Українське зерно необхідно вивезти не лише, щоб забезпечити експорт. Його потрібно врятувати від ризику бути викраденим росіянами, заявив міністр сільського господарства США Том Вілсак у виступі на події в Організації Об'єднаних Націй у четвер, 16 липня.
“Нам відомі обставини і ситуація, як це сталося. Росіяни забирали зерно в українських фермерів. То ж якщо ми можемо вивезти його з країни, це перевага, яка зменшує ризик втрати”, - сказав урядовець.
Напередодні, у вівторок цього тижня, президент Джо Байден заявив про плани збудувати вздовж кордону з Україною тимчасові сховища, щоб допомогти експортувати більше зерна і вирішити зростаючу глобальну продовольчу кризу.
“Причина, чому побудова зерносховищ має сенс, в тому, що залізниця у Польщі і Румунії не зовсім відповідає українській залізничній системі, там різна ширина (для потенційного експорту - ред.). Щоб доставити зерно до кордону з Румунією, а потім його завантажити у інші вагони потрібен час. Зерносховища зберігають ціну та якість зерна, є причини це робити. Важливо також вивезти те зерно швидко, тому що незабаром вони почнуть збирати врожай і їм треба будуть приміщення на нове зерно”, - додав міністр Вілсак.
Втім відновлення поставок зерна через чорноморські порти міністр Вілсак вважає найбільш ефективним та дієвим способом експорту. За його словами, потрібно знайти спосіб якомога швидше відкрити порти в Україні.
“Під час моєї зустрічі з посолкою США в ООН одна річ була абсолютно зрозуміла: неспровокована війна Путіна призвела до глобальної продовольчої безпеки. Ми повинні працювати разом, щоб допомогти вирішити цю невідкладну проблему”, - написав міністр сільського господарства США Том Вілсак на своїй Twitter-сторінці.
Міністр Том Вілсак віддав належне Туреччині та офісу генсека ООН за їхні зусилля в проведенні переговорів з Москвою щодо розблокування експорту українського зерна. А Росію закликав серйозно поставитися до переговорів з цього питання.
“Я сподіваюсь, що росіяни поставляться до цього серйозно, а не просто створюватимуть картинку. Вони мають діяти негайно, щоб відкрити ті порти і вони повинні закінчити ту війну”, - зазначив міністр сільського господарства США.
Напередодні Україна та США підписали Меморандум про взаєморозуміння у сфері сільського господарства, що має на меті покращення координації у галузі харчування та сільського господарства між Україною та США.
“Меморандум про взаєморозуміння передбачає не лише технічну підтримку, але й коли закінчиться війна і вони почнуть відбудовувати країну, відновлювати сільське господарство, ми будемо їм допомагати, щоб пришвидшити їхнє відновлення”, - зазначив Том Вілсак в ООН.
Під час конференції в ООН міністр сільського господарства США наголосив, що санкції Заходу щодо Росії не стосуються подовольства та добрив. “Їжа не повинна використовуватись як зброя під час війни”, - додав урядовець.
З часу повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Україна змушена була зупинити експорт українського зерна. Понад 20 мільйонів тонн наразі перебувають у зернових елеваторах. За словами міжнародних експертів, війна призвела до глобальної продовольчої кризи, що супроводжується різким зростанням цін на зерно, олію, паливо та добрива.
Your browser doesn’t support HTML5