Російська окупаційна влада у захоплених частинах України розгорнула масове переслідування церков та релігійних організацій, що призвело до стрімкого згортання релігійної свободи на непідконтрольних уряду України територіях, заявило Міністерство закордонних справ у п'ятницю, 10-го січня.
Від рук російських окупантів загинули 67 служителів різних українських церков і релігійних організацій. Деякі з них прийняли мученицьку смерть у літургійному вбранніЗаява МЗС України
У заяві, опублікованій на сайті українського міністерства, мовиться, що з початку повномасштабного вторгнення в Україну російська влада вбиває, позбавляє волі та депортує десятки священників, руйнує церкви та інші релігійні будівлі, забороняє цілі конфесії та привласнює майно релігійних організацій.
"Від рук російських окупантів загинули 67 служителів різних українських церков і релігійних організацій. Деякі з них прийняли мученицьку смерть у літургійному вбранні", – наголошується у заяві МЗС України.
Також були зруйновані або пошкоджені російськими обстрілами понад 630 церков, мечетей, синагог та молитовних будинків, мовиться у заяві МЗС.
"Міністерство закордонних справ України вчергове привертає увагу світової спільноти до цих кричущих порушень прав людини, зокрема прав на свободу совісті на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України", – мовиться у заяві українських дипломатів.
Дивіться також: Україна відкинула звинувачення ООН в обмеженнях релігійної свободиКритика ООН України через "обмеження" свободи релігії
Ця заява пролунала на тлі публікації наприкінці минулого року доповіді ООН, у якій зазначалося, що влада України запровадила "невідповідні обмеження на свободу сповідувати свою релігію або переконання".
Автори доповіді ООН посилались на ухвалений влітку український закон, що забороняє "діяльність Російської Православної Церкви в Україні, а також українських релігійних організацій, визнаних афілійованими з відповідними в Російській Федерації".
Цей звіт агенції ООН з прав людини, опублікований 31 грудня 2024 року, активно коментувала Російська православна церква та пов'язана з нею Українська православна церква Московського патріархату. Також його висновки поширювали деякі консервативні коментатори у США.
У відповіді від 2-го січня Міністерство закордонних справ України відкинуло звинувачення ООН у тому, що Україна нібито обмежує релігійні свободи.
Як повідомляв Голос Америки, українські дипломати заявили, що висновки 41-ої періодичної доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини "спотворюють дійсність", бо саме "Росія системно використовує релігію як зброю у загарбницькій війні проти України".
Дивіться також: "Мають бути санкції на керівництво РПЦ, починаючи від Кирила" – українські експерти з боротьби з російською дезінформацією у ВашингтоніРПЦ є де-факто "частиною російської держави" – МЗС
У своїй наступній заяві від 10-го січня українські дипломати роз'яснюють, що численні християнські релігійні громади, що лишилися на тимчасово окупованих територіях, були силоміць примушені російськими загарбниками підкорятися РПЦ.
У заяві говориться, що «Російська Православна Церква», "де-юре є «релігійна» організація", а "де-факто, як ми всі знаємо, є частиною російської держави".
РПЦ відкрито освячує звірства проти українського народу та вихваляє російських вбивцьЗаява МЗС
Як зазначалося у численних звітах міжнародних організацій, ще у березні 2022 року, на початку російської агресії, Патріарх Кирил Російської православної церкви, який брав активну участь у розробці нової державної ідеології "русского мира", назвав війну проти України "священною", а у вересні того ж року, пообіцяв спасіння тим, хто загине, вбиваючи людей в Україні.
У заяві МЗС ідеться про те, що "злочинна діяльність РПЦ відверто спрямовується на привласнення або повне винищення української державності, культури, ідентичності".
"РПЦ відкрито освячує звірства проти українського народу та вихваляє російських вбивць", – мовиться у заяві українського міністерства.
МЗС України нагадує, що російська окупаційна влада на тимчасово окупованих територіях заборонила діяльність Української греко-католицької церкви ще у грудні 2022 року і примусовою депортувала священнослужителів.
Також заборонені на окупованих Росією територіях численні християнські організації, які займаються соціальним служінням та гуманітарною підтримкою людей, такі організації як «Орден Лицарів Колумба» та Благодійний фонд «Карітас»: «Caritas Canada», «Caritas USA», «Caritas Polska», «Caritas Chech Republic», «Карітас-Донецьк» і «Карітас-Мелітополь».
Дивіться також: Google за допомогою ШІ зберігає культурну спадщину України. Інтерв'ю з директором проєкту Ukraine is hereДля Росії пригнічення християнських громад України буде пріоритетним протягом війни – звіт ІСС
Про те, що Росія "криміналізувала віру у межах своїх кордонах та в окупованій Україні", мовиться у нещодавньому звіті 2025 Global Persecution Index, який видає екуменічна, неурядова, позапартійна християнська організація International Christian Concern (ICC), розташована у Вашингтоні.
У звіті, організація, яка опікується правами християн і релігійних меншин переважно у країнах Азії, Африки та Близького сходу, присвячує спеціальну доповідь стану релігійних свобод у Росії та на окупованих нею територіях.
У ній наголошується, що РПЦ діє у тандемі з керівництвом Росії та президентом Володимиром Путіним для забезпечення своїх панівних позицій.
"Російський уряд у царському стилі, разом із його головним силою, Російською православною церквою Московського патріарха (РПЦ-МП), є прототипом державного контролю та гноблення, а релігійні громади є полем битви", – мовиться у звіті ICC, опублікованому 3-го січня.
Християнські громади, які не є з РПЦ-МП, зазнають подвійного удару релігійних і політичних переслідуваньЗвіт ІСС
В окупованих частинах України переслідування християн є більш відкритими та агресивними, ніж у Росії, мовиться у доповіді, яка додає, що ці переслідування "слугують досягненню стратегічних цілей Путіна" – чимшвидше та якнайповніше "придушити будь-які опозиційні настрої та консолідувати «русский мир», поки він все ще контролює територію".
"Християнські громади, які не є з РПЦ-МП, зазнають подвійного удару релігійних і політичних переслідувань", – мовиться у звіті, який додає, що напади на церкви та переслідування християн в Україні виходять за межі простих релігійних репресій.
"Це – політична стратегія знищення української ідентичності та розширення «русского мира», – пояснює звіт ICC.
Говорячи про наратив, поширений в консервативних колах США про "переслідування християн в Україні", у якому йдеться про заборону УПЦ, звіт ІСС роз'яснює, що йдеться про використання релігійної організації для досягнення політичних та військових цілей за кордоном.
"Вплив РПЦ МП досягає кордонів України через колаборантів РПЦ МП в Українській Православній Церкві (УПЦ). Священнослужителів УПЦ було заарештовано за шпигунство на користь російських військ, надання інформації про українські військові позиції, виявлення російських снайперів і поширення пропаганди на підтримку російського вторгнення", – мовиться у звіті ICC.
Дивіться також: "Мають бути санкції на керівництво РПЦ, починаючи від Кирила" – українські експерти з боротьби з російською дезінформацією у ВашингтоніПереслідування християн, ймовірно, триватимуть як частина ширших зусиль, спрямованих на знищення української національної ідентичності та просування російської гегемоніїЗвіт ICC
Автор звіту додає, що закон від серпня 2024 року визнає як "духовне банкрутство" російської церкви, так і її "згубний вплив на військові зусилля України".
Звіт ІСС пояснює, що в Україні є набагато вищий, ніж у Росії ступінь релігійних та громадянських свобод, тому російські військові розглядають українські релігійні громади як загрозу через їхню незалежну думку та вплив у суспільстві. Адже їхня діяльність, на думку окупаційної влади, дає людям надію, а отже, загрожує стабільності на окупованих територіях.
У зв'язку з цим автор звіту прогнозує, що "пригнічення Росією християнських громад України буде пріоритетним протягом війни".
"Переслідування християн, ймовірно, триватимуть як частина ширших зусиль, спрямованих на знищення української національної ідентичності та просування російської гегемонії", – мовиться у висновку звіту.
Дивіться також: Захід має ставитися до Російської православної церкви як до Групи Вагнера чи RT – експерти