Німеччина й Польща оголосили про створення коаліції з бронетехніки для допомоги Україні. Про це міністри оборони двох країн Борис Пісторіус і Владислав Косіняк-Камиш оголосили під час спільної пресконференції.
Глава польського оборонного відомства повідомив, що така співпраця стартує 26 березня: "Це одна з найважливіших створених коаліцій, наші дві країни є спільними лідерами цього проєкту, інші партнери хочуть приєднатися, зокрема Велика Британія, Швеція та Італія".
Створення сил швидкого реагування
Також міністри повідомили про створення нових спільних сил швидкого розгортування: "Польща та Німеччина беруть на себе відповідальність за сили швидкого реагування в Європі. До липня наші бойові групи - 2500 польських солдатів, 2500 німецьких солдатів - будуть готові до швидкого реагування".
Пісторіус наголосив: "Ніхто насправді не знає, чи буде або коли Росія нападе на когось в Європі, але те, що ми дійсно бачимо, це те, що вона здатна і хоче атакувати Україну, і робить це вже понад два роки. Тож чого ми всі разом, як союзники в Європі, маємо навчитися - це бути готовими до будь-якої загрози, особливо до загрози, яка виходить з боку путінської Росії в будь-який рік".
У цьому контексті Косіняк-Камиш підкреслив, що присутність 5 тисяч німецьких військових і військового персоналу, дислокованих у Литві, зміцнює безпеку Польщі та східного флангу НАТО. Він назвав співпрацю в рамках НАТО та ЄС фундаментальною та сказав, що її необхідно зміцнювати та розвивати, щоб "допомогти Україні", а також задля безпеки Європи, країн НАТО та "нашої цивілізації та нашого майбутнього".
Посадовці коментують можливість спрямування військ Польщі та Німеччини в Україну
Водночас Косіняк-Камиш вкотре відкинув ідею можливості відправлення польських військовиків до України.
Він зазначив, що слова президента Еммануеля Макрона, коли він не виключив потенційну можливість розмістити війська в Україні, "викликали дискусію, і це, безумовно, позитивний ефект, тому що ніколи не можна змиритися з війною з двох причин".
"По-перше, це цивілізаційна причина. Ніколи не можна миритися з тим, що прямо за вашим кордоном, поруч з вами падають бомби на ваших сусідів, на школи, гинуть діти, – сказав польський міністр. - По-друге, на мою думку, це не пропозиція, варта розгляду. Це мало б негативний і небезпечний вплив. Перемога України, підтримка України у здобутті перемоги – це ключове питання".
Нині під час двадцятої зустрічі Контактної групи з питань безпекової допомоги Україні на американській авіабазі Рамштайн у Німеччині Пісторіус також підкреслив аналогічну позицію Берліна про те, що до України не планують відправляти німецькі війська: "Канцлер (Олаф Шольц) кілька разів підкреслив "жодних солдатів в Україні", і зараз немає чого додати".
Пакети допомоги Україні
Також Пісторіус оголосив про новий пакет допомоги Україні від Німеччини у майже пів мільярда євро: "Це включає 10 тисяч боєприпасів зі складу наших Збройних сил. Його доставлення почнеться в короткий термін, фактично негайно. Крім того, ми оплачуємо вартість 180 тисяч боєприпасів чеської ініціативи. Це доставлення відбуватиметься поетапно, починаючи з літа. Організацією займатиметься Чехія".
Пісторіус підкреслив, що це винятково німецький пакет допомоги, окремий від тих, що обговорюються у форматі "Рамштайн" чи у ЄС.
Він пояснив: "Ми постачаємо транспортні засоби для зміцнення та підтримки матеріально-технічного забезпечення на полі бою, наприклад 100 броньованих машин піхоти та 100 високоефективних машин матеріально-технічного забезпечення. Крім того, ми продовжуємо доставляти запасні частини для вже поставлених систем, тому що часто ігнорується той факт, що найкращі системи, найкраща зброя - непридатні, якщо не проводяться заміна частин і ремонт".
Як повідомляв Голос Америки, міністр оборони США Ллойд Остін на відкритті зустрічі контактної групи нагадав про інші оголошені нещодавно нові пакети допомоги Києву від США, Німеччини, Данії, Швеції, Франції, а також про зусилля країн знайти кошти для чеської ініціативи з придбання 800 тисяч артилерійських снарядів.
Він підкреслив, що це - не лише інвестиції у військову міць України, а й "у нашу спільну безпеку, у європейську безпеку, у глобальну безпеку" і додав, що "коаліція не дозволить Україні зазнати краху, вільний світ не дасть Україні зазнати краху".
Дивіться також: Байден та Конгрес домовились про бюджет США, який був умовою спікера Джонсона, щоб поставити на голосування допомогу Україні