Міністр оборони Польщі: “Європа має посилити зусилля проти російських та глобальних загроз”. Інтервʼю

Фото: очільник Міністерства оборони Владислав Косіняк-Камиш, Голос Америки

Польща інтенсифікує підготовку до протистояння російській агресії. Від зміцнення протиповітряної оборони до будівництва східного оборонного щита вартістю 2,5 мільярда євро, Польща готується до чого завгодно — від проникнення ракет до потенційного конфлікту на своїх кордонах. Про це розповів очільник Міністерства оборони Владислав Косіняк-Камиш в ексклюзивному інтерв’ю керівниці Східноєвропейського бюро Голосу Америки Мирославі Ґонґадзе.

“Польські F-16 готові діяти, якщо ракета загрожуватиме нашій території”, — говорить Владислав Косіняк-Камиш, підтвердивши підвищену готовність військових на тлі війни, що триває в Україні. Він наголосив на необхідності для європейських країн підвищити оборонну готовність та попередив, що єдність НАТО – ключова для утримання американських сил у Європі.

Польща лідирує в Європі за рівнем витрат на оборону і закликає інші країни наслідувати її приклад.

Інтерв'ю відредаговане для ясності та плинності.

Мирослава Ґонґадзе: Ми відвідали нову польську військову базу в Редзіково. Мета цієї бази – захист Європи від балістичних ракет. Наскільки важливо для поляків мати цю базу на своїй території?

Владислав Косіняк-Камиш: Перш за все, це свідчення польсько-американської співпраці, йдеться про тривалу присутність американців у Польщі. Надзвичайно важливо, що тут будуть американці, тому що базу Редзіково неможливо запакувати у валізу й евакуювати за пару годин. А по-друге, це віха, коли йдеться про заходи стримування та оборони, які стосуються наших противників. Це захищає Європу, а також США та Канаду, усіх союзників НАТО. Це один із ключових проектів, і ви бачите, наскільки йому протистоїть Росія. І це показує, який це важливий проект. У НАТО є стратегія стримування та оборони, і в цьому також є компонент стримування.

Росія є найбільшою загрозою після закінчення Другої світової війни
Владислав Косіняк-Камиш

М. Ґ.: Ви закуповуєте багато техніки в США, як ви оцінюєте цю співпрацю і чого очікуєте?

В.К.К.: Наша співпраця дійсно на найвищому рівні. Я підписав кілька контрактів на десятки мільярдів доларів, у тому числі на закупівлю 26 літаків “Апачі”. Польща буде однією з найкращих армій, оснащених штурмовиками “Апачі”. Ми говоримо про стратегічне партнерство, і я думаю, що ми виправдовуємо очікування президента Трампа. Ми багато витрачаємо на озброєння, у нас хороші торгові відносини. Ми купуємо багато обладнання в США. Це гарантія безпеки, а також інвестиції у виробництво в США.

М. Ґ.: Ви згадували Росію. Як ви оцінюєте російську загрозу сьогодні, і які головні противники Польщі сьогодні у світі?

В.К.К.: Росія є найбільшою загрозою після закінчення Другої світової війни. За нашим кордоном йде активна війна. Є криза, конфлікт на Близькому Сході. Є конфліктна ситуація на Тихому океані, останнім часом події в Сирії повністю змінили позицію Росії, Ірану та інших країн. Тож ми живемо в дуже важкі часи.

Польща витрачає на оборону, на озброєння 4,7% свого ВВП, найбільше серед країн-членів НАТО. Навіщо ми витрачаємо ці гроші? Тому що ситуація надзвичайно складна. Загроза з боку Росії реальна. Українці відчувають це щодня.

Дивіться також: Британія збільшить витрати на оборону до 2,5% ВВП в час тиску на Європу робити більше для власної безпеки

М. Ґ.: Ви відзначили, що Польща інвестує в оборону 4,7% ВВП, інші країни Євросоюзу стільки не інвестують. Наскільки важливо інвестувати в оборону, і як би ви спонукали інших вкладати в оборону більше?

В.К.К.: 2% – це мало, це абсолютний мінімум. Якщо якісь країни це не виконують ці зобов’язання, вони не будуть запрошені до переговорів з новою адміністрацією Трампа. Всі країни повинні виконувати свої зобов’язання. 2% - це однозначно мало. Європа має зробити більше для безпеки, не для того, щоб замінити американців у Європі, а щоб утримати їх у Європі. Якщо ми не будемо витрачати більше на безпеку, якщо інші країни не наслідуватимуть приклад Польщі, ми не зможемо утримати американців у Європі.

ЄС створив програму розвитку оборони, але виділив лише 1,5 млрд євро. Це просто символічно. Де потужності для виробництва боєприпасів, які є у Північної Кореї, Росії та Ірану? У Європи, а також західного світу, США, Канади та наших союзників немає таких можливостей. Ми повинні це компенсувати. 100 мільярдів євро – це ті гроші, про які ми повинні говорити.

Your browser doesn’t support HTML5

Українські військові опановують танки Leopard 2 у Польщі. Відео

М. Ґ.: То ви хочете сказати, що Європа сьогодні не готова до активної війни?

В.К.К.: Ми готові. Ми маємо бути готовими щодня, але Європа має бути більш готовою. Тож недостатньо говорити, що ми готові і нічого не робити. З початку війни в Україні сталось багато. Але цього ще мало щоб сказати, що підготовка на найвищому рівні. Ми маємо бути готові воювати в будь-який час дня і ночі, кожна країна має бути готовою до цього, з кожним днем ми можемо бути готові краще. Звідси тиск який ми чинимо на інші країни, звідси побудова стійкого суспільства. Це те, чого сьогодні немає в західних суспільствах. Дуже важливою є дезінформація, оскільки війна починає програватись в головах, брехня є найдешевшою та найефективнішою зброєю. Вона працює навіть без запуску ракет. Нас вже атакували брехнею, фейковими новинами, дезінформацією, і не має значення, чи живете ви біля кордону з Калінінградською областю, біля білоруського кордону тут, у Польщі, чи живете ви в Португалії, у Квебеку чи у будь-якому місці, де вас атакують цим. Росія на вас вже напала.

Загроза з боку Росії реальна. Українці відчувають це щодня.
Владислав Косіняк-Камиш

М. Ґ.: Ви згадали про гібридну війну, яка поєднується з активною російською війною в Україні. Нападів зазнала і Польща. Гелікоптери з Білорусі, російські ракети з території України. Чи готова Польща воювати і щось робити із цим? Я розумію, що НАТО не готове збивати ракети, які потрапляють в Польщу та інші країни.

В.К.К.: Ситуація з порушенням повітряного простору Польщі також стосується Латвії, часто БпЛА зачіпають Румунію. Ми підготували систему ППО, у нас також є посилена ППО. Йдеться про аеропорт Жешув, який передається під охорону НАТО. Наші союзники Америка, Британія, Німеччина, Норвегія та інші країни захищають нас на авіабазі. І якщо цей повітряний простір буде порушено, ракета чи дрон будуть збиті. Ми робитимемо це, якщо це буде можливо фізично. В історії, коли ми говоримо про події з минулого, йшлось про лічені секунди, і в такому випадку це було неможливо, якщо це не становило загрози для будь-якого місця в Польщі чи інших країн-членів НАТО. Але інша ситуація, коли йдеться про збиття цілей над українським повітряним простором. Немає жодного рішення НАТО щодо цього чи угоди про це, ми захищаємо наші території.

М. Ґ.: Ви хочете сказати, що у разі якщо ракета проникне в повітряний простір Польщі, ви готові збити її?

В.К.К.: Дуже часто ми приводимо в готовність наші F-16, щоб діяти відповідно, якщо є небезпека для території Польщі, для захисту нашої території.

Дивіться також: "Сприймаємо їх серйозно" - Білий дім про погрози РФ щодо нової бази ППО в Польщі

М. Ґ.: Але цього ще не сталося.

В.К.К.: Ні, тому що не було такого випадку, коли б ракета була націлена на ціль на польській території, але так, минулого тижня польські F-16 злетіли і були готові захищати територію біля кордону.

М. Ґ.: Йдеться про Східний щит, який ви зараз будуєте, лінію оборони на східному кордоні. Які плани щодо цього на найближчі, скажімо рік-два?

В.К.К.: Це програма стримування та оборони на 2024-2028 роки на 2,5 млрд євро, ми розраховуємо на європейські гроші. Що це – це підготовка до конфлікту на польському та польсько-білоруському кордоні. Будуємо загородження, які ускладнять рух ворожих військ, також будуємо склади для артилерії та інших засобів оборони, будуємо місця для оборони живої сили і таким чином готуємо територію, щоб спростити доступ до кордону з одного боку і ускладнити його з боку противника. У нас є мета стримування та оборони, якщо виникне така потреба. Це слід поєднати з балтійською лінією оборони, зміцнюючи російсько-фінський кордон. Крім того, посилюємо захист від нелегальних мігрантів.

Дуже часто ми приводимо в готовність наші F16
Владислав Косіняк-Камиш

М. Ґ.: Польща, ймовірно, має найбільш ефективну та найбільшу армію у Європейському Союзі. Президент Франції, який минулого тижня відвідав Польщу, натякнув на те, що польські та французькі військові приїдуть в Україну як гарантії безпеки у разі підписання мирної угоди. Поляки заявили, що не збираються цього робити. Яка була причина? І чи розглядаєте ви, можливо, приєднання до якихось європейських сил, якщо в Україні працюватиме мирна угода?

В.К.К.: Ми ще не бачили жодного мирного плану від президента Трампа, у пресі є багато повідомлень про той чи інший результат за прикладом Фінляндії чи Німеччини, але це все спекуляції. Ми виключаємо можливість перебування польських військових на території України. Ми вважаємо, що такі рішення не повинні прийматися групою країн, саме НАТО має відігравати ключову роль у цьому рішенні. Ми розглянемо подальші кроки, коли цей етап настане. На даному етапі, як ви сказали, ми не плануємо вводити війська в Україну.

М. Ґ.: Тож якщо НАТО прийме це рішення, чи ви будете відкритими для цього?

В.К.К.: Побачимо. Я не буду тут робити жодних заяв. Я просто кажу, що ми не плануємо вводити війська в Україну, поки мирний процес не завершено, а це неможливо без України за столом переговорів. І це дуже важливо.

Дивіться також: Макрон і Туск обговорили посилення України та можливість спрямувати туди 40 тисяч миротворців після війни

Дивіться також: Макрон і Туск обговорили посилення України та можливість спрямувати туди 40 тисяч миротворців після війни