Троє науковців виграли Нобелівську премію з фізики за дослідження лазерів.
Артур Ешкін зі США отримав половину призу, який загалом складає біля 1,01 мільйона доларів. Іншу половину розділили між собою Дерар Муру з Франції та канадійка Донна Стрікленд.
Стрікланд є першою жінкою – лауреатом Нобелівської премії за останні три роки і лише третьою жінкою, яка отримала Нобелівську премію у фізиці. Першою була Марі Кюрі в 1903 році
Шведська королівська академія наук відзначила 96-річного Ешкіна за розробку "оптичних пінцетів", які можуть брати невеличкі частинки, наприклад, віруси, не пошкоджуючи їх.
Стрікланд та Муру працювали над розробкою лазерних імпульсів, які можуть отримати широке застосування в промисловості та медицині.
Стрікланд є першою жінкою – лауреатом Нобелівської премії за останні три роки і лише третьою жінкою, яка отримала Нобелівську премію у фізиці. Першою була Марі Кюрі в 1903 році.
"Очевидно, потрібно відзначати жінок-фізиків, адже ми є. Сподіваюсь, що з часом цей поступ прискориться, можливо", - наголосила Стрікланд під час телефонної розмови з Академією після оголошення про приз.
В середу буде оголошено про присудження Нобелівської премії з хімії, а премію миру – в п'ятницю. Премія з економіки стоїть осторонь і буде оголошена 8 жовтня.
В понеділок Нобелівську премію з фізіології та медицини присудили науковцям, які відкрили метод лікування раку через вплив на імунну систему.
Наша імунна система може вирізняти мутації ракових клітин. Однак, реакція імунної системи проти раку, зазвичай, є надто слабкою, пише NewScientist.
Американець Джеймс Еллісон та японець Тасуку Гонджо, працюючи окремо, відкрили протеїни, які сповільнюють роботу імунної системи, а потім відкрили, що усунення цих сповільнень дозволить імунній системі атакувати ракові клітини.
Імунотерапія вважається одним з найбільш багатообіцяючих напрямків досліджень в цій сфері.
Гонджо почав працювати над темою раку, коли був в лікарем-інтерном в 1960-х і від раку помер студент, який з ним навчався. "Моєю мрією стало вилікувати рак", - сказав він журналу New Scientist в 2016 році.
Гонджо відкрив протеїн PD-1 в 1992 році і встановив, що його нейтралізація активізує імунну систему у мишей. Потім від відкрив, що ракові клітини часто виробляють інший протеїн, який взаємодіє з PD-1.
На початку роботи, Гонджо було дуже складно переконати фармацевтів користуватись цими відкриттями. Тепер інгібітори PD-1 використовуються для зменшення пухлин більш ефективно, ніж хіміо -, або радіотерапія і з меншими побічними наслідками.
Джеймс Еллісон, працюючи в США, відкрив ще один протеїн CTLA-4 і встановив, що блокування його антитілами посилює активність імунних клітин.
Ніколи не думав, що моє дослідження піде в цьому напрямку", - заявив Еллісон. Він заявив, що зустрічати пацієнтів, які отримали переваги від його роботи є "чудовим емоційним привілеєм". "Вони є живим доказом сили базової науки, того, що потрібно слідувати за своїм бажанням вчитись і розуміти, як щось працює".
Дивіться також: Життя дітей, які виросли під час війни: експозиція у Вашингтоні
Your browser doesn’t support HTML5