У США в третій понеділок січня щороку відзначають день правозахисника, борця проти расизму та сегрегації Мартіна Лютера Кінга.
Кінг – єдина особа, яку відзначають федеральним святом і яка не є колишнім президентом США. Він просував ненасильницький шлях боротьби за права і отримав Нобелівську премію миру в 1964 році.
Цього року цей день збігся з інавгурацією президента США Дональда Трампа, що раніше ставалось лише двічі в історії – на інавгурації двох президентів-демократів – Білла Клінтона у 1997 році, і Барака Обами – у 2013 році.
У своїй інавгураційній промові президент-республіканець Трамп згадав про Мартіна Лютера Кінга та його найвідомішу промову "Я маю мрію".
"Ми всі прагнемо втілити його мрію у життя, – сказав Трамп в інавгураційній промові. – Ми втілимо його мрію у життя".
Лідери громадянських прав сприйняли цей збіг подій зі змішаними почуттями.
Багато активістів, у тому числі родина Кінга, побачили гострий контраст між словами і курсом країни, вони також побачили у цьому збігу шанс переорієнтувати роботу з просування громадянських прав у новій політичній ері.
"Я рада, що це відбувається в один і той самий день, тому що це показує Сполученим Штатам Америки та всьому світу контраст між зображеннями. Чи це той шлях, яким ви хочете йти?" — сказала Берніс Кінг, молодша дочка покійного Кінга та генеральна директорка King Center.
Інші активісти закликають об'єднуватись, щоб захищати ідеї рівноправ'я.
“Цього року в день, коли ми вшановуємо спадщину доктора Кінга, наша країна знову стоїть на роздоріжжі в боротьбі за душу Америки, — заявив напередодні проповідник Ель Шарптон. – Напередодні другого терміну Дональда Трампа ми повинні бути чіткими, як день: доктор Кінг маршував, проповідував і віддав своє життя не для того, щоб одного дня ми знову відступили в тінь ненависті та розколу”.
“Людина, яка поставила своєю місією придушення виборів, демонізацію расової різноманітності та скасування наших прав, знову складе присягу”, – сказав проповідник і закликав своїх прихильників цього дня бути “голоснішими, сильнішими та рішучішими, ніж будь-коли, щоб зберегти мрію доктора Кінга”.
Дивіться також: Дональд Трамп: “Золотий вік Америки починається прямо зараз”