Китай може розглядати постачання Росії зброї для війни в Україні - Столтенберг

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг

НАТО бачить ознаки, що Китай розглядає можливість постачати зброю Росії, сказав генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг і застеріг Пекін від будь-яких таких кроків.

"Ми не бачили жодних постачань летальної допомоги з Китаю в Росію, але ми бачили ознаки того, що вони розглядають і, можливо, планують це, – сказав Столтенберг в інтерв'ю Reuters. – Це причина, чому Сполучені Штати та інші союзники дуже чітко застерігали від цього. І Китай, звичайно, не повинен підтримувати незаконну війну Росії".

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Китай ці заяви офіційно не коментував слова генсека НАТО, але раніше в четвер Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що будь-яка потенційна розвідувальна інформація про передачу зброї Китаєм Росії, яку Сполучені Штати планують оприлюднити, є лише припущеннями.

Дивіться також: "Великий наступ" Росії вже розпочався, але він навряд чи буде ефективним - заступник міністра оборони США Кол. Ексклюзив

Днями державний секретар Ентоні Блінкен повідомив, що США "дуже стурбовані тим, що Китай розглядає можливість надання летальної підтримки Росії в її агресії проти України". При цьому дослідники в Америці кажуть, що Пекін уже постачає в Росію обладнання подвійного призначення, технології, які можуть використовуватися як у цивільних приладах, так і, наприклад, для ремонту реактивних винищувачів.

"Україні було б бажано зустрічатися з Китаєм"

Нині під час прес-конференції президент України Володимир Зеленський заявив, що "Україні було б бажано зустрічатися з Китаєм". Він додав: "Ми на рівні дипломатів цей сигнал Китаю передали. Ми хотіли би зустрітись з Китаєм. Це в інтересах сьогодні України. Що більше країн... впливових будуть думати про те, як закінчити війну в Україні, з повагою до нашого суверенітету, зі справедливим миром, то швидше це буде".

Дивіться також: В ООН голосуватимуть за резолюцію з вимогою до Росії вивести війська з України

"Те, що Китай почав говорити про Україну і пішли якісь сигнали – в цілому, я вважаю, це дуже непогано. Для нас важливо, щоб усі держави, бажано, були на нашій стороні - на стороні справедливості. Але, тим не менш, те, що Китай про це вже говорить, - це вже якісь перші кроки. Це дуже непогано… Але будемо якісь робити висновки після того, як побачимо конкретику, що вони пропонують", - заявив Зеленський.

"Тісні відносини"

Днями медіа повідомили, що лідер Китаю Сі Цзіньпін готується відвідати Москву для зустрічі на вищому рівні з президентом Росії Володимиром Путіним у найближчі місяці, що може стати частиною поштовху до багатосторонніх мирних переговорів і дозволить Китаю повторити свої заклики не використовувати ядерну зброю.

А говорячи про нещодавню зустріч головного китайського дипломата Ван Ї з Володимиром Путіним у Москві, преса звернула увагу, що "Китай і Росія підтвердили свої тісні двосторонні відносини лише за кілька днів до першої річниці початку війни в Україні".

Дивіться також: Конгресмен Квіглі: "Напівзаходами війну не виграєш". Ексклюзив

Натомість міністр оборони Великої Британії Бен Воллес в нещодавньому інтерв'ю висловив іншу думку щодо відносин Кремля й Пекіна. Він сказав, що Росія не змогла досягнути своїх цілей в Україні, а Путін знищив репутацію власної армії: "Навіть китайці ставляться до нього, як до дядька, якого варто соромитись. Вони справді не хочуть з ним розмовляти".

"Мирний план" Китаю

Нещодавно влада Китаю вперше визнала війну Росії проти України, а також анонсувала "мирний план", який допоможе її закінчити. Повідомлялося, що у річницю початку повномасштабного вторгнення Росії до України китайський лідер Сі Цзіньпін виступить з "промовою про мир".

З початку війни в Україні Китай заявляв про нейтралітет, хоча на дипломатичному рівні підтримує Москву, засуджуючи санкції та утримуючись під час голосування у Раді Безпеки ООН, якщо резолюція стосується Росії.

Китай також відмовився засудити вторгнення Росії або злочини російської армії проти українського цивільного населення та критикує економічні санкції Заходу проти Москви.

Дивіться також: Держдеп: «Росія веде агресивну війну, здійснюючи воєнні злочини всюди». Ексклюзив

Як пишуть оглядачі, Китай також не приховує того факту, що купує російські нафту і газ, й Пекін користується низькими цінами, але одночасно підтримує Росію, яка втратила європейський ринок через санкції, які були запроваджені як покарання за вторгнення в Україну.

Ймовірно, Китаю вигідна така ситуація, бо Кремль виснажує західні військові ресурси та чинить тиск на НАТО, а падіння російської економіки також вигідне Пекіну, бо для її відновлення знадобиться більше китайських продуктів, кажуть деякі американські експерти.

У статті використано матеріали Reuters