Рішення найближчих років визначатимуть майбутнє багатьох поколінь – Байден про безпеку США у річницю нападу на Перл-Гарбор

Президент США Джо Байден під час заходу The Eyes of the World: From D-Day to VE Day у Білому домі, Вашингтоні, США, 6 січня 2024 р. ROBERTO SCHMIDT/AFP

Президент США Джо Байден заявив, що США стоять на роздоріжжі і від рішень, які будуть ухвалені найближчими роками, буде залежати майбутня безпека багатьох поколінь.

Про це Байден заявив у Білому домі у п'ятницю 6-го грудня, напередодні Дня пам'яті загиблих від японського удару по базі у Перл-Гарбор у 1941 році, після якого США вступили у Другу світову війну.

"Подібно до наших попередників, які стояли на роздоріжжі, ми також стоїмо на роздоріжжі. Рішення, які ми ухвалимо зараз та протягом наступних 4-5 років визначить траєкторію нашого майбутнього на багато десятиліть вперед, – сказав Байден. – Як наші попередники, ми маємо задати курс для майбутніх поколінь до вільнішого, безпечнішого та справедливішого майбутнього".

У своїй промові Байден сказав, що саме це зробили американські військові, які воювали у Другій світовій війні та допомогли звільнити Європу.

Він пригадав, як під час відзначення річниці висадки десанту в Нормандії, яка стала одним з ключових моментів завершення війни в Європі, один з ветеранів сказав присутньому на церемонії президенту України Володимиру Зеленському, що той є "рятівником народу". Але Зеленський потис руку ветерану і відповів, що це він тоді врятував Європу.

"Це було нагадування, що кожне покоління має перемогти заклятих ворогів демократії", – сказав Байден.

У заяві з нагоди 83-ї річниці нападу від додав, що "Свобода ніколи не гарантована: кожне покоління мусило заслужити та захищати її в битві між автократією та демократією".

7 грудня 2024 року президент США Джо Байден оголосив Національним днем пам’яті загиблих під час нападу Японії на американські військово-морську та повітряну бази, розташовані в околицях Перл-Гарбора на Гавайських островах.

Атака була здійснена вранці 7 грудня 1941-го року за місцевим часом і стала початком війни між Японією та США на Тихому океані.

“Ми вшановуємо 2403 військовослужбовців і цивільних осіб, які були вбиті того трагічного грудневого ранку 83 роки тому. І ми визнаємо абсолютну мужність військовослужбовців, які після цього болісного та неспровокованого нападу стали на захист демократії та протистояли фашизму за кордоном у Другій світовій війні”, – йдеться у офіційному повідомленні Джо Байдена.

Він закликав продовжувати місію тих, хто загинув у боротьбі за свободу і демократію. Президент США додав, що очолювана ним адміністрація забезпечила надання медичних послуг усім ветеранам Другої світової війни, незалежно від стажу чи матеріального стану.

А також розширила доступ до пільг для тих, хто брав участь у випробуваннях і заходах, пов’язаних із програмами озброєнь Другої світової війни, допомагаючи в лікуванні пов’язаних з радіацією захворювань у ветеранів і цивільних осіб.

Байден закликав країну піклуватися про військовослужбовців, ветеранів та їхні родини, опікунів тих, хто вижив, та назвав це священним обов'язком нації.

На фото - президент Тайваню Лай Чін Те біля меморіалу USS Arizona в Перл-Гарборі, Гонолулу, Гаваї, 1 грудня 2024 року. CNA/AFP

Напад на Перл-Гарбор долучив Сполучені Штати до Другої світової війни та “залишив незгладимий шрам на американській психіці, який можна порівняти лише з атаками 11 вересня”, пише видання USA Today.

Спроби встановити особи декого із загиблих під час цього нападу тривають досі, нагадує видання.

Дивіться також: Інвестувати в безпеку, не чекаючи "геополітичного шоку" рівня Перл Гарбор, закликали експерти на слуханнях в Конгресі США