Міжнародний валютний фонд оцінить, який вплив на зовнішній борг України матиме новий пакет допомоги США, коли його буде затверджено.
Вже в травні розпочнеться робота нової місії МВФ щодо України, згідно з повідомленням НБУ. Місія розглядатиме всі фактори, включаючи боргову ситуацію Києва, повідомив директор Європейського департаменту МВФ Альфред Кеммер в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки.
Пакет допомоги Україні, схвалений Палатою представників Конгресу США 20 квітня передбачає надання 9,5 мільярдів допомоги Україні у вигляді позики. В разі якщо цей законопроєкт буде схвалено в Сенаті і він набуде чинності закону, нову економічну допомогу Україна отримає в кредит. Умови цієї позики визначатиме президент США, він матиме можливість і частково скасувати її виплату.
Україна сподівається отримати 37 мільярдів доларів економічної допомоги цього року і кошти США важливі для макростабільності, кажуть в уряді України.
В МВФ підкреслюють - внесок США в допомогу Україні - важливий фактор, який має забезпечити здатність уряду виконувати свої ключові функції
"Ми маємо пакет на 122 мільярди доларів на чотири роки. МВФ дає 15,4 мільярда. Решта – від інших донорів. США – важливий партнер для макроекономічної стабільності та щоб уряд України міг виконувати ключові функції. Тому нам потрібні ці гроші США", - каже Кеммер.
Раніше економічна допомога США надходила у формі грантів, в той час, як Європа надає Україні макроекономічну допомогу у вигляді пільгових кредитів.
"Важливо, що США давали гроші раніше у вигляді грантів, а інше фінансування від донорів надходило на пільговій основі. - каже Кеммер. - Це важливо для стійкості боргу України".
Україна виконує зобов'язання в рамках програми МВФ і місія Міжнародного валютного фонду в рамках четвертого перегляду програми повинна розпочати свою роботу наприкінці травня, сказав Голосу Америки голова Національного банку України Андрій Пишний. "Ми розраховуємо на те, що четвертий перегляд буде успішним", - каже він.
Місія вивчатиме можливий вплив нової допомоги США на боргову стійкість країни, каже Кеммер.
"Звичайно, ми подивимось, що матеріалізується в результаті обговорень американського пакета і що це значить для бюджету", - вказує посадовець Фонду.
Місія завжди дивиться на речі в цілому, бо нам потрібно переконатись, що на перспективу Україну має боргову стійкість. Це вимагає, щоб зовнішнє фінансування надавалось з певним рівнем пільгових умов, що означатиме фіскальні зміни та реструктуризацію, як приватного, так і державного боргу, - каже Кеммер. - Це пакет, а ми завжди дивимось, чи досягнемо ми боргової стійкості як цілі програми. Насправді це умова для виділення коштів".
Те, що Україна нарощує боргові зобов'язання у час війни, не є унікальною ситуацією, каже Беата Яворчик, головна економістка ЄБРР. Дослідження повоєнних країн показало, що їхній рівень боргу стрімко зростає.
Вона радить Україні не боятись позичати кошти, щоб врегулювати теперішню ситуацію і дивитись на стан боргів вже після війни.
"Коли ми вивчали повоєнний досвід країн в історії, то в середньому їхній рівень боргу до ВВП зростає на 50 відсоткових пунктів. Тому ситуація України тут не унікальна. Я б сказала – все послідовно. Розберімось із тим, що відбувається зараз, а потім подумаємо про ті питання", - каже Яворчик в коментарі Голосу Америки.
Сенат планує розглянути пакет допомоги Україні вже 23 квітня. На тому, щоб надавати допомогу Україні у вигляді кредиту наполягали деякі конгресмени-республіканці. Про те, що економічна допомога має надійти у вигляді кредиту сказав і колишній президент США та впливовий політик-республіканець Дональд Трамп. Під час спільної пресконференції зі спікером Палати представників Конгресу США Майком Джонсоном раніше цього місяця Трамп висловився за те, щоб допомога Україні надходила у вигляді позики.
Дивіться також: Андрій Пишний: Україна в обговореннях у Вашингтоні "виступає з сильної позиції", але Києву "на жаль, доводиться боротись за увагу"