Перемогти без розколу країни - рецепт Мандели

Колишні і чинні глави держав усього світу віддають шану першому чорношкірому президенту Південно-Африканської Республіки, лідеру боротьби з апартеїдом Нельсону Манделі, який помер в четвер на 96-му році життя.

Оголошуючи про його смерть, президент ПАР Джейкоб Зума заявив, що Мандела тихо пішов з життя 5 грудня у присутності родичів. Країна втратила найбільшого з своїх синів, зазначив Зума, і закликав південноафриканців втілювати в життя його бачення суспільства, у якому ніхто не зазнає утисків і експлуатації.

Реакція на смерть Нельсона Мандели. ФОТО

Останніми роками у національного героя боротьби з апартеїдом були серйозні проблеми зі здоров'ям. Влітку 2013 року Манделу було госпіталізовано з легеневою інфекцією. Незабаром його стан різко погіршився, і його підключили до апарату штучної вентиляції легенів.

У вересні колишнього президента виписали і відправили на лікування додому, де було створено всі необхідні умови. Протягом осені повідомлялося, що Мандела перебуває у стабільно критичному стані під пильним доглядом лікарів.

Як повідомив Зума, Манделу поховають з державними почестями. Президент ПАР розпорядився приспустити прапори на знак пам'яті про Нельсона Манделу.
Біля будинку покійного Мандели в Йоганнесбурзі безліч людей танцюють і співають, поминаючи його згідно з південноафриканською традицією.

Тим часом у Білому домі президент США Барак Обама висловив співчуття з приводу смерті Мандели, назвавши його впливовою, мужньою і глибоко доброчесною людиною.

Нельсон Мандела : етапи життя. ФОТО

Обама зазначив, що Мандела став джерелом натхнення для нього самого, і заявив, що найбільшою спадщиною цієї людини є мир в ПАР.

Колишні президенти США Джиммі Картер, Білл Клінтон і Джордж Буш молодший також відзначили заслуги Мандели як борця за свободу, людську гідність і рівноправність.

Джордж Буш старший назвав Манделу «людиною величезної хоробрості, що змінив хід історії у своїй країні».

Генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун заявив, що глибоко засмучений смертю Мандели, і закликав людей черпати натхнення в його прикладі і продовжувати його справу боротьби за справедливість у світі.

Нельсон Мандела народився 18-го червня 1918-го року. Ще будучи молодим хлопцем він брав активну участь у русі проти апартеїду, і вступив до Африканського національного конгресу. У 1960-му Конгрес був заборонений урядом, тож рух перейшов у підпілля. Мандела постійно переховувався від поліції. І коли АНК вирішив, що потрібно вдаватися до більш рішучих заходів у боротьбі з расовою дискримінацією, Манделу було обрано керівником нового військового крила групи, яке координувало кампанію саботажу проти урядової армії.

Your browser doesn’t support HTML5

Як ненасильницький опір виграв війну

У 1962-му році Манделу арештували за його дії проти уряду, які він назвав «боротьбою чорношкірого населення за вільне суспільство». А 2 роки потому його засудили до довічного ув’язнення. Він відсидів 27 років у в’язниці. У 1989-му він відмовився від пропозиції уряду звільнити його в обмін на те, щоби Африканський національний конгрес відмовився від боротьби і склав зброю. На щастя, у 1990-му році уряд президента Фредеріка де Клерка легалізував усі політичні партії, тож Манделу було звільнено, як і більшість політичних в’язнів, і він вийшов на свободу.

У 1991-му його обирають президентом АНК, а 3 роки пізніше, коли Конгрес отримав перемогу на виборах, у віці 75-ти років Нельсон Мандела стає першим чорношкірим президентом ПАР.

Your browser doesn’t support HTML5

Чорношкірі герої отримали визнання

Ставши президентом, Мандела заявив, що відпрацює лише один термін на посаді. Але навіть за ці 5 років Мандела здобув міжнародну повагу за національне примирення ПАР.

За своє життя Мандела отримав сотні відзнак і нагород, а у 1993-му він розділив Нобелівську премію миру зі своїм колись заклятим ворогом Фредеріком де Клерком. Їх обох було відзначено за їх внесок у мирний процес у ПАР.

Будучи президентом, Мандела отримував на свою адресу гостру критику за недостатні зусилля у боротьбі з ВІЛ-інфекцією у ПАР. Втім, протягом своїх останніх років він активно боровся проти розповсюдження цієї недуги.

Your browser doesn’t support HTML5

Як рух за права чорношкірих став національним

Але через два роки від СНІДу помер один з синів Мандели. У 1999-му, у віці 85-ти років Нельсон Мандела заявив, що вирішив покінчити з активним громадським життям, і присвячуватиме свій час лише боротьбі за права дітей.

В країні, яка була десятиліттями поділена расовими конфліктами, Нельсон Мандела став видатною постаттю – лідером, який перетворив Південно-Африканську Республіку з країни насильств і ненависті в країну більшого миру і кращого розуміння.