Темпи російської наступальної операції на північ Харківської області сповільнилися за останні 24 години, а характер наступу в цьому районі свідчить, що російські війська намагаються не проникнути глибше на Харківщину, а натомість створити "буферну зону" в районі міжнародного кордону. Про це пишуть дослідники американського Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики цитують кількох українських військових, які повідомляють, що ситуація в Харківській області повільно стабілізується, і українські сили почали "зачищати" Вовчанськ.
За даними відкритих джерел, російські війська просунулися щонайменше на 100 квадратних кілометрів на Харківщині, пише видання The Hill. У повідомленні українського військового керівництва йдеться, що активні бойові зіткнення тривають на півночі та північному заході міста, загалом вдалося відбити 18 російських штурмів, пише Reuters.
Відступ ЗСУ та евакуація населення
Тим часом на Харківщині триває евакуація. За даними ОВА, волонтери за підтримки міжнародних організацій евакуювали 2202 місцевих жителів з Чугуївського району, 3533 з Харківського, 79 з Богодухівського та 2177 людей. Масова евакуація з самого Харкова не планується, заявив міський голова Ігор Терехов.
Дивіться також: Блінкен оголосив новий пакет допомоги Україні на $2 млрд - зброя, інвестиції та поповнення оборонного бюджетуУкраїнська армія заявила, що вивела частину своїх сил з кількох районів навколо Харкова. Українські офіційні особи також очікують, що Росія зробить "жорсткий поштовх" далі на захід, на Сумську область, сказав виданню New York Times глава військової розвідки України Кирило Буданов.
Генеральний штаб ЗСУ повідомляє, що на Харківському напрямку сили РФ проводять перегрупування – з початку доби активних дій не проводили, намагалися закріпитися на досягнутому рубежі.
В України зараз "найслабший момент"
Піврічна відсутність американської допомоги та низка інших обставин призвели до того, що росіяни скористалися ситуацією на полі бою і намагаються просунутись вперед. Про це 14 травня заявив речник Пентагону Пет Райдер.
"Гадаю, мова про низку обставин, я не буду розповідати про останні шість-вісім місяців на полі бою. Але безумовно, не було користі робити паузу з безпековою допомогою. Очевидно, є інші партнери по всьому світу, які допомагають Україні. Але росіяни скористалися ситуацією на полі бою і намагаються просунутися вперед.
Якими б невеликими ці просування не були - це, безперечно, викликає занепокоєння. Ми будемо і надалі тісно співпрацювати з Україною та нашими міжнародними союзниками та партнерами, щоб надати українцям необхідну безпекову допомогу", - сказав речник міністерства оборони США.
Дивіться також: Не очікуємо серйозних проривів на Харківщині, посилюємо оборону українців - Держдеп СШАНа думку професора політології Браніслава Сланчева, який досліджує війну в університеті Каліфорнії в Сан-Дієго, Росія намагається захопити територію, користуючись коротким вікном перед тим, як в Україну надійде повна кількість зброї, яку їй виділили США в рамках нещодавно затвердженого додаткового фінансування в розмірі 61 млрд доларів.
"Ми бачимо Україну у найслабший її момент. Росіяни використовують [це вікно] і пруться як божевільні, тому що вони знають, що до середини або кінця літа ситуація стабілізується. Українці зараз у біді, і наступні кілька місяців будуть дуже критичними", - цитує аналітика видання The Hill.
Шестимісячна пауза в наданні підтримки Києву дозволила Росії отримати артилерійську перевагу, сказав в коментарі кореспонденту Голосу Америки Андрію Борису підполковник американської армії у відставці Джон Негл.
"Сполучені Штати повинні були більше постачати в Україну і набагато раніше у цій війні. Але, безсумнівно, ця шестимісячна пауза в наданні підтримки Україні дозволила Росії отримати артилерійську перевагу. Ви (Україна - ред.) використовуєте повітряні сили так, як це було неможливо у той час, як американські системи ППО були повністю забезпечені ракетами та іншими боєприпасами".
За словами експерта, те, що зараз відбувається на Харківщині - це "кульмінація низки помилок з боку України та Сполучених Штатів".
"Росія бачить можливість і намагається скористатися цією можливістю, і це їй дуже добре вдається", - сказав підполковник США у відставці.
Коментуючи помилки з українського боку, Джон Негл зауважив, що Україна повинна була побудувати кращу оборону: створити лінії окопів, укріплення та мінні поля між Харковом і Росією.
"Україні слід було повніше мобілізуватись пів року тому, а не зараз. Напевно, не варто було вести наступальний контрнаступ, як це було минулого літа. Вони просувалися на занадто багатьох фронтах одночасно і, напевне, марно витрачали свої зусилля", - каже Негл.
Зеленський скасував міжнародні візити
В час загострення ситуації на Харківщині президент України Володимир Зеленський скасував свій візит до Іспанії та Португалії, про що українська влада повідомила в середу. CNN Portugal та інші ЗМІ повідомили, що це сталося через посилення бойових дій.
Дивіться також: Байден підписав закон про заборону імпорту російського урану до США17 травня король Іспанії Феліпе мав влаштувати прийом для Зеленського та влаштувати трапезу на його честь. Очікувалося, що Зеленський підпише двосторонню угоду про співпрацю у сфері безпеки з прем’єр-міністром Педро Санчесом після спільної заяви НАТО минулого року.
За даними інформаційного агентства Reuters, речник уряду Португалії заявив, що Зеленський скасував візит, але не назвав причину, тоді як уряд Іспанії заявив, що не може коментувати це з міркувань безпеки.
Як повідомляв Голос Америки, американський Інститут вивчення війни (ISW) вважає, що російський наступ на Харківщину значною мірою є наслідком політики Заходу з обмеження використання українськими силами наданої партнерами зброї для ударів по законних військових цілях на території Росії.
Держсекретар США Ентоні Блінкен під час візиту до Києва цими днями заявив, що хоча США не заохочують Київ завдавати ударів по Росії, Україна має сама вирішувати, як вести цю війну.
Дивіться також:
Your browser doesn’t support HTML5