НАТО випробовує нову модель розгортання військ без США напередодні чергової річниці війни в Україні

Болгарські та іспанські спецпризначенці беруть участь у навчаннях НАТО Steadfast Dart 2025, найбільших навчаннях Альянсу у 2025 році, які проходять на території Болгарії, Греції та Румунії, 13 лютого 2025 року. (Фото: Nikolay DOYCHINOV / AFP)

НАТО тестує свою здатність швидко розгортати сили у Східній Європі — без прямої допомоги США — на тлі зміни підходу Вашингтона до оборони Європи та війни в Україні.

З наближенням третіх роковин повномасштабного вторгнення Росії в Україну, у Болгарії, Румунії та Греції відбуваються шеститижневі навчання Steadfast Dart 2025. У них беруть участь близько 10 000 військовослужбовців з дев'яти країн. Це найбільша операція НАТО запланована на цей рік.

Відсутність США на навчаннях відповідає спробам європейських країн вибудувати більшу самодостатність у військовому плані на тлі занепокоєнь щодо відданості адміністрації президента Дональда Трампа альянсу та вимог США до європейських країн збільшити військові витрати.

Президент Трамп 12 лютого оголосив про намір говорити з Росією напряму. Міністр оборони США Піт Геґсет того ж дня під час своєї першої зустрічі з колегами по НАТО в Брюсселі заявив, що європейські країни повинні різко збільшити витрати на оборону та взяти на себе “переважну частку” фінансування допомоги Україні.

Грецькі та іспанські морські піхотинці керували військовим показом 13 лютого, що включало висадку морського десанту поблизу міста Волос у центральній частині Греції, в рамках першого повномасштабного оперативного розгортання нових Об’єднаних сил реагування НАТО.

Ці сили, створені в липні минулого року, мають дозволити масштабне розгортання протягом 10 днів і поєднують звичайні сили з кібертехнологіями та космічними технологіями.

“Це те, для чого ми тренувалися”, — сказав агентству Associated Press після 90-хвилинної демонстрації командувач Об’єднаних сил реагування італійський генерал-лейтенант Лоренцо Д’Аддаріо.

“Ідея полягає в тому, що НАТО хотіло мати сили, які є напоготові, які є гнучкими, які могли б діяти в п’яти сферах — у повітрі, у морі, на суші, а також у кіберпросторі та в космосі — таким чином, щоб вони відповідали (потребам) захисту Альянсу, а також стримували (конфлікт)”, — додав він.

Дивіться також: Розвідка Данії: Росія може бути готова напасти на сусідню країну протягом 6 місяців після припинення вогню в Україні

Західні військові посадовці — передбачаючи тривалу напруженість у відносинах з Росією та президентом Володимиром Путіним, можливо, й після війни в Україні — стверджують, що нові спроможності НАТО стають дедалі важливішими для зміцнення її східного флангу.

“Наближаючись до роковини жорстокого вторгнення Росії в Україну, ми бачимо сьогодні оновлену та переорієнтовану НАТО”, — сказав канадський генерал-лейтенант Пітер Скотт, заступник командувача Командування об’єднаними силами НАТО в Неаполі, що в Італії, який також був присутній на навчаннях.

Він назвав навчання “значною віхою, досягненням у модернізації та розширенні готовності НАТО захищати кожен дюйм території країн-союзників”.

Скотт пояснив, що підготовка до навчань почалася два роки тому і стала результатом співпраці планувальників з країн, які не беруть участь у навчаннях, включаючи Сполучені Штати.

“Але в майбутніх навчаннях буде інший склад країн, які братимуть участь. Втім суто у цих навчаннях, все є саме так, як воно є”, - додав він.

У нинішніх навчаннях беруть участь сили дев’яти країн НАТО, включаючи таких регіональних конкурентів як Греція й Туреччина. Загалом розгорнуто 17 військових суден, понад 20 літаків та понад 1500 військових транспортних засобів. Велика Британія очолює операцію, розгорнувши 2600 військовослужбовців і 730 одиниць техніки, й взявши на себе командування усіма сухопутними силами під час військових вправ.

Навчання, які триватимуть до 26 лютого, зосереджені на сценаріях швидкого розгортання та операціях у різних сферах з повітряними, наземними, морськими та спеціальними силами, що підкреслює зміну військової позиції НАТО вздовж її східних кордонів.

Серед країн-учасниць представлені Болгарія, Франція, Греція, Італія, Румунія, Словенія, Іспанія, Туреччина та Велика Британія. Раніше цього тижня поблизу навчального полігону в центральній Греції відбулися підтримувані комуністами невеликі протести проти участі Греції у закордонних військових операціях.

Дивіться також: Україна сильна, а США і НАТО “з нами”: Умєров говорить про готовність продовжувати відсіч російській агресії