Незважаючи на заяви президента Дутерте, рейтинг довіри філіппінців до США знаходиться на рекордно високому рівні
Філіппінці в основному продовжують виступати за американську військову допомогу, незважаючи на низку антиамериканських заяв їх нового президента. Деякі висловлюють занепокоєння з приводу його пропозиції про створення союзу з Китаєм у світлі територіальної суперечки Маніли і Пекіна.
Разом з тим, є й ті, хто готовий дати Китаю шанс для розвитку двосторонніх відносин. Цього тижня президент Філіппін Родріґо Дутерте відвідав Пекін, щоб обговорити економічну допомогу для своєї країни. У четвер Дутерте заявив про намір відмовитися від орієнтації на США у військовій та економічній сферах.
Ці заяви надійшли після того, як США піддали критиці позасудові вбивства на Філіппінах, до яких адміністрація Дутерте вдається в ході боротьби з наркотиками.
Однак нове опитування філіппінського дослідного інституту Social Weather Stations показує, що рівень довіри до США знаходиться на одному з найвищих рівнів: 76% філіппінців мають довіру до США, в порівнянні з 22%, які довіряють Китаю.
Філіппіни були колонією США в період 1898 -1946 роки. Більшість населення країни вважає, що Філіппіни, як і раніше, потребують підтримки західної наддержави в їх боротьбі з мусульманськими бойвиками, а також протидії порушенню їх територіальних вод біля західного узбережжя китайськими суднами.
Проте, за словами Дутерте, спільні військові навчання з США на початку цього місяця були останніми. Крім того, за його розпорядженням, після 14 років співпраці американські радники припинять допомагати філіппінським силам в боротьбі з ісламістськими бойовиками «Абу Саяф» на південному заході архіпелагу.
Прагнення Дутерте до зміни вектора зовнішньої політики може мати сенс, але розірвання зв'язків з США також загрожує ризиком негативної реакції філіппінців, вважає Карл Бейкер з аналітичного Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) у Вашингтоні.
«Він ризикує відштовхнути досить значну частину філіппінської еліти, у якій давні відносини з США, як у військових колах, так і в бізнес-співтоваристві. Тому йому слід було б зменшити трохи темп і врахувати думку самих філіппінців», - сказав Бейкер.
Філіппінці виступають за допомогу з боку США - найсильнішої військової держави світу і дружньої демократичної країни. Дослідження Globalfirepower.com називають збройні сили США найсильнішими в світі, Філіппіни посідають - 51 місце.
Вашингтон і Маніла в 1951 році підписали Договір про взаємну оборону, в якому міститься зобов'язання обох сторін підтримувати один одного в разі нападу третьої сторони. Два роки тому країни уклали угоду про розширене військово-технічне співробітництво.
Філіппінці із застереженням ставляться до тісніших зв'язків з Китаєм через чотирирічну морську суперечку навколо претензій Маніли на острови архіпелагу Спратлі на західному узбережжі. Китай вдався до історичних екскурсів, щоб обґрунтувати свої претензії на майже всю акваторію Південно-Китайського моря, включаючи виняткову економічну зони Філіппін. Палата Третейського суду в Гаазі недавно відкинула ці претензії, і постановила, що Китай не має «історичного права» на спірні території в Південно-Китайському морі,
Але деякі філіппінці відзначають, що Китай має репутацію інвестора в інших країнах Південно-Східної Азії, а не просто розподільника допомоги. Філіппінам потрібна нова інфраструктура та інвестиції у виробництво для стимулювання економічного зростання, яке зараз в основному обумовлене грошовими переказами з-за кордону і допоміжною роботою на транснаціональні корпорації.
Особливо, Китай може запропонувати Філіппінам зростання туристичних потоків і фінансування розвитку інфраструктури, зазначила Алісія Ґарсія Герреро, головний економіст у французькому інвестиційному банку Natixis, хоча у цього може критися певна політична ціна.
Дивіться також: Британська економіка зазнає значних втрат після референдyму щодо Brexit
Your browser doesn’t support HTML5