Україномовний журнал для інтелектуалів. Цю екзотичну нішу в Україні вже півтора десятиліття займає часопис «Критика»
Так виглядає книжкова полиця українського інтелектуала. Факсиміле Шевченкових «Гайдамаків». Повне зібрання Пантелеймона Куліша. Багатотомні «Хроніки колективізації та Голодомору». Кожне з цих видань – етапне в українському книговидавництві. Та вони не побачили б світ, якби не видавці-ентузіасти і пожертви меценатів. У київському видавництві «Критика» беруться за некомерційні проекти, за які не взялися б інші видавці.
Говорить головний редактор «Критики», професор Гарвардського університету Григорій Грабович:
Your browser doesn’t support HTML5
Професор Гарварду Григорій Грабович заснував «Критику» у Києві в 1997 році. Тоді, невдовзі після здобуття Україною незалежності, він відчув потребу в появі інтелектуального журналу українською мовою:
«Було дуже сильне почуття потреби. І ми це, так кажуть, трохи авантюрно зробили. Тому що ми точно не мали коштів. Ми мали людей, що є найважливіше, ми мали певні тексти, концепцію, а коштів майже не мали».
Your browser doesn’t support HTML5
Найбільшим досягненням «Критики» за ці 15 років професор Грабович вважає те, що вдалося довести: в Україні можна видавати культурологічний продукт, не гірший за світові взірці. Професор Грабович каже:
«Ми встановили, хай і для трохи завуженого кола читачів і знавців, певну планку: як це повинно робитися, як це може виглядати. Довели, що ми є на рівні таких часописів, як New York Review of Books, London Review of Books. Тобто наш журнал не є слабший. Я думаю, що кожен би міг об’єктивно це ствердити. Хай він має трохи інакший формат, може, інший набір чи гаму тем, але якість є подібна, одна й та сама».
«Критика» стала частиною панєвропейського простору для обміну ідеями та статтямиКарл Генрік Фредріксон
Говорить відповідальний редактор «Критики» Оксана Форостина:
«Такого плану видання є в усіх розвинутих країнах, в усіх розвинутих культурах. Тобто, це, власне, той ґрунт, який просто мусить бути під ногами».
Your browser doesn’t support HTML5
Ось, як оцінює роль «Критики» президент мережі інтелектуальних журналів Eurozine Карл Генрік Фредріксон:
«Критика», що виходить тут у Києві – один із часописів нашої мережі. Завдяки членству в цій мережі «Критика» стала частиною панєвропейського простору для обміну ідеями та статтями – філософськими, культурологічними, політологічними.
Your browser doesn’t support HTML5