Як відреагували в Україні на «клієнта Росії» від Обами

Барак Обама

Президент США Барак Обама виступив із останньою в своїй президентській каденції промовою перед Конгресом. Головне місце у ній припало внутрішній політиці й інтересам американських громадян. Із зовнішньої ж частини Обама найбільше уваги приділив безпеці: серед тих, хто їй загрожує, знайшла своє місце й Росія, а ще – потрапила у словах Обами в список «країн, що розвалюються на очах».

Україну американський президент Барак Обама згадав двічі. Вперше – говорячи про міжнародну допомогу США, яку він закликав не сприймати як форму благодійності, а бачити у ній частину національної безпеки: «Коли ми допомагаємо Україні захищати її демократію або Колумбії – вийти із війни, яка тривала десятиріччями, це посилює міжнародний порядок, від якого ми залежимо».

А от другу фразу Барака Обами американські аналітики сприйняли як головоломку. «У сьогоднішньому світі нам загрожують не так «імперії зла», як країни, які розвалюються на очах. Близький Схід проходить через період трансформації, який триватиме покоління, але має коріння у конфліктах з тисячолітньою історією. Від перехідного етапу в економіці Китаю розходяться хвилі по всьому світу. Навіть попри падіння своєї економіки Росія витрачає значні ресурси на підтримку України та Сирії – країн-клієнтів, які виходять з орбіти її впливу». (В оригіналі «Even as their economy contracts, Russia is pouring resources to prop up Ukraine and Syria – client-states that they saw slipping away from their orbit»).

Саме фраза про «клієнта Росії» найбільше зачепила експертне середовище. У розшифровці Білого дому слово «клієнт» відсутнє, але залишилась загадкова «підтримка».

«Україна – наш союзник, а не «держава-клієнт» Росії, пане президенте! Те, що президент назвав нашого друга та союзника Україну «державою-клієнтом» Росії, вказує на тривожний брак розуміння геополітичних реалій», – це фраза конгресмена-республіканця Пітера Роскама, а крім нього, в схожому ключі висловилися чимало американських експертів.

Натомість українські політики й експерти сприйняли слова Обами набагато спокійніше і не побачили у них геополітичної катастрофи.

Невдалий експромт не треба плутати з позицією американського президента – депутат

Світлана Заліщук
x
Світлана Заліщук

Щодо фрази, яка збурила американських коментаторів, голова парламентського підкомітету з євроатлантичного співробітництва комітету у закордонних справах, народний депутат України Світлана Заліщук сказала в коментарі для Радіо Свобода: цей експромт Обами невдалий, але не слід його наділяти надмірною дипломатичною вагою. Все-таки головне, що сказав Обама, що Росія небезпечна й що розвиток демократії в Україні – пріоритет для Сполучених Штатів.

Це помилка на рівні висловлювання, тобто невдалий експромт. Це не можна розглядати як позицію американського президента щодо держави Україна

«Дуже важливо правильно розставити акценти в оцінці цього коментаря. Це помилка на рівні висловлювання, тобто невдалий експромт. Але це не можна розглядати як позицію американського президента щодо держави Україна. Навпаки, він двічі згадав Україну у виступі і згадав у контексті, що, по-перше, Росія є джерелом небезпеки у світі, яке намагається зупинити розвиток в Україні, і вдруге він згадав Україну в контексті, що США принципово будуть допомагати державам таким, як Україна, і допомагати демократичним зрушенням», – зазначила Світлана Заліщук.

Треба звертати увагу не на обмовки Обами, а на власні реформи – експерти

Головний висновок, який може зробити Україна з промови американського президента, полягає у тому, що курс адміністрації Обами залишається незмінним, принаймні, до приходу на посаду нового президента, зауважив в коментарі для Радіо Свобода експерт «Майдану закордонних справ» Олег Білоколос.

Для нас головне – я почув і побачив, що політика адміністрації Обами залишається для України незмінною і Сполучені Штати будуть заохочувати до збереження санкцій проти Росії

«Для українців зараз не так цікаво розбиратися з обмовками, які іноді трапляються з усіма політичними діячами. Для нас головне – я почув і побачив, що політика адміністрації Обами залишається для України незмінною, тобто демократія буде підтримуватись, і Сполучені Штати будуть заохочувати до збереження санкцій проти Росії», – сказав Білоколос.

Політика адміністрації Обами щодо України була сформована одразу після окупації Криму і була послідовною, додає експерт; якщо ж Україна і чекала більшого від Сполучених Штатів, то слід розуміти, від чого це «більше» залежить. Промова віце-президента Джо Байдена, яку він 8 грудня виголосив у Верховній Раді, і яка, безумовно, узгоджувалась з Обамою, є цілком інформативною для України в цьому сенсі: «Я мало бачив за 18 років дипломатичної служби таких відвертих промов, там було все чітко нам викладено. Більше місяця минуло від тієї промови, і я не бачу, що наше керівництво розуміє, що рівень підтримки Сполученими Штатами України буде залежати від боротьби з корупцією, проведення реформ та іншого, про що вони нам не втомлюються говорити», – каже Білоколос.

Олег Рибачук
x
Олег Рибачук

Не сприймає як зміну позиції США щодо Росії й Олег Рибачук, співзасновник громадської організації «Центр UA». Про це він розповів Радіо Свобода: «Не може президент такої країни за півроку до виборів підсунути таку свиню власній партії, тому що ця теза дуже непопулярна, я не думаю, що поінформовані представники політичних еліт США – і республіканці, і демократи – мають якісь ілюзії щодо того, що Росія може підтримувати Україну. Підтримувати вплив – так». На майбутніх американських виборах восени тема України буде обов’язково присутня, переконаний Рибачук.

Україна може далі сподіватися на підтримку – Семерак

Остап Семерак
x
Остап Семерак

Україна може розраховувати на підтримку розвитку демократії і реформ, і загалом, Барак Обама говорив про зміни в Україні в позитивному ключі – таке враження першого заступника голови парламентського комітету з євроінтеграції, народного депутата України Остапа Семерака, який дав коментар Радіо Свобода. Україна в промові американського президента стояла поряд зі словами про лідерство США у світі, і з цього випливає, що Україна є партнером Сполучених Штатів, каже він.

«Саме тому Обама говорить про те, що вони допомагають Україні захищати демократію. Це є зміцнення міжнародного порядку, який був встановлений після Другої світової війни. Коли Обама говорить про цей порядок, він починає згадувати і Росію, її агресивну політику. Україна оціюється як така, що намагається зберегти мирну систему, яка сформувалась за десятиліття після Другої світової війни, і не підтримує Росію для встановлення нових світових порядків, які базуються на агресії», ­– говорить парламентар.

Серед перспектив на роки вперед, які декларує Обама, – відхід від політики ізоляції з одночасним збереженням санкцій як інструменту боротьби з опонентами. Остап Семерак вважає, що можна очікувати продовження санкцій проти Росії, але одночасно й Україні слід до цього бути готовою – до пошуку комунікації з опонентами, певних новацій у санкційному режимі.

Друга стратегічна ціль США – відхід від практики військових операцій і перехід до «мудрого застосування сили», як висловився президент США. («Як ми можемо гарантувати безпеку Америки і бути лідерами у світі, не стаючи при цьому світовим поліцейським?» – сформулював запитання Обама) «Він не розшифрував, що мається на увазі, але певним чином це є тиск військовим потенціалом і надання перспективи кожній країні стати «за спиною Сполучених Штатів» (це теж його цитата)… Це говорить про те, що Україна повинна далі сподіватися на підтримку демократії», – каже Семерак.

Перспектива військової допомоги, на його думку, залишається, і серед реформ, які підтримуватимуть США, варто бачити і військові навчання, і озброєння.