Витік інформації щодо можливого наступу ЗСУ, про який першим повідомило видання New York Times є нічим іншим, як інформаційною операцією Росії і не становить ризик для планів Збройних сил України, заявляє радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк в інтерв'ю журналістці Української служби Голосу Америки Тетяні Ворожко.
Вони [витоки] абсолютно точно не мають відношення до того, що буде працювати через місяць, через певний час, коли будуть ці сценарії реалізовуватися на полі боюМихайло Подоляк
"Я не бачу взагалі в публікації цієї інформації, в тому числі зі спотвореною інформацією, якихось ризиків для тих сценарних планів, які напрацьовуються в Генеральному штабі України. Вони абсолютно точно не мають відношення до того, що буде працювати через місяць чи через певний час, коли будуть ці сценарії реалізовуватися на полі бою", - заявив Подоляк.
Посадовець навів свої аргументи на користь того, що витік міг статись в результаті операції російської розвідки і у цьому можуть бути зацікавлені лише російські сили:
"По-перше, який сенс друкувати матеріали, які так чи інакше стосуються контрнаступальної операції, якщо до цих операцій ще дуже багато часу? Який сенс був би якийсь третій стороні чи просто журналістам друкувати матеріали, в яких, по-перше, немає конкретики щодо напрямків чи календарних планів і таке інше, а є просто перелік статистичних даних: яка зброя, коли, в якій кількості буде надана Україні.
Друга складова - там дуже модифіковані дані, наприклад, щодо того, які втрати несуть сторони. Безумовно, для Російської Федерації це дуже болюча тема, тому що вони постійно говорять, що нічого не втрачають, але йде вже третя хвиля мобілізації. Це говорить про те, що спотворені ці дані були саме росіянами, бо вони в одній інформаційній операції вирішують два питання: дискредитують контрнаступ як концепцію. З іншого боку, вони імплементували дані про те, що, "Дивіться, в нас мало втрат". Це вже для свого внутрішнього ринку. Тобто оце ознака того, що це було цікаво тільки російській стороні.
Ну і нарешті третє - навіщо це було надруковано? Бо якби це були реальні плани, дійсно, які були перехоплені в Генеральному штабі України, то безумовно друкувати ти це не будеш. Для чого? Щоб показати, що ... в тебе є розвіддані, і ти готуєш пастку для української армії, яка була б не готова до того, що в тебе є ці дані? Якщо в тебе були справжні дані, ти б цього не друкував".
Ще однією метою публікації, вважає Подоляк, може бути змусити партнерів України сумніватись у співпраці, а також продемонструвати, що Україна, буцімто, несе дуже багато втрат і не має ресурсів.
Про те, що за публікацією в соцмережах матеріалів, які містять данні про плани США та НАТО щодо підготовки війська України до контрнаступу місячної давності, стоять російські чи проросійські сили пише і видання Reuters. Такими оцінками з виданням поділились три американські посадовці на умовах анонімності. В Пентагоні заявляли, що знають про інформацію в соціальних мережах, і вивчають це питання.
Як повідомили посадовці виданню Reuters, документи, що потрапили до соцмереж, було змінено, зокрема, щоб занизити показники жертв серед російських сил. Однак, вони заявили, їхні оцінки є неформальними.
Дивіться також: Китай намагається і виглядати миротворцем, і підтримувати Росію та просувати її пропаганду - Держсекретар США