Зниклі і вбиті на Сході України

Ескалація конфлікту на Сході України загрожує не лише державній цілісності, а й життю та здоров’ю проукраїнських журналістів та громадських діячів. Щодня з’являються нові повідомлення про погрози, викрадення, затримання чи знайдені тіла. Правозахисна організація Human Rights Watch вважає, що українська влада повинна якомога швидше взяти під контроль ситуацію у східних областях, зокрема у Слов’янську.

Україна стала об’єктом пильної уваги експертів Human Rights Watch, що досліджують порушення прав людини. Зокрема, вони моніторять і вивчають злочини, скоєні сепаратистами проти мирних громадян у Слов’янську, Донецьку, Харкові, Краматорську та Костянтинівці.

Директор у справах Європи і Центральної Азії Human Rights Watch Г’ю Вільямсон занепокоєний кількістю постраждалих журналістів та активістів на Сході України.

«Українська влада має подвоїти зусилля, спрямовані на захист пересічних людей, незалежно від їхніх політичних уподобань. Представники інших країн, що мають вплив на сторони конфлікту, мусять тиснути на них. Необхідно припинити зловживання, звільнити незаконно затриманих і переконатися, що винні будуть покарані», – заявив Г’ю Вільямсон.

На Сході полюють на активістів та журналістів

Донецькі активісти організували 28 квітня мирну демонстрацію «Донбас – це Україна», що закінчилась зовсім не мирним нападом із боку сепаратистів. Сімох осіб викрали, вистеживши їх після мітингу. Двох із них сепаратисти тримають в обласній адміністрації. А п’ятьох, яких переховували у приміщенні колишнього офісу Партії регіонів, уже відпустили додому.

Резонансним стало викрадення 25 квітня вісьмох спостерігачів із країн ОБСЄ та п’ятьох українських військових, що їх супроводжували. Викрадачі заявляли, що мають намір обміняти іноземних «шпигунів» на проросійських сепаратистів, яких раніше затримали українські правоохоронці. Втім, одного зі спостерігачів, хворого на діабет, сепаратисти відпустили. Росія, яка теж є членом ОБСЄ, звинуватила у викраденні владу України, а сама досі не робить реальних кроків для звільнення заручників.

Якщо місце перебування спостерігачів відоме, то зниклих 25 квітня театрального режисера Павла Юрова і волонтера Дениса Грищука досі шукають. 26 квітня хлопці повинні були повернутися зі Слов’янська поїздом до Києва. Останній дзвінок від них надійшов близько 16:00 у день викрадення. Згодом Денисові намагався додзвонитися брат, але Денис «скинув» виклик і більше не виходив на зв’язок. Родичі написали в міліцію заяви про зникнення і досі чекають на якусь інформацію про своїх рідних.

Журналіста Юрія Лелявського сепаратисти викрали 24 квітня у Слов’янську. Він встиг лише подзвонити колегам і повідомити, що його незабаром затримають. Близькі вважають, що журналіста могли затримати через львівську прописку.

Більшість журналістів тримають у заручниках по кілька днів

Фотокореспондент Євген Гапич із Коломиї та його брат пробули понад дві доби у полоні терористів у Слов’янську. Вони зникли 22 квітня в місті Горлівці, що на Донбасі. Братів Гапичів катували, вибиваючи зізнання, що вони є членами УНА-УНСО. У ніч на 25 квітня брати повернулися додому до Сум.

Журналіст американського новинного інтернет-каналу VICE News Саймон Островський поїхав до Слов’янська у ніч на 20 квітня. Озброєні люди затримали його на блокпосту та захопили в полон через кілька днів перебування у Слов’янську. За словами Саймона Островського, його шукали цілеспрямовано, адже він ставив гострі питання самопроголошеній «владі» міста і намагався розібратися, хто організовує сепаратизм на Сході України. 24 квітня журналіста відпустили на свободу.

Володимир Рибак, депутат Горлівської міської ради від партії «Батьківщина», зник 17 квітня. Очевидці повідомили, що його силоміць посадили в машину й відвезли у невідомому напрямку четверо чоловіків у камуфляжній формі і балаклавах. Напередодні Рибак повернув український прапор на будівлю міськради. Його тіло знайшли з ознаками катувань лише 19 квітня у річці неподалік від Слов’янська. Разом із ним виявили також тіло зниклого студента КПІ Юрія Поправка. СБУ вже оприлюднила аудіозапис, де представник ГРУ Збройних сил Росії наказує «нейтралізувати» депутата Рибака.

Більше пощастило 20-річному журналістові Роману Губі. Десяток озброєних людей увірвався до нього в гуртожиток у ніч на 17 квітня. Романові вдалося піти живим, проте усі речі – техніку, документи та гроші – в нього забрали й «описали». Романові повідомили, що він може забрати речі в місцевому відділку СБУ, яке станом на сьогодні контролюють озброєні сепаратисти. Після цього інциденту журналіст був змушений залишити місто.

Журналісти бояться за свою безпеку та життя на Сході

У той же день, 17 квітня, у Слов’янську викрали кореспондентку газети «Комсомольская правда в Украине» Євгенію Супричеву. Її затримали через смс-повідомлення про мера Слов’янська Нелю Штепу, яке вона планувала надіслати редакторові. Журналістку відпустили через дві доби.

Невідомі захопили журналіста-фрілансера Сергія Лефтера ввечері у вівторок, 15 квітня. Відомо, що чоловік працював на фонд «Відкритий діалог», який реалізує місію спостереження за ситуацією на Сході України. Колеги вважають, що зникнення Сергія Лефтера пов’язане з присутністю у Слов’янську озброєних терористичних груп із Росії.

13 квітня Артем Дейнега стрімив події біля СБУ у Слов’янську зі свого балкона. Про це хлопець написав на сторінці у соцмережі «ВКонтакті» та у групі, присвяченій Євромайданові. Місце перебування журналіста швидко виявили сепаратисти: до нього у квартиру увірвалися семеро озброєних чоловіків у масках. Вони відібрали техніку і відвели хлопця в приміщення СБУ Слов’янська. Один раз йому дозволили зателефонувати рідним і повідомити, що він живий. Станом на 29 квітня Артем Дейнега і досі перебуває в полоні.

Експерти Інституту масової інформації рекомендують журналістам, які працюють зараз на Сході, злитися з натовпом, асимілюватися і не виділятися. Бажано не розмовляти українською, не застосовувати під час зйомки великих об’єктивів, поводитися стримано і пересуватися парами.
Передрук з "Радіо Свобода"