ООН та партнери запустили подвійний план гуманітарної допомоги та допомоги біженцям на 2025 рік, закликаючи виділити 3,32 мільярда доларів для підтримки 8,2 мільйона людей в Україні та за кордоном, повідомляє пресслужба Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) у середу, 15-го січня.
Відповідні стратегії – План гуманітарних потреб і реагування в Україні на 2025 рік і Регіонального плану реагування в Україні – розробили спільно з українським урядом, мовиться у повідомлені.
Допомога переселенцям в Україні
Попри недофінансування та обмеження гуманітарного доступу, торік близько 3 мільйонів людей були забезпечені продовольством, майже 5,8 мільйона людей у прифронтових областях, отримали допомогу завдяки послугам водопостачання та санітарно-гігієнічної підтримки, 2 мільйонам людей було надано медичну допомогу, а також мільйони людей отримали допомогу із житлом, освітою, послуги у сфері захисту та грошову допомогу для задоволення нагальних потреб, звітують в ООН.
Дивіться також: "Лише за добу Росія знищила 2 ГВт електроенергії. Цього достатньо, щоб забезпечити світлом мільйон будинків", - посолка США при ООНЦього ж року гуманітарні організації в Україні прагнуть допомогти 6 мільйонам людей з їжею, медичною допомогою, житлом тощо.
"Особливу увагу буде приділено найбільш уразливим групам, включно з дітьми, людьми похилого віку та людьми з інвалідністю, багато з яких стикаються з ізоляцією та перешкодами для отримання допомоги", – зазначено у звіті ООН.
Там додано, що для цього для Плану гуманітарних потреб і реагування в Україні необхідно залучити 2,62 мільярда доларів США.
"Нам зараз потрібно, щоб міжнародна спільнота забезпечила надійну підтримку цих планів, щоб ми могли продемонструвати таку ж стійкість, як і народ України", – сказав заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань та координатор надзвичайної допомоги ООН Том Флетчер.
Допомога українським біженцям
Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді додав, що також "не час забувати про мільйони українців, які були змушені покинути власні домівки, а багато із них – свою країну".
Відтак у 2025 і 2026 роках заплановано, що гуманітарні організації підтримають 11 країн у регіоні, які приймають українців.
"Це дозволить біженцям отримати доступ до житла, гідної роботи, медичної підтримки та спеціалізованих правових послуг і послуг у сфері захисту", – йдеться у звіті.
Партнери продовжать допомагати забезпечувати соціальний захист біженців та надавати грошову допомогу, в першу чергу підтримуючи дітей і вразливе населення. На ці потреби необхідно 690,3 мільйона доларів у 2025 році та загалом 1,2 мільярда доларів у 2025-2026 роках.
"Немає виправдання для втоми"
Виступаючи на презентації програм у Києві, Флетчер підкреслив: "Зрозуміло, що український народ втомився. Але міжнародна спільнота не має виправдання для втоми. Ми не можемо допустити, щоб ненормальне стало нормою".
Міжнародна спільнота не має виправдання для втоми. Ми не можемо допустити, щоб ненормальне стало нормоюТом Флетчер
Він закликав посилити солідарність з усіма, хто потребує підтримки, зокрема додав, "що ми ніколи не повинні забувати про тяжке становище тих, хто живе на окупованих територіях, де потреби є надзвичайними, і де ситуація ще більше погіршується через відсутність гуманітарного доступу".
"Ми сповнені рішучості допомогти це змінити", – додав він.
Флетчер закликав інші країни також збільшити інвестиції у відновлення та розвиток України, а також наголосив, що "поки війна триває, наші партнери повинні бути в змозі надавати допомогу, щоб негайно надати допомогу та врятувати життя".
Дивіться також: "Лише за добу Росія знищила 2 ГВт електроенергії. Цього достатньо, щоб забезпечити світлом мільйон будинків", - посолка США при ООНЗаступниця керівника Офісу президента України Ірина Верещук, яка також презентувала програму разом із представниками ООН, зауважила, що "2,6 мільярда доларів мають бути використані максимально ефективно – в інтересах українців, постраждалих від війни".
"Фокус на великих гуманітарних проєктах зі зрозумілим і швидким соціальним ефектом. Упор на грошові програми. Мінімізувати бюрократичні витрати. Активніше залучати локальних операторів", – додано в її заяві в Telegram.
Дивіться також: "Для підриву російського ВПК". Що передбачають нові санкції США