Шейх ОАЕ заявив Путіну про готовність докласти зусиль заради миру у російсько-українській війні “в інтересах обох сторін”

Президент Росії Володимир Путін і президент Об'єднаних Арабських Еміратів шейх Мохаммед бін Заїд Аль-Нахаян прибувають на зустріч у Кремль, 21 жовтня 2024 року. (Фото: Євгенія Новоженіна/AFP)

Президент Об'єднаних Арабських Еміратів шейх Мухаммед бін Заїд Аль-Нахайян під час зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним заявив, що готовий підтримати зусилля з пошуку миру в Україні. Про це повідомило агентство Reuters 21 жовтня.

Заява прозвучала в рамках візиту лідера ОАЕ до Росії, й після того, як шейх та російський президент зустрілися у підмосковній резиденції Путіна 20 жовтня, де вони провели тривалі переговори.

Зустріч відбулася на тлі обміну полоненими між Україною та Росією 18 жовтня, в рамках якого було звільнено 95 вʼязнів з кожної сторони. ОАЕ виступили посередником вже у декількох обмінах від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року.

“Ми продовжуємо докладати зусиль для посередництва в обміні полоненими”, - сказав шейх Мухаммед Путіну в Кремлі через перекладача.

“І я вас запевняю, що ми продовжимо працювати в цьому напрямку. Ми готові докласти будь-яких зусиль для врегулювання криз і в інтересах миру, в інтересах обох сторін”, - додав шейх.

Путін відвідав ОАЕ в грудні 2023 року. Це була одна з його рідкісних закордонних поїздок після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт російського президента у березні 2023 року за незаконну депортацію дітей з України.

Your browser doesn’t support HTML5

У російських школах офіційно виправдовують війну в Україні. Відео

Шейх прибув до Росії напередодні саміту групи країн БРІКС, який має розпочатися 22 жовтня у російському місті Казань.

Об’єднані Арабські Емірати приєдналися до групи лише у січні 2024 року, разом з Іраном, Єгиптом, Ефіопією та Саудівською Аравією. Туреччина, Азербайджан і Малайзія офіційно подали заявки на входження до БРІКС, а низка інших країн висловили бажання стати членами пізніше.

Початково до БРІКС входили Бразилія Росія, Індія, Китай та Південна Африка, й метою групи є створення альтернативи очолюваному США західному світовому порядку.

Очікується, що на теперішній саміт до Путіна, зокрема, прибудуть лідери Китаю Сі Цзіньпін, Індії Нарендра Моді, Туреччини Реджеп Таїп Ердоган та Ірану Масуд Пезешкян.

Втім президент Бразилії Луїс Ігнасіо Лула да Сілва скасував свою поїздку на саміт після того, як отримав травму голови, впавши у себе вдома. Згідно з рекомендаціями лікарів, які цитує Reuters, бразильському лідеру “рекомендували уникати дальніх авіаперельотів, але в іншому він може виконувати свої звичайні обов’язки”.

Дивіться також: Що входить до нового пакету допомоги США для України на $400 млн

Як повідомляв раніше Голос Америки, саме Китай та Бразилія у травні 2024 року спільно висунули пропозицію з 6 пунктів, яка, зокрема, закликає до “відмови від розширення поля бою, відмови від загострення бойових дій та відмови від провокацій будь-якою зі сторін”. Пропозиція також передбачає проведення “міжнародної мирної конференції... визнаної як Росією, так і Україною”.

Втім президент України Володимир Зеленський розкритикував цю пропозицію як “половинчасту” і таку, що суперечить його власній “формулі миру”. Адже китайсько-бразильський план, серед іншого, не передбачає виведення російських військ з території України.

На додаток, українські дипломати вважають, що метою пропозиції є “запобігти програшу Росії” у війні.

Як зазначає агентство АР, на зустрічі в Казані оглядачі ретельно стежитимуть “за ледь помітними ознаками того, що Сі дистанціюється від Путіна щодо війни”.

“Хоча Путін хоче, щоб китайсько-російські відносини виглядали такими ж хорошими, як і раніше, Сі може також хотіти дати сигнал західним державам та іншим, що Пекін офіційно залишається “нейтральним” у війні Росії в Україні, і що він не є формальним союзником Москви”, – зазначила Єва Зайверт, експертка із зовнішньої політики та безпеки у берлінському Інституті Меркатор щодо вивчення Китаю.

“Це матиме вирішальне значення для представлення іміджу Китаю як серйозного та легітимного миротворця в російсько-українському конфлікті”, - додала вона.

Дивіться також: "Путін продовжує втрачати багато людей". На Заході кажуть про причини залучення солдатів із КНДР у війні в Україні