Держсекретар США Марко Рубіо своєю першою зустріччю обрав розмову з представниками країн Індійсько-Тихоокеанської четвірки, співпраця з якими, як зазначають американські медіа, може сприяти виконанню політики Дональда Трампа із зосередження уваги на Китаї.
У вівторок державний секретар США зустрівся з колегами з Австралії, Індії та Японії. На зустрічі, за його словами, наголосили на важливості співпраці з союзниками "над речами, які важливі для Америки та американців". Про це новий державний секретар США розповів напередодні у програмі NBC'S Today.
Аналітики, яких цитує агенція Reuters, стверджують, що ця зустріч покликана сигналізувати про те, що “протидія Пекіну є пріоритетом для нового президента, навіть якщо Трамп несподівано скасував мита на Китай у перший день свого повернення в Білий дім”.
Як повідомляв Голос Америки, Трамп запросив президента Китаю Сі Цзіньпіна на свою інавгурацію. Той не прибув до Вашингтона, але надіслав на церемонію свого віцепрезидента Хань Чжена.
“Четвірка” союзників - США, Австралія, Індія та Японії - неодноразово проводила зустрічі під час адміністрації попереднього президента Джо Байдена, нагадує Reuters, та зосереджувалася на військовій та економічній діяльності Пекіна в Індо-Тихоокеанському регіоні, зокрема в Південнокитайському морі.
Представники США, Австралії, Індії та Японії обіцяли розвивати співпрацю в галузі кібербезпеки для захисту ланцюгів постачання та критичної інфраструктури, включаючи підводні кабелі.
Китай засудив “четвірку” як “конструкцію холодної війни”.
Пекін також закликав Сполучені Штати зосередитися “на управлінні двосторонніми відносинами шляхом співпраці, а не конфронтації” зі вступом Трампа на посаду.
“Китай готовий працювати з новим урядом США, щоб підтримувати зв’язок, зміцнювати співпрацю, належним чином регулювати розбіжності та підштовхувати відносини Китай-США до більшого прогресу з нової відправної точки”, — цитує речника МЗС Китаю Го Цзякуня Англомовна служба Голосу Америки.
Аналітики натомість прокоментували Голосу Америки, що Пекін сподівається зменшити непорозуміння між обома сторонами шляхом взаємодії та обміну думками на ранньому етапі другого президентства Трампа.
“Китайський уряд сподівається, що Китай і США зможуть зрозуміти потреби один одного шляхом спілкування”, — сказав Шен Дінглі, шанхайський науковець з міжнародних відносин.
У телефонному коментарі для Голосу Америки він сказав, що Пекін, на його думку, вважає, що все ще може досягти консенсусу зі США та уникнути багатьох непорозумінь, які виникли під час першого президентства Трампа.
Для цього, каже Дінглі, обидві сторони повинні надати пріоритет зусиллям зі стабілізації двосторонніх відносин.
Напередодні інавгурації Дональда Трампа Китай і команда президента США провели кілька розмов на найвищому рівні, включаючи телефонну розмову між новообраним на той час президентом США та президентом Китаю Сі Цзіньпіном минулої п’ятниці.
Трамп сказав, що він і Сі будуть “вирішувати багато проблем разом”, тоді як президент Китаю сказав, що ключем до вирішення двосторонніх відносин є “повага до основних інтересів і проблем один одного і пошук належного розв'язання проблеми”.
У неділю віцепрезидент Китаю Хань Чжен, який перебував у Вашингтоні, щоб відвідати церемонію інавгурації Трампа, зустрівся зі своїм американським колегою Джей Ді Венсом і групою американських бізнес-лідерів, включаючи мільярдера Ілона Маска.
Він сказав, що Китай і США можуть “сприяти прогресу один одного, приносити користь двом країнам і робити важливий внесок у світовий мир і розвиток”, якщо вони “дотримуються принципів взаємної поваги, мирного співіснування та взаємовигідної співпраці”.
Крім того, Хань Чжен закликав американський бізнес “відіграти активну роль мосту та зробити більший внесок у розвиток китайсько-американських відносин”, продовжуючи “інвестувати та пускати коріння в Китаї”.
“Пекін не тільки вважав би за краще уникнути посилення санкцій, але й можливості для посилення обмежень на експорт технологій до Китаю”, — каже Тімоті Річ, політолог з Університету Західного Кентуккі.
Трамп наразі опублікував широку торгову записку, в якій закликав торговельного представника США оцінити дотримання Китаєм торговельної угоди, яку його адміністрація підписала з Пекіном у 2020 році.
Крім того, Трамп підписав указ, який відкладає заборону популярної соціальної мережі TikTok на 75 днів, висловив намір запровадити мита на китайські продукти, якщо Пекін не схвалить потенційну угоду з TikTok.
Тімоті Річ вважає, що рішення Трампа відкласти введення мит на китайську продукцію свідчить про бажання президента США “тиснути на Китай, щоб він пішов на деякі поступки”, що Трамп зможе оголосити власними перемогами.
Попри відсутність ясності стосовно політики адміністрації Трампа щодо Китаю, Шен Дінглі сказав, що офіційні коментарі Пекіна та Вашингтона свідчать про те, що їхні початкові розмови були “досить позитивними”.
Reuters додає, що люди з близького оточення Трампа пропонують різні погляди на відносини з Китаєм. А серед обраних президентом США кандидатур на керівні посади в його адміністрації “є кілька людей, які мають глибокі зв’язки з Китаєм”.
Зокрема, Ілон Маск, призначений Трампом очолити дорадчий орган, спрямований на створення більш ефективного уряду, має суттєві бізнес-інтереси в Китаї та витратив роки на налагодження тісних зв’язків з китайським керівництвом як генеральний директор Tesla, нагадує Reuters.
Tesla, яка відкрила гігантську фабрику в Шанхаї у 2019 році, отримала мільярдні субсидії, позики та податкові пільги від уряду Китаю, що є рідкістю для іноземних компаній, які зазвичай стикаються з китайськими регулятивними обмеженнями та обмеженнями доступу до ринку.
Попри таку підтримку, Пекін розглядає інші підприємства Маска, включаючи комерційну ракетно-космічну компанію SpaceX і платформу соціальних мереж X (заборонену в Китаї), як загрозу безпеці.
Його мати, Мей Маск, знімалася в рекламі багатьох китайських брендів і є впливовою особою в китайських соціальних мережах, стверджуючи, що відвідує країну “майже щомісяця”.
Колишній сенатор-республіканець від Джорджії Девід Пердью, обраний Трампом на посаду наступного посла США в Китаї, раніше жив у Гонконзі протягом своєї 40-річної кар'єри керівника бізнесу.
Деякі китайські аналітики висловили надію, що досвід Пердью в Азії та прагматична репутація можуть стабілізувати напружені американсько-китайські зв’язки.
Утім у 2015-2021 роках, будучи сенатором, Перд'ю критикував Китай з питань торгівлі, прав людини та оборони, звинувачуючи Пекін у прискоренні нарощування військової сили та спричиненні втрати робочих місць у промисловості США.
Щодо Марко Рубіо, щойно затвердженого держсекретарем США, у 2020 році Пекін двічі застосовував санкції за його критику Китаю, пов'язану з порушенням прав людей в Сіньцзяні та репресії Китаю в Гонконгу.
Дивіться також: Уперше в історії США інавгурацію президента Трампа відвідують іноземні лідери