Російські обстріли у квітні спричинили загибель понад 700 цивільних українців, переважно на підконтрольній Україні території.
Сім тисяч цивільних евакуйовано з прикордонних районів Харківської області у зв'язку з російською ескалацією бойових дій. Про це на засіданні Ради Безпеки у вівторок заявила Ліза Доутен, виступаючи від імені голови Управління ООН з гуманітарних питань Мартіна Гріффітса.
Увага була зосереджена на знищеній російськими обстрілами інфраструктурі, а також гуманітарній ситуації. Велику частину виступу Доутен вона присвятила ситуації довкола Харкова.
"Лише сьогодні Харків – друге за величиною місто України – був знову обстріляний. Поранено щонайменше 15 мирних жителів. Обстріли призвели до масового руйнування цивільної інфраструктури. Напади спровокували ще більше переміщення з прикордонних і прифронтових громад", – додала вона.
За її словами, обстріли мають руйнівні наслідки для цивільних, які залишилися, адже вони втратили доступ до їжі, медичної допомоги, електроенергії та газу.
Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало у квітні понад 700 жертв серед цивільного населення по всій Україні. З них 129 – загинуло і 574 - отримали поранення
У цілому ж Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало у квітні понад 700 жертв серед цивільного населення по всій Україні. З них 129 – загинуло і 574 – отримали поранення.
"Другий місяць поспіль спостерігається значне зростання кількості поранених мирних жителів. 90% усіх цивільних жертв припало на контрольовану Україною територію", – додала вона.
Росія почала інтенсивно знищувати українські залізниці, кажуть в ООН
Доутен також повідомила, що ООН стурбована новою моделлю атак на залізничну інфраструктуру на сході та півдні України.
Лише у квітні Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало десять нападів на залізничну інфраструктуру. В результаті загинуло 16 мирних жителів, ще 59 отримали поранення.
"Ці пошкодження перешкоджають переміщенню людей та необхідних речей. Також занепокоєння викликають напади на фабрики та виробничі підприємства, що обмежує доступність гуманітарних товарів, закуплених на місцях", – повідомила вона.
Підсумовуючи, Доутен сказала, що ця війна спричинила загибель і поранення десятків тисяч людей в Україні, а також до переміщення мільйонів людей. Через війну понад 14 млн українців (40% населення), потребують гуманітарної допомоги.
Ескалацію здійснює Росія – представник США в ООН
Позицію Сполучених Штатів під час засідання представляв заступник постійного представника США при ООН Роберт Вуд.
Ці широкомасштабні напади на міста та інфраструктуру України є очевидною ескалацієюПредставник США при ООН Роберт Вуд
Посол зазначив: Моніторингова місія ООН з прав людини підтвердила, що лише в березні в Україні було вбито або поранено щонайменше 604 цивільні особи. Це на 20% більше, ніж у лютому. 57 серед них – діти.
Також мільйони українців залишилися без світла через "скоординовані атаки Росії на українську мережу, інфраструктуру, генерацію електроенергії та інфраструктуру природного газу".
"Ці широкомасштабні напади на міста та інфраструктуру України є очевидною ескалацією", – додав він.
Від також нагадав, що 20-го травня Росія скликає своє засідання, "на якому стверджуватиме, що західна зброя винна в продовженні війни, яку вона розпочала".
"Росії достатньо подивитися в дзеркало, щоб зрозуміти, чому понад 50 країн надали критичну підтримку українським силам", – заявив він.
Посол зазначив, що Росія продовжує закуповувати балістичні ракети та інші боєприпаси у КНДР, порушуючи резолюції Ради Безпеки.
"Побоюючись збільшення доказів проти неї, Кремль наклав вето на продовження мандату групи експертів щодо КНДР", – пояснив він. І також наголосив, що Росія продовжує купувати іранські дрони та використовувати їх проти українських міст та інфраструктури.
Водночас Вуд попередив, що жертви російської агресії проти України задокументовані та досліджені. "Жодна кількість брехні та диверсій не може приховати чисту масу доказів. Буде відповідальність», – попередив він.
Знищення інфраструктури – терор мирного населення – посолка Британії
Британська посолка Барбара Вудворд також багато говорила про тактику Росії щодо знищення української інфраструктури. За її словами, Росія націлилася на енергетичну інфраструктуру ще з початку повномасштабного вторгнення у 2022-му році.
Посолка також нагадала, що у 2015-му тисячі споживачів зазнали відключень електроенергії, коли російські хакери зламали українські енергомережі.
"Зараз ця схема російської агресії продовжується аби тероризувати цивільне населення, перешкоджати засобам існування та бізнесу, і зрештою зламати рішучість України. Але українці не дозволять Росії цього зробити", – заявила вона.
Посолка додала, що Велика Британія виділила $55 млн для фонду енергетичної підтримки та понад $214 млн на загальну підтримку енергетичного сектору України. Вудворд закликала інших донорів підтримати цей фонд, адже його мета – надання нового або ремонт пошкодженого енергетичного обладнання.
Український посол Сергій Кислиця багато говорив про збільшення інтенсивності атак на Україну.
Лише 8-го травня Росія запустила 55 ракет та 21 дрон. У цілому ж з кінця лютого російські війська завдали 388 ударів по 131 об’єкту енергетичної інфраструктури. Це гідро- і теплоелектростанції, дамби та системи електропередачі.
"У підсумку вони знищили майже всю теплову енергетику України. Лише 27-го квітня було пошкоджено чотири ТЕС. 8-го травня ще дві гідроелектростанції зазнали атаки Росії та більше не працюють. І все це робить країна, яка назвала себе другом Статуту ООН", – зазначив посол.
Він також додав, що лише у квітні Росія запустила по Україні майже 300 "шахедів" і більше ніж 3200 керованих авіабомб.
"Такі великі міста, як Дніпро, Харків, Запоріжжя, Чернігів, Суми та Одеса винесли основний тягар цих нападів із руйнівними наслідками", – зазначив він.
Росія намагається унеможливити шлях до справжнього мируПосол України при ООН Сергій Кислиця
Велику увагу у виступі Кислиця приділив майбутньому Саміту миру, який пройде у Швейцарії у середині червня. За його словами, саміт стане політичним стартом до всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні на основі Статуту ООН та ключових принципів міжнародного права.
Водночас за його словами, Росія посилює поширення брехні про так звану "мирну угоду", до якої Україна та Росія нібито були близькі навесні 2022 року. "Справді, делегації зустрічалися, але позиції були настільки далекі, а вимоги Росії були настільки химерними, що перспективи реального вирішення не було навіть віддалено видно", – зазначив він.
Такі дії Росії посол пояснив тим, що Кремль намагається змістити фокус уваги. "Росія звинувачує українського президента в підриві угоди, яка ніколи не була досягнута у реальності. Росія намагається унеможливити шлях до справжнього миру. Прізвище того, хто фактично зруйнував перспективу миру, - Путін", – заявив він.
Російський посол Васілій Небензя, який також брав участь у засіданні, в тому, що відбувається в України звинуватив так званий "колективний Захід".
Він додав, що російські удари – високоточні, а життя – "українських міст протікає в нормальному режимі". Що стосується саміту, він звернувся до країн, що розвиваються, і закликав їх подумати, перш ніж підтримувати "будь-які сходки".
Дивіться також: "США та вільний світ з вами". Ентоні Блінкен у Києві заграв політичний рок