав Гарріс як людину з низьким IQ і сказав, що вона буде "іграшкою" для інших світових лідерів. "Вони її розтопчуть", — сказав він.

Деякі з колишніх посадовців Білого дому, що були головними помічниками Трампа під час його перебування в Білому домі у 2017-2021 роках, описували його як фашиста з наміром правити на другому терміні як авторитарний правитель. Гарріс заявила, що погоджується з такою характеристикою.

Трамп, глузуючи, описав Гарріс так само у відповідь.

Дивіться також: Євангелістські пастори постають як потужне лобі підтримки України у США – АР

Понад 1500 протестувальників були заарештовані за участь у штурмі на Капітолій 6 січня 2021 року, 140 правоохоронців були поранені. Учасники заворушень завдали Капітолію майнових збитків на 2,9 мільйона доларів, вибиваючи вікна, двері та руйнуючи офіси Конгресу.

Понад 1000 бунтівників були засуджені за низку злочинів, деякі з тих, хто вчинив найсерйозніші злочини, засуджені на довгі терміни за ґратами.

Дональд Трамп заявляє, що у випадки перемоги на виборах, він може їх помилувати.

Як проходять вибори у США

У США вибори президента визначаються не всенародним голосуванням, а голосуванням у Колегії виборців. Це свого роду змагання між 50 штатами, причому 48 з них віддають усі свої голоси виборців переможцю у своєму штаті.

Лише Небраска і Мен пропорційно розподіляють голоси колегії виборників, залежно від того, скільки людей проголосували за кандидата.

Кількість голосів виборників у кожному штаті залежить від чисельності населення, тому найбільші штати мають найбільше впливу на визначення загальнонаціональних результатів. Загалом переможець президентських виборів має набрати 270 з усіх 538 голосів виборників.

Опитування показують, що Гарріс або Трамп мають значну або досить комфортну перевагу в 43 штатах, достатньо, щоб кожен з них отримав близько 200 голосів виборників або більше.

Тож результат виборів буде визначатися у решті семи штатах – три штати на півночі країни (Мічиган, Пенсильванія та Вісконсин), два штати на південному сході (Джорджія та Північна Кароліна) і ще два на південному заході (Аризона і Невада).

За опитуваннями, в усіх семи штатах підтримка обох кандидатів однакова, або різниться в межах статистичної похибки, що робить майже неможливим прогноз результатів виборів, які відбудуться у вівторок, наступного тижня.

У цій статті використовувалась інформація із The Associated Press and Reuters.

Дивіться також:

Your browser doesn’t support HTML5

МВФ: війна затягується, але кредит $50 млрд допоможе Україні зберегти економічну стабільність. Інтерв'ю. Відео