Повоєнну розбудову України потрібно планувати вже зараз, щоб Україна не просто вижила, а стала процвітаючою країною, сказала заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд під час міжнародного Форуму партнерства США-Україна, який пройшов у Вашингтоні за участі прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля.
За словами Нуланд, партнери України, передусім США та країни ЄС, зробили великий внесок у те, щоб Україна вистояла у протистоянні з Росією, а тепер мають допомогти розпочати планування довгострокового відновлення.
«Наша спільна робота тут полягає не просто у відбудові того, що Путін так злочинно зруйнував. Йдеться про повну модернізацію та відродження України. Нашою спільною метою не має бути Україна, яка просто виживає, це має бути Україна, яка процвітає», – наголосила Нуланд.
Для цього Україні буде потрібна сильна армія, яка зможе стримати російські амбіції із захоплення українських територій, яку допомагають збудувати партнери.
«Ми також допоможемо відновити енергетичну інфраструктуру України, щоб вона стала більш «зеленішою» та витривалішою. Ми допоможемо зміцнити уряд, щоб забезпечити гідність та можливості для всіх громадян, та щоб вони були краще захищені від корупції. Ми допоможемо відбудовувати міста і села, щоб переміщені українці могли повернутися додому, возз'єднатися зі своїми рідними й повернутися до свого бізнесу, до своїх ферм і до роботи з розбудови мирного демократичного майбутнього», – сказала Нуланд.
Механізм передачі Україні грошей російських олігархів починає працювати – Нуланд
За даними Світового банку, сказала Нуланд, реконструкція України може коштувати 411 мільярдів доларів протягом наступного десятиліття, «і це консервативна цифра».
За словами Нуланд, у відбудові України потрібно використати гроші, які належать російській державі та російським олігархам, що допомагали розбудовувати російський режим. Ця робота вже ведеться, наголосила дипломатка.
«Ми працюємо над тим, щоб Росія допомогла заплатити за все, що вона знищила. За підтримки Конгресу Міністерство юстиції має нові повноваження використовувати незаконні активи, конфісковані у російських олігархів, для допомоги у відбудові України. У лютому ми оголосили про перший транш у розмірі 5,4 мільйона доларів США за цим повноваженням, а інші оголошення будуть зроблені пізніше. І, звісно, тривають дискусії щодо приблизно 300 мільярдів доларів російського Центрального банку, активів, які ми та наші союзники заморозили», – повідомила Нуланд.
Вона наголосила, що успішне відновлення вимагатиме міцної та тривалої співпраці та партнерства між урядами та приватним сектором, наприклад, страхування ризиків, щоб допомогти приватним компаніям швидко ввійти на український ринок. Також і українським компаніям потрібно відкрити шлях до європейського ринку, вважає Нуланд.
«Нам також потрібно допомогти поглибити інтеграцію Європи та зробити продукцію більшою частиною глобального ланцюжка постачань. Ми також маємо забезпечити, щоб Україна відповідала своєму потенціалу як глобального технологічного центру», – сказала американська урядовиця.
У своїй промові вона порівняла успіх післявоєнної відбудови Європи із завданням з повоєнної відбудови України. За словами Нуланд, від успішної відбудови України виграють і її партнери.
«США зробили найбільші іноземні інвестиції в історії для відбудови Європи після Другої світової війни за планом Маршалла. Ми десятиліття надавали підтримку Японії та Південній Кореї. Сьогодні ми продаємо товарів на пів трильйона доларів по всій Європі, і на 150 мільярдів доларів щороку в Токіо. Наші відносини підтримують мільйони робочих підприємств у США», – наголосила Нуланд, додавши, що ці країни стали міцними партнерами Америки.
Дивіться також: США запровадили санкції щодо понад 100 людей та компаній, пов'язаних з агресією Росії в Україні