У Вашингтоні обговорили майбутнє союзу НАТО

У вашингтонському науково-дослідному інституті Атлантичній раді пройшов круглий стіл, присвячений визначенню майбутньої ролі НАТО. На ньому, серед інших, виступала колишній державний секретар США Мадлен Олбрайт, яка очолювала групу експертів з підготовки нової стратегічної концепції. Чорновий варіант концепції вже поданий на розгляд керівництву НАТО. Вона має бути опрацьована та затверджена у листопаді.

За часів існування Радянського Союзу, завдання НАТО було чітким та зрозумілим – протистояти блоку країн соціалістичного табору. Після падіння Берлінської стіни і до тепер Північноатлантичний альянс намагається визначитися зі своєю новою місією. З того часу до складу НАТО увійшло 13 колишніх соціалістичних країн, а сили альянсу були надіслані з миротворчою місією на Балкани та в Афганістан. Але для країн Західної Європи питання, яким є основне завдання НАТО, залишається відкритим.

Говорить головнокомандувач сил НАТО в Європі адмірал Джеймс Ставрідіс:

«Розуміння, що присутність НАТО в Європі викликана необхідністю захищати її кордони, застаріло».

Адмірал військово-морських сил США Джеймс Ставрідіс розповів, що альянс займається питаннями безпеки – від попередження збройних конфліктів, до боротьби з тероризмом, піратством та кібер-атаками. Тепер у НАТО мають визначитися з новою концепцією його діяльності.

Колишній державний секретар США Мадлен Олбрайт каже:

«Ми маємо пояснити, чому цей альянс, заснований 60 років тому зовсім з іншою метою, є важливим і зараз».

Найбільша проблема НАТО на сьогодні полягає в тому, що дуже часто в країнах-членах парламенти та населення не хочуть продовжувати фінансувати діяльність альянсу. Експерт Деймон Вільсон каже, що нова концепція навряд чи це змінить.

Говорить Деймон Вільсон з Атлантичної ради:

«Це не буде твором, який раптом захопить увагу європейців та американців. Але він має забезпечити лідерів країн-членів альянсу основними аргументами, які будуть спільними для всіх, з якими вони можуть звертатися до своїх народів та пояснювати, чому альянс все ще залишається важливим».

Згідно з доповіддю пані Олбрайт, НАТО залишається важливим джерелом стабільності у світі, повному конфліктів та нестабільності. Доповідь каже, що НАТО має бути готовим до швидкої відповіді на складні проблеми. Це означає – покращення планування, обмін розвідданими та увага до нових викликів. Втім, інші експерти кажуть, що найкращим свідченням важливості існування НАТО стане успіх місії альянсу в Афганістані.