Президент Трамп наказав Мінфіну припинити карбування нових пенні. Не всі з цим згідні

Президент США Дональд Трамп повідомив, що наказав Міністерству фінансів припинити карбування нових пенні, посилаючись на зростання вартості виробництва цієї монети номінацією в один цент.

"Занадто довго Сполучені Штати карбували пенні, які буквально коштували нам понад 2 центи. Це так марнотратно!” - написав Трамп у неділю ввечері, 10 лютого, у своїй мережі Truth Social.

"Я дав вказівку своєму міністру фінансів США припинити виробництво нових пенні”, - додав він.

Президент Трамп не оголошував про своє бажання скасувати пенні під час своєї кампанії. Але Департамент ефективності уряду Ілона Маска підняв це питання в мережі X минулого місяця, знову ж таки підкресливши вартість пенні.

Минулого року Банктнотно-монетний двір США випустив пенні на суму понад три мільярди, згідно з його річним звітом, зі збитками близько 85,3 мільйона доларів.

Кожна копійка коштувала майже 0,037 долара — порівняно з 0,031 долара роком раніше, повідомляє CBS News. Торік у Сполучених Штатах було в обігу близько 250 мільярдів пенні, або приблизно 700 монет на людину.

Монетний двір також втрачає гроші на п’ятицентовій монеті, причому виготовлення кожної з монет номіналом 0,05 долара коштує майже 0,14 долара.

Дивіться також: "Коли Росія каже, що Україна завжди була її частиною, наша колекція розповідає іншу історію." В музеї США експонують українські гроші

Експерти не сходяться в думці, чи має президент Трамп повноваження ліквідувати монету в один цент в односторонньому порядку. Специфікації валюти, включаючи розмір і вміст металу в монетах, встановлюються Конгресом.

Роберт К. Тріст, професор економіки з Північно-східного університету, стверджував у коментарі CBS News, що президент в цьому випадку може мати простір для дій.

"Процес припинення випуску пенні в США трохи незрозумілий. Ймовірно, для цього знадобиться рішення Конгресу, але міністр фінансів може просто зупинити карбування нових пенні", — цитує Тріста видання.

Члени Конгресу неодноразово вносили законодавчі ініціативи щодо пенні, яке виготовляється з цинку та має мідне покриття. Своїми пропозиціями вони протягом багатьох років намагалися тимчасово призупинити виробництво пенні, виключити його з обігу або вимагали, щоб ціни були округлені до найближчих п’яти центів, згідно з даними Дослідницької служби Конгресу.

Прихильники скасування монет посилалися на економію коштів, пришвидшення оплати в касах і той факт, що низка країн уже скасували свої монети в один цент. Канада, наприклад, припинила карбувати свій пенні в 2012 році. Австралія вилучила з обігу монети номіналом один і два центи в 1992 році, посилаючись на інфляцію та витрати на виробництво. Ще раніше такі країни, як Швеція та Нова Зеландія, припинили карбувати свої монети в один цент.

В Австралії ліквідація цих монет "не мала жодного впливу", — каже Ендрю Стокель, професор Центру прикладного макроекономічного аналізу Австралійського національного університету коментарі The New York Times. У США, враховуючи те, як мало використовуються пенні, цей крок також, ймовірно, матиме незначний вплив на економіку, хоча уряд, ймовірно, заощадить трохи грошей, сказав він.

Разом з тим, рух за ліквідацію пенні зіткнувся зі значним опором, пише The News York Times. Правозахисна група Americans for Common Cents стверджує, що скасування пенні не заощадить гроші, тому що "багато накладних витрат на монетному дворі залишаться, і їх потрібно буде покривати іншими монетами, збільшуючи їх вартість за одиницю".

Крім того, скасування пенні збільшить попит на п’ятицентову монету, виробництво та розповсюдження якої коштує ще дорожче – 13,78 центів за монету, заявили в організації. Десятицентова монета — це найменша монета, номінальна вартість якої перевищує вартість її виробництва.

Прихильники пенні також стверджують, що скасування монети фактично накладе на споживачів податок з продажів у розмірі одного цента, оскільки ціни, що закінчуються на 99 центів, дуже поширені.

Але велика частина опору може бути пов’язана також і з сентиментальністю, каже професор Штокель.

"Люди покладуть це в прес-пап’є, ймовірно, будуть накопичення. Це просто щось на згадку", - каже він.

Це не перший раз, коли США намагаються ліквідували свою найменшу монету. Монета в півцента була скасована Конгресом у 1857 році.

Дивіться також:

Your browser doesn’t support HTML5

Українка вдягає американців у футболки з українською символікою. Відео