Коли у вівторок 15 січня ввечері у стінах британського парламенту оголосили, що 432 депутати проголосували проти угоди, яка обумовлює процес виходу країни з ЄС, і лише 202 проголосували за, то групи демонстрантів під стінами Вестмінстера вибухнули схвальними вигуками й оплесками.
Якщо угода неможлива, і ніхто не хоче угоди, то хто зрештою набереться сміливості, щоб сказати, яким є єдине позитивне рішення?
Але ці овації лише підкреслили політичну безвихідь у Великій Британії, бо знову показали, що протилежно налаштовані частини суспільства бачать ситуацію абсолютно протилежно: противники “Брекзиту” сподіваються, що відхилення тієї угоди може означати відмову від курсу на припинення членства в ЄС, а прихильники “Брекзиту” вважають, що у Брюсселя треба виторгувати кращі умови, або піти на розрив відносин без узгодженого з Євросоюзом плану.
Той факт, що британське суспільство розділене з питання Європи приблизно 50% на 50%, як це засвідчив референдум 2016 року та, згодом, численні опитування громадської думки, вилився у політичну кризу.
У середу ввечері парламент у Лондоні проводить чергове вирішальне голосування - цього разу про довіру до уряду Терези Мей.
Вотум про довіру ініціювала опозиційна Лейбористська партія у надії повалити кабінет консерваторів і підштовхнути загальні вибори, щоб здобути право формувати уряд.
Заяви депутатів від Консервативної партії та їхніх союзників у парламенті дають підстави передбачати, що цього разу Тереза Мей ймовірно збереже свій кабінет.
Очікуючи підтримки парламентської більшості, Мей вже починає консультації з представниками британських політичних груп та заявляє про потребу додаткових переговорів з Брюсселем про можливі поправки до угоди про “Брекзит”, яка напевне буде знову винесена на голосування у Вестмінстері наступного тижня.
Розчарування Брюсселя
Представники ЄС висловили розчарування тим, що угода, яку затвердили представники 27 країн Євросоюзу, не знайшла підтримки у британському парламенті.
Брюссель наголошує, що у цій ситуації подальший курс повинні визначити для себе насамперед британські політики, а вже потім Євросоюз буде готовий пропозиції Лондона розглянути і вирішити, як їх задовольнити.
“Зараз саме британському уряду належить сказати, якою буде наступна стадія”, - сказав представник ЄС на переговорах про “Брекзит” Мішель Барньє, додавши, що “ЄС залишатиметься єдиним і налаштованим на досягнення угоди”.
Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер вказав після повідомлення про результати голосування у Лондоні у вівторок, що на домовленість стосовно “Брекзиту” залишилося дуже мало часу: “Я закликаю Сполучене Королівство прояснити наміри якомога швидше. Час майже вибіг. Після сьогоднішнього голосування ймовірність безладного виходу Сполученого Королівства з ЄС зросла”.
“Якщо угода неможлива, і ніхто не хоче угоди, то хто зрештою набереться сміливості, щоб сказати, яким є єдине позитивне рішення?”, - написав у Twitter президент Європейської ради Дональд Туск.
Деякі британські ЗМІ розшифрували це речення, як черговий натяк з Брюсселя, що Британії краще було б залишитися в ЄС.
Дивіться також: Як живеться родині держслужбовця США, який не отримує зарплату
Your browser doesn’t support HTML5