Європейський суд з прав людини визнав прийнятними справи, подані Україною та Нідерландами проти Росії щодо порушень прав людини на окупованих територіях Донбасу і збиття літака рейсу MH-17.
Рішення є процедурним і не виносить рішення по суті, але воно свідчить, що суд у Страсбурзі вважає, що Росія може нести відповідальність за ймовірні порушення прав людини в окупованих українських регіонах, пояснює Reuters.
"Суд встановив, що території на сході України, які перебували в руках сепаратистів, з 11 травня 2014 року і щонайменше до 26 січня 2022 року перебували під юрисдикцією Російської Федерації", – йдеться в рішенні.
У 2020 році Нідерланди подали справу до ЄСПЛ, заявивши, що збиття літака рейсу MH-17 над територією на сході України порушило Європейську конвенцію з прав людини, наполягаючи, що Росія відіграла ключову роль в авіакатастрофі попри те, чи на той момент РФ дійсно контролювала територію, з якої було запущено ракету.
Москва неодноразово заперечувала відповідальність, заявляючи, що бої точились між начебто "сепаратистами" та українськими урядовими силами.
Your browser doesn’t support HTML5
Справа тепер переходить до стадії розгляду по суті, й очікується, що знадобиться принаймні один-два роки до винесення остаточного рішення. Рішення ЄСПЛ відкриває двері для принаймні трьох інших справ України проти Росії, які були призупинені в очікуванні рішення щодо юрисдикції.
Як пише BBC, якщо ЄСПЛ винесе обвинувальний вердикт проти Росії, Москва може бути зобов’язана відшкодувати збитки родичам жертв. У вересні минулого року Росія перестала бути учасницею Європейської конвенції з прав людини, але суд все ще може розглядати позови проти Росії щодо дій до цієї дати.
У статті використано матеріали Reuters