Країни НАТО продовжують працювати над вірогідним планом надання сталого фінансування Україні на рівні 40 мільярдів євро на рік, адже серед членів альянсу існує широке порозуміння щодо необхідності подальшої військової підтримки України.
Ми наполегливо працюємо над тим, щоб союзники надавали більше [ППО] і якнайшвидше. І я очікую, що союзники зроблять оголошення найближчими днями та тижнямиЄнс Столтенберг
Союзники також продовжують шукати варіанти надати Україні додаткові спроможності протиповітряної оборони.
Про це заявив 13 червня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у Брюсселі на початку дводенної зустрічі міністрів оборони альянсу.
Привітавши нещодавні рішення союзників, включно з Німеччиною та Італією, надати Україні додаткові системи протиповітряної оборони, генсек НАТО заявив, що він очікує подальших дискусій та рішень з цього приводу найближчим часом.
“Ми наполегливо працюємо над тим, щоб союзники надавали більше і якнайшвидше. І я очікую, що союзники зроблять оголошення найближчими днями та тижнями”, - заявив Столтенберг.
Втім, за його словами, необхідно ще докласти зусиль, щоб досягти угоди про довгострокові фінансові зобов’язання країн НАТО щодо України, щоб забезпечити Києву сталість та передбачуваність щодо видів зброї, боєприпасів і коштів, на які можна розраховувати.
“Вся ідея полягає в тому, щоб мінімізувати ризик прогалин і затримок, як ми бачили на початку цього року”, — сказав Столтенберг. Ця затримка, за його словами, стала однією з причин окупації росіянами додаткових територій України.
За оцінками Столтенберга, Україні щорічно потрібна військова допомога еквівалентом приблизно 40 мільярдів євро. Генсек сподівається, що країни НАТО погодяться надавати такий рівень допомоги й оголосять про це на липневому саміті у Вашингтоні.
Дивіться також: США нададуть Україні додаткову систему Patriot, яка може опинитися на передовій "за кілька днів", пише NYTТим часом як повідомляв Голос Америки, Угорщина 12 червня погодилася не ветувати цей та інші плани допомоги НАТО Україні, якщо вона не змушена буде брати в них участь. Угорщина тим часом продовжить виконувати решту своїх зобов’язань перед альянсом.
Столтенберг підтвердив 13 червня, що у нього немає побоювань про те, що на тлі угорської позиції інші члени альянсу можуть відмовитися чи зменшити підтримку України.
Наразі НАТО як організація не надсилає зброю чи боєприпаси в Україну. Однак, більшість країн альянсу напряму підтримують Україну, й спільно надають понад 90% усієї військової допомоги, яку отримує Київ.
Своєю чергою президент України Володимир Зеленський, який бере участь у зустрічі країн “Групи семи” в Італії, зазначив у дописі у соціальних мережах, що тема посилення оборони України є однією з ключових на зустрічі.
“Головні теми для нас – розвиток коаліції винищувачів, пришвидшення навчання пілотів, прискорене постачання літаків. Розбудова української системи ППО на основі найпотужніших західних комплексів та нарощування далекобійних спроможностей”, - написав Зеленський.
Столтенберг, не вдаючись до подробиць щодо строків, заявив, що країни НАТО докладають великих зусиль, щоб забезпечити надання Україні спроможностей, пов’язаних з винищувачами F-16, й що теперішня підготовка йде далеко за межі тренування пілотів, й включає весь комплекс технічного забезпечення, координації тощо.
Він також ще раз наголосив на праві України, як країни, яка захищається від зовнішньої агресії згідно зі Статутом ООН, завдавати ударів по законним військовим цілям на території Росії.
Також, за словами генсека, країни НАТО посилять свою протидію російській шпигунській діяльності на всій території альянсу у відповідь на кампанію дезінформації й саботажу Москви.
“Ми бачили немало прикладів диверсій, спроб підпалів, кібератак, дезінформації”, — сказав очільник НАТО, додавши, що пізніше цього дня міністри оборони альянсу “розглянуть російську кампанію ворожої діяльності проти союзників по НАТО”.
Серед тем обговорення будуть варіанти відповіді альянсу на таку діяльність, включно із захистом критично важливої морської та кіберінфраструктури, та обмеженням дій російських шпигунів.
“Я очікую жорсткіших обмежень щодо персоналу російської розвідки в альянсі”, - сказав Столтенберг.
Теперішня зустріч міністрів оборони країн НАТО є останньою зустріччю на високому рівні перед самітом альянсу у Вашингтоні 9-11 липня, де лідери військового блоку очікувано оголосять деталі плану довготривалої підтримки України.
В рамках зустрічі НАТО 13 червня також буде проведено чергову зустріч Ради НАТО-Україна.
Дивіться також: Хто на саміті G-7 в Італії, і що очікують стосовно України?