Норвегія, Ірландія та Іспанія заявили 22 травня, що вдадуться до історичного кроку й формально визнають Палестинську державу, викликавши хвилю радості серед палестинців та миттєве засудження з боку Ізраїлю, який негайно відкликав своїх послів з Норвегії та Ірландії.
Ті країни, які захищають права людини та засноване на правилах міжнародне право, зобов’язані діяти – в Україні та в Палестині – без подвійних стандартівПедро Санчес
Офіційне визнання відбудеться 28 травня і є суто символічним кроком. Водночас визнання ключовими європейськими країнами Палестинської держави, якої наразі ще не існує, має значення і вагу з погляду поступового наближення давньої палестинської мрії й може сприяти подальшому просуванню у цьому напрямі.
“У розпал війни, з десятками тисяч убитих і поранених, ми повинні зберегти єдину альтернативу, яка пропонує політичне рішення як для ізраїльтян, так і для палестинців: дві держави, які живуть пліч-о-пліч, у мирі та безпеці”, – цитує видання The Washington Post Йонаса Гара Cтьоре, прем’єр-міністра Норвегії, яка є давньою прихильницею “рішення двох держав” в Ізраїлі та Палестині, й першою оголосила про визнання зранку в середу.
“Терор був скоєний ХАМАСом і групами бойовиків, які не є прихильниками рішення про створення двох держав, і (існування - ред.) держави Ізраїль”, – додав Cтьоре, слова якого наводить агентство AP. “Палестина має фундаментальне право на незалежну державу”.
Внаслідок визнання, за словами норвезького лідера, скандинавська країна “вважатиме Палестину незалежною державою з усіма правами та обов’язками, які з цього випливають”.
“Не буде миру на Близькому Сході без рішення про створення двох держав. Не може бути рішення про створення двох держав без палестинської держави”, – підсумував Cтьоре.
Дивіться також: Іран після загибелі президента Раїсі. Чи можлива зміна антизахідного курсу?У своїй заяві щодо рішення Ірландії визнати Палестинську державу прем’єр-міністр Саймон Гарріс висловив сподівання, що таке визнання підштовхне Ізраїль, палестинців і міжнародну спільноту до створення двох держав, що означатиме створення демілітаризованої Палестинської держави в межах кордонів 1967 року з Єрусалимом як спільною столицею, пояснює The Washington Post.
Гарріс наголосив, що Ірландія зробила своє оголошення у координації з Норвегією та Іспанією, й схарактеризував його як “історичний і важливий день для Ірландії та палестинців”. Він також зауважив, що Ірландія повністю визнає Ізраїль і його право на існування у “безпеці та мирі зі своїми сусідами”, й закликав до звільнення всіх заручників у Газі, повідомляє The Guardian.
“Напередодні сьогоднішнього оголошення я спілкувався з низкою інших лідерів і колег, і я впевнений, що інші країни приєднаються до нас у здійсненні цього важливого кроку в найближчі тижні”, — підсумував Гарріс.
Своєю чергою прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес назвав рішення двох держав єдиним “справедливим та сталим рішенням цього жахливого конфлікту”, цитує The Guardian.
“Ті країни, які захищають права людини та засноване на правилах міжнародне право, зобов’язані діяти – в Україні та в Палестині – без подвійних стандартів”, – заявив іспанський лідер.
“Ми знаємо, що ця ініціатива не поверне минуле та втрачені життя в Палестині, але ми віримо, що вона дасть палестинцям дві речі, які є дуже важливими для їхнього сьогодення та майбутнього: гідність і надію”, — наводить слова Санчеса агентство AP.
“Це визнання не проти народу Ізраїлю і, звичайно, не проти євреїв”, — додав він. “Це не на користь ХАМАСу. Це на користь співіснування”.
Дивіться також: США продовжать співпрацю з Україною в МКС, попри обурення через запит прокурора видати ордери на арешт лідерів Ізраїлю та ХАМАСуПісля оголошень Норвегії та Ірландії, але до подібного оголошення Іспанії, міністр закордонних справ Ізраїля Ізраель Кац заявив через мережу Х, що відкликає послів у Норвегії та Ірландії, додавши, що так само буде вчинено з ізраїльським послом в Іспанії, якщо вона також визнає Палестинську державу.
“Я доручив негайно відкликати послів Ізраїлю в Ірландії та Норвегії для консультацій у світлі рішень цих країн визнати палестинську державу.
Я надсилаю чітке та недвозначне повідомлення Ірландії та Норвегії: Ізраїль не буде мовчати перед обличчям тих, хто підриває його суверенітет і ставить під загрозу його безпеку”, - написав Кац.
“Сьогоднішнє рішення є сигналом палестинцям і всьому світу: тероризм приносить дивіденди”, - додав він.
Своєю чергою палестинська влада та ХАМАС привітали в середу визнання палестинської держави Ірландією, Іспанією та Норвегією, повідомляє AP.
Палестинська влада здійснює обмежене самоврядування на території Західного берега ріки Йордан, тоді як ХАМАС керує Газою.
Як повідомляє видання The Guardian, Швеція офіційно визнала Палестинську державу у 2014 році, ставши першою країною ЄС у Західній Європі, яка вдалася до такого кроку.
Інші країни-члени ЄС, які вже визнали Палестинську державу, але зробили це до вступу в ЄС, -- це Болгарія, Кіпр, Чехія, Словаччина, Угорщина, Мальта, Польща та Румунія.
Загалом, зауважує AP, близько 140 зі 193 країн-членів ООН вже визнали Палестинську державу. Однак, серед них немає ключових західних держав.
Водночас Сполучені Штати та Велика Британія також тривалий час висловлюють підтримку “рішенню двох держав” для вирішення ізраїльсько-палестинського конфлікту. Але вони наполягають, що незалежність Палестини має стати частиною врегулювання конфлікту шляхом переговорів.
Теперішній уряд Ізраїля виступає проти палестинської державності.
За словами Г’ю Ловатта, старшого наукового співробітника Європейської ради з міжнародних відносин, які наводить AP, рішення європейських держав відкриває змістовний шлях до палестинської державності.
“Визнання є відчутним кроком до життєздатного політичного шляху, що веде до самовизначення Палестини”, - заявив Ловатт.
Але для того, щоб воно набуло реального значення, за його словами, необхідно вжити “відчутних кроків проти анексії та заселення Ізраїлем палестинської території, таких як заборона постачання продуктів та надання фінансових послуг із заселених територій”.
Дивіться також: Франція, Бельгія та інші в Європі наголошують на підтримці Міжнародного кримінального суду