Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді обговорив із президентом Росії Владіміром Путіним свій візит до Києва, де Моді зустрічався із президентом України Володимиром Зеленським.
"Сьогодні розмовляв з президентом Путіним. Обговорили заходи щодо подальшого посилення Спеціального та Привілейованого стратегічного партнерства. Обмінявся думками щодо російсько-українського конфлікту та моїми думками з нещодавнього візиту в Україну. Знову підтвердив тверду прихильність Індії підтримувати швидке, стійке та мирне вирішення конфлікту", - повідомив Моді у мережі Х.
"Історичний візит"
Напередодні Моді говорив телефоном із президентом США Джо Байденом. "У нас відбувся детальний обмін думками з різних регіональних і глобальних питань, у тому числі щодо ситуації в Україні. Я повторив повну підтримку Індією швидкого відновлення миру та стабільності", - йдеться у дописі індійського прем'єра.
Білий дім напередодні повідомив, що Байден "подякував прем’єр-міністру за його історичні візити до Польщі та України", вперше здійснені прем’єром Індії за останні десятиліття, "а також за його послання миру та постійну гуманітарну підтримку України, включно з її енергетичним сектором". "Лідери підтвердили свою незмінну підтримку мирного вирішення конфлікту відповідно до міжнародного права на основі Статуту ООН", - додала адміністрація американського глави.
Моді відвідав Україну минулої п’ятниці і сказав Володимиру Зеленському, що "жодна проблема не повинна вирішуватися на полі бою".
Раніше аналітики казали, що візит Моді до Києва мав на меті "зменшити шкоду" від його поїздки до Москви, яка збіглася зі смертоносним ударом РФ по дитячій лікарні "Охматдит", що спонукало Моді використати емоційну мову, щоб висловити неявний публічний докір Путіну на їхній зустрічі. Моді сказав Путіну, що смерть невинних дітей була болючою і жахливою, і повторив позицію Нью-Делі, що Москва і Київ повинні вирішити свій конфлікт шляхом діалогу та дипломатії.
Історія відносин Індії та Росії й СРСР
Від початку відкритої російської війни проти України Індія не приєдналася до міжнародних санкцій проти Росії, а натомість скористалася нагодою дешевшої російської нафти і стала ключовим імпортером російської сировини.
Також Делі уникає прямого засудження російського вторгнення, натомість закликаючи Москву та Київ працювати разом і вирішити розбіжності шляхом переговорів. Як нагадує Sky News, під час Холодної війни Індію у протистоянні з Пакистаном підтримував Радянський Союз, а США віддавали перевагу підтримці Пакистану.
Раніше Радянський Союз накладав вето на резолюції західних країн проти Індії щодо Кашміру, Гоа та Бангладеш. Своєю чергою Індія утрималася в резолюціях ООН із засудження радянського вторгнення в Афганістан. Вона також проголосувала проти засудження дій Росії в Чечні та Абхазії, нагадує видання.
З роками відносини зміцнилися, особливо в оборонному секторі, адже російська військова техніка формує переважну частину сил оборони Індії.
"Дуже обмежений вплив на Путіна"
Мрідула Гош, голова правління Східноєвропейського інституту розвитку, в ефірі програми Української служби Голосу Америки "Брифінг" розповіла, що важливим є те, що Моді непрямо висловлював Путіну своє бажання про припинення війни, казавши, що "це не епоха війни".
"І потім він повторив це 8 липня, коли він був у Москві, і він був дуже незадоволений обстрілами (України),.. і скасував підсумкову зустріч (з Путіним)... І він вирішив приїхати до Києва, хоча дуже багато було намагання зупинити його приїзд до Києва", - сказала Гош і додала, що перший в історії незалежної України візит глави індійського уряду свідчить, що "рівень відносин підвищився".
За словами оглядачки, зважаючи на Курську операцію, "якби пан Моді не захотів приїхати до Києва - і для цього в нього було багато причин... тут потрібно трохи між рядками читати". "Я не буду говорити, що пан Моді реально може щось зробити, я не гадаю, що ключ в його руках, хоча дуже багато людей вважають, що він єдина людина, яка має непогані стосунки із Путіним і може (сприяти домовленості - ред.) із паном Зеленським", - сказала Мрідула.
Раніше колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін, коментуючи значення візиту Моді, висловив схожу думку, що єдиний лідер, який дійсно може вплинути на рішення Путіна щодо війни РФ в Україні, - це китайський глава Сі Цзіньпін: "Якщо бути чесним, є тільки одна людина у світі, яка може подзвонити Путіну і щось йому порадити - і цю людину Сі Цзіньпін".
Водночас Клімкін наголосив на символізмі візиту Моді, однак також додав, що "Моді здатний балансувати дискусії у рамках BRICS (союзу Бразилії, Росії, Індії, Китаю, Південної Африки, Ірану, Єгипту, Ефіопії та ОАЕ - ред.), там китайці намагаються всіх "пилосмоком": бразильців, Південну Африку, - під свою логіку,.. індійці там тримаються осторонь, в індійців є свій, але дуже обмежений вплив на Путіна".
Дивіться також: Байден: я найрішучіше засуджую війну Росії і її спроби занурити українців у темряву