Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт Нетаньягу та Галланта

Архівне фото 2023 року: прем’єр-міністр Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу та тогочасний міністр оборони країни Йоав Галлант

Міжнародний кримінальний суд (МКС) 21 листопада видав ордери на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу та колишнього міністра оборони країни Йоава Галланта за звинуваченнями у скоєнні злочинів проти людяності та воєнних злочинів протягом війни в Газі.

МКС також видав ордер на арешт лідера ХАМАСу Ібрагіма аль-Масрі, якого, згідно із заявами Ізраїлю, було вбито внаслідок авіаудару в липні цього року. Однак ХАМАС не підтвердив і не спростував його смерть, й прокурори повідомили, що продовжать збирати інформацію щодо його смерті.

Згідно з рішенням МКС, існують резонні підстави вважати, що Нетаньягу та Галлант несуть кримінальну відповідальність за такі дії, як вбивства, переслідування та голод, використаний як зброя, в рамках “широкого та систематичного нападу на цивільне населення Гази”.

Ордер на арешт аль-Масрі містить звинувачення в масових вбивствах під час нападу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, які спровокували війну в Газі, а також звинувачення в зґвалтуванні та захопленні заручників.

Ізраїль не визнає юрисдикцію МКС та заперечує вчинення воєнних злочинів під час війни у Газі. США, які є головним союзником Ізраїлю, також не є країною-членом МКС.

Your browser doesn’t support HTML5

Що буде з судовими справами проти Трампа після виграшу у президентських виборах. Відео

Ордер МКС викликав значну реакцію в Ізраїлі та у світі.

В офісі Нетаньягу рішення суду назвали “антисемітським”. Міністр закордонних справ Ізраїлю Гідеон Саар заявив, що МКС “втратив будь-яку легітимність”.

“Темний час для Міжнародного кримінального суду”, — написав Саар в мережі X, додавши, що суд видав “абсурдні накази без повноважень”.

В адміністрації чинного президента США Джо Байдена заявили, що США “категорично відкидають” рішення МКС.

У заяві Ради національної безпеки США йдеться: “Ми як і раніше глибоко стурбовані поспіхом прокурора вимагати ордерів на арешт і тривожними процесуальними помилками, які призвели до цього рішення. Сполучені Штати чітко заявили, що МКС не має юрисдикції в цій справі”.

Конгресмен-республіканець Майкл Волц, якого новообраний президент Дональд Трамп планує призначити на посаду радника з національної безпеки у своїй майбутній адміністрації, заявив через мережу Х: “МКС не викликає довіри, і ці звинувачення були спростовані урядом США”.

“Ізраїль законно захищає свій народ і кордони від геноцидних терористів. Ви можете очікувати сильної відповіді на антисемітські упередження МКС та ООН у січні”, - додав Волц.

Водночас верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики Жозеп Боррель заявив, що рішення не є політичним, а радше прийняте судом, і тому його слід поважати та виконувати.

“Трагедія в Газі має припинитися”, – додав Боррель.

“Ці рішення є обов’язковими для всіх держав-учасниць Римського статуту, до якого входять усі держави-члени ЄС”, - зазначив Боррель у мережі Х.

Своєю чергою прем'єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс заявив, що ордери МКС на арешт Нетаньяху та аль-Масрі є значним і серйозним кроком.

“Ці звинувачення не можуть бути серйознішими. – додав він у заяві. - Ірландія поважає роль Міжнародного кримінального суду. Будь-хто, хто має змогу допомогти йому у виконанні його життєво важливої роботи, повинен зробити це негайно”.

Нагадаємо, що у березні 2023 року, МКС у Гаазі видав ордер на арешт російського президента Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової за звинуваченнями у воєнному злочині незаконної депортації населення та, зокрема, дітей з території України до Росії.

У статті використано матеріали агентства Reuters.

Your browser doesn’t support HTML5

Резолюція Комітету Генасамблеї ООН щодо України - чим важлива. Відео