Війна Росії проти України, підтримка уряду Києва, протести у Грузії та низка інших питань стали темами дводенної зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО у Брюсселі. Йшлося і про партнерство США та ЄС у підтримці України.
Очільниця німецького МЗС Анналена Бербок у контексті потенційної підготовки до майбутньої мирної угоди між Україною та Росією заявила, що Україна повинна сама вирішити, "з якою метою вона сяде за стіл переговорів”.
Як повідомляє AP, дипломатка наголосила, що це повинен бути справедливий мир, а не замороження конфлікту, яке призвело б лише до [ще більшого] озброєння агресора проти України та інших європейських країн.
“І знову ж таки, хто понад 1000 днів стоїть на заваді миру – це російський президент, який … безпричинно продовжує бомбити. … Російський президент відмовляється стати на шлях миру”, – наголосила Бербок.
Марія Мальмер Стенергард, міністерка закордонних справ Швеції, зі свого боку оприлюднила заяву про те, що російська пропаганда “намагається створити вигляд”, ніби економіка в Росії розвивається добре, а санкції “не працюють”. “Але вони [санкції] є, і російська економіка страждає”, – переконана Стенергард.
Глава МЗС Швеції також запевнила: “Найважливіший спосіб допомоги Україні – це посилення військової підтримки, і це моє головне повідомлення”.
Стримувати Росію закликає і міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавскі. Він застеріг, що наразі й далі спостерігається високий сплеск російської гібридної діяльності по всій Європі. “Нам потрібно … переконатися, що Європа буде залишатися безпечним місцем”, – каже Ліпавскі.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга з нагоди зустрічі із генсеком НАТО Марком Рютте подякував альянсу за відданість питанню зміцнення України.
Дивіться також: Блінкен обговорив із Сибігою заклик запросити Україну до НАТО вже у грудніУкраїнський міністр наголосив, що Україна опинилася "перед обличчям агресивної осі Росія-Іран-КНДР".
Як повідомляв Голос Америки, напередодні Андрій Сибіга закликав членів НАТО прийняти Україну до альянсу.
Тим часом Петер Сіярто, міністр закордонних справ Угорщини, так прокоментував прагнення України отримати запрошення до НАТО вже цього року:
“Дехто хотів домовитися, щоб міністри закордонних справ ініціювали запрошення України до НАТО. Якщо говорити дуже просто і швидко, це було б рівносильно розв’язанню третьої світової війни”.
Сіярто також озвучив угорську позицію про те, що Україна “не зможе додати європейської безпеки в її нинішній ситуації”. На думку Сіярто, запрошуючи Україну у стані війни до НАТО, члени альянсу ризикують “втягнути НАТО у пряму війну з Росією”.
“Це величезна небезпека”, – сказав він.
Дивіться також: Блінкен: Україні доведеться ухвалити важкі, але важливі, рішення про мобілізаціюУгорський міністр також висловив переконання, що “швидкий мир після 20 січня”, тобто після інавгурації Дональда Трампа, може стане неможливим через дії “демократів, які програли в Америці, і провоєнних політиків Європи”.
Сіярто на зустрічі міністрів заявив, що “ситуація України на полі бою погіршується з кожним днем”. А ті, хто говорять про “поліпшення” становища українців як про “легкодосяжну” мету, “тільки обманюють себе та українців”, наголосив він.
Він запевнив, що зустріч його колег з країн-членів НАТО в Брюсселі “не дала жодного консенсусу щодо перспективи запрошення України приєднатися до трансатлантичного військового альянсу”.
При цьому лідери 32 країн-членів НАТО заявили, що Україна перебуває на “незворотному” шляху до членства.
Дивіться також: Рютте: Російські ядерні та ракетні технології надходять до Північної Кореї, це може загрожувати країнам Заходу, включно зі США